23 eenzame zwemhoogte Column Langzaam dinsdag 31 juli 2012 Tafeltennisster Li Jie over het verlies tegen Ai Fukuhara Alleen Ranomi Kromowidjojo is wereldtop in de Nederlandse zwemploeg. foto Robin Utrecht/ANP Spelen in het kort De enorme ketel waarin het olym pisch vuur brandt, hangt niet meer middenin het Olympisch Sta dion. Het gevaarte is in de nacht van zondag op maandag verplaatst naar een ander deel van het sta dion. Het vuur in de ketel werd tij delijk gedoofd. Zeiler Rutger van Schaardenburg heeft geen al te beste openingsdag beleefd op de Spelen. De Neder landse deel nemer aan de Laser klasse staat na twee ra ces op de twintigste plaats in de tussenstand met 44 punten. De Australische wereld kampioen Tom Slingsby gaat aan de leiding met drie punten. Peter Hellenbrand heeft tijdens de olympische finale op het onder deel tien meter luchtgeweer giste ren twee unieke prestaties gele verd. De 26-jarige Limburger ein digde als vijf de, de beste klassering ooit voor een Neder lander op dit onder deel. Daar naast schoot hij ook 100 procent in de bulls eye, hetgeen een score van 10,9 opleverde. Geen en kele luchtgeweerschutter presteer de dat ooit in een olympische fina le. „Dat is wel leuk. Het publiek ging uit zijn dak", reageerde hij nuchter", sprak Hellenbrand. Hij miste maar net een medaille. Hij begon dramatisch aan de finale. In de eerste vijf schoten mikte hij drie keer naast de bulls eye, na vijf missers is de wedstrijd voorbij. Zwemmen, de langzaamste sport van de Spelen. door Maarten van der Weijden Eigenlijk is zwemmen een vreemde sport. Een weldenkend iemand die zo snel mogelijk van A naar B wil, ver mijdt het water. Dat gaat immers ter gend langzaam. Neem nu mijn olympische race van vier jaar ge leden in Peking. Mijn eindtijd was 1 uur, 51 mi nuten en 51,6 seconden. Als je in die tijdspan ne tien kilometer aflegt, ga je 5,4 kilometer per uur. Een avondvierdaagsetempo. Maar goed, kun je zeggen, dat is open water. In het bad gaat het vast harder. Dat klopt, maar echt spectaculair wordt het niet. De snelste af stand in het bad is de vijftig meter vrije slag bij de mannen, die bij het wereldrecord werd afge legd in 20,91 (in een 50-meterbad; in een 25-meterbad ga je iets harder door de afzet bij het keerpunt). Dat is 8,6 kilometer per uur. Toe gegeven, het gaat sneller dan de vierdaagse, maar iedereen die lopen kan, kan een sprintje van vijftig meter wel in die tijd afleggen. De zilveren Nederlandse vrouwenploeg legde de 4x100 meter af in gemiddeld 6,7 kilometer per uur. Een langzamere topsport dan zwem men bestaat niet. Tot overmaat van ramp zijn er dan ook nog zwemmers die ervoor kiezen om niet op een vrijeslagonderdeel uit te komen, maar om met een vlinderslag, op de rug of zelfs met de schoolslag door het water te gaan. Van de traag ste sport is de traagste afstand de 200 meter schoolslag: 2 minuten en 7,3 seconden; dat is 5,6 kilometer per uur - bijna net zo langzaam als die olympische tien kilometer van mij, die vijftig keer zo ver was. Om deze traagheid te compenseren, begint het olympische zwem- toernooi altijd meteen in de eerste week. Waar schijnlijk om zeker te weten dat ze voor de slui tingsceremonie klaar zijn. Eén voordeel: met onze traditioneel sterke zwemploeg hebben we daar wel steeds de eer ste medailles van de Spelen te pakken. In Londen was het dit keer het zilver van de estafettevrouwen. Zo zijn de zwemmers toch nog het snelst. www.maartenvanderweijden.nl @mvdweijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23