Jury beoordeelt uniekheid Apple economie 13 Air France-KLM niet uit problemen Bankreuzen op matje om Libor Verhuisbedrijf heeft het drukker www.weekendcompany.nl dinsdag 31 juli 2012 ssgaagaasa 11H11—1 m?foYfj^^^iy'&fRf*si^/&xtsg{SGGtts,z?Ji&taBB5B%r&%«a!iKSBS35G&9A 11—i 1111 ja»aKB^8asagflwa»iigsss8BMMWWBBawaBWWW Duel Apple-Samsung cruciaal voor telecomsector Apple en Samsung staan lijnrecht tegenover elkaar in de rechtszaak die gisteren begon. Wie keek van wie de techniek af rond telefoons en tabiets? door Tonie van Ringelestijn Met de rechtszaak tus sen Apple en Sams ung, die gisteren in Californië begon, be reikt de strijd tussen beide concur renten een hoogtepunt. Apple beticht Samsung van het 'slaafs kopiëren' van de iPhone en iPad, patentschending en machts misbruik. Door dreigende schade vergoedingen en importverboden staan er miljarden op het spel. Samsung is de grootste elektronica fabrikant en Apple heeft van alle technologiebedrijven de hoogste marktwaarde. Andere fabrikanten en softwarebedrijven kijken ge spannen mee. Eerder voerden Apple en Samsung vergelijkbare rechtszaken in onder meer Nederland, Duitsland, Au stralië, Groot-Brittannië en Frank rijk. Britse en Nederlandse rech ters stelden nog dat Samsung geen inbreuk maakte op Apple's rech ten. Maar een Duits gerechtshof vonniste vorige week tot een im portverbod voor Samsungs tablet Galaxy Tab 7.7 in de hele EU, juist omdat het apparaat te veel zou lij ken op de iPad. Amerikaanse rechters oordeelden eerder ook tot voorlopige import verboden van Samsungs 10.1-ta- blet en zijn smartphone Galaxy Nexus, ontwikkeld samen met Google. De belangen in de Californische zaak zijn echter het grootst, omdat er meer producten aan bod ko men en het proces uitgebreider wordt gevoerd. Daardoor werd al meer interne documentatie en cor respondentie openbaar, waaron der vroege Apple-concepten die lij ken op Sony-producten. De grote vraag is of Samsung met zijn smartphones en tabiets be wust het ontwerp en de gebrui kersomgeving van de iPhone en de iPad heeft gekopieerd. Uit inter ne correspondentie zou blijken dat de Koreanen veel werk staken in het analyseren van Apple-produc- ten. Volgens Samsung zijn zulke testen gebruikelijk voor alle con currerende producten. Belangrijk ste verweer van Seoul is dat het zelf en anderen al vergelijkbare producten ontwikkelden, toen de iPhone en de iPad op de markt kwamen. Samsung wijst op eigen concepten uit 2006, een jaar voor de iPhone-introductie, waarbij concept-telefoons ook grote aan- raakschermen en afgeronde hoe ken hebben. Bovendien leek de iPhone op de eerder verschenen Prada-smart- phone van LG. De jury moet ook oordelen over hoe uniek de Ap- ple-producten nu werkelijk zijn. In Samsungs nadeel werkt dat het bedrijf volgens de rechter verzuim de voldoende e-mails als bewijs materiaal te bewaren. Bovendien zou Google Samsung hebben ge waarschuwd voor mogelijke in breuk op Apple's rechten. Voor Google is de zaak ook cruciaal, om dat Samsung de grootste fabrikant van producten met zijn And- roid-systeem is. Apple beschuldigt Samsung ook van machtsmisbruik rond het in brengen van patenten over mobiel internet. Die patenten werden op slinkse wijze opgenomen in we reldwijde standaarden, stelt Apple. Samsung eist volgens Apple ook een te hoge licentievergoeding. Maar Samsung zegt dat zijn vraag prijs overeenkomt met die van an dere bedrijven voor soortgelijke pa tenten. De Californische zaak heeft in vloed op de waarde van de paten ten van Samsung en Apple, en heeft daardoor gevolgen voor de hele telecomsector. Alle telefoonfa brikanten zijn inmiddels betrok ken bij dit soort patentzaken. Ap ple is vaak de klagende partij. Om patenten te bemachtigen nam Google onlangs Motorola over. Na Samsung lijkt Google aan de beurt. NEW YORK/LONDEN - De New York- se Berkshire Bank klaagt een aan tal van 's werelds grootste banken aan omdat die de hoogte van de Li- bor-rente zouden hebben gemani puleerd. Dat heeft de bank gisteren bekend gemaakt. Tot de aangeklaagden behoren Bank of America, Barclays, Citi group en JPMorgan Chase. Zij be horen tot de groep van 43 banken die meedoen aan een dagelijkse belronde die dient om de hoogte van de Libor-rente vast te stellen. Berkshire Bank staat bepaald niet alleen in zijn aanklacht tegen Li- bor-manipulatie. Een aantal grote beleggers en lokale overheden spanden ook al zaken aan. Ook Royal Bank of Scotland (RBS) verwacht een flinke boete in de internationale Libor-fraude- zaak, zei RBS-topman Stephen Hester tegen de Britse krant The Guardian. De topman zei niet te weten hoe hoog de boete zal wor den. DEN HAAG - De verhuisbedrijven hebben het in het eerste kwartaal van 2012 wat drukker gehad, want sinds eind 2011 verhuizen er weer wat meer mensen. Wel zijn de 369.558 personen die de eerste drie maanden van het jaar verhuis den er nog altijd minder dan de 409.850 die in 2008 naar een ande re woning gingen, zo leren cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maandag presen teerde. In het eerste kwartaal van 2011 noteerde het CBS 367.775 men sen die verhuisden. De verhuizers zetten begin dit jaar 2 procent meer om vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. brandstofkosten. Alhoewel Air France-KLM twee procent minder kerosine tankte, moest het wel 214 miljoen meer uitgeven aan vlieg tuigbrandstof Onder de streep bleef mede daar door een recordverlies van 895 mil joen euro over, waarvan een derde is toe te schrijven aan reorganisa tiekosten. In de eerste helft van 2011 werd 197 miljoen verloren. De omzet groeide 4,5 procent tot 6,5 miljard euro. KLM-topman Peter Hartman ver wacht nog altijd dat de reorganisa tie bij KLM zonder gedwongen ontslagen kan worden afgerond. „Garanties kunnen we niet ge ven", aldus Hartman in Parijs. „Als de crisis in Europa verder ver diept, kan de situatie natuurlijk veranderen. Maar op dit moment zien we geen reden onze uitgangs punten aan te passen." 130 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur -15.00 uur .v. 2-persoonsbezelting au excl. reserveringskoslen 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de wel Let op! Alleen op 31 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. Topman Phillippe Calavia tijdens de presentatie van halfjaarcijfers van Air France-KLM in Parijs. foto Lex van Lieshout/ANP PARIJS - De saneringen bij lucht vaartgroep Air France-KLM heb ben hun eerste vruchten afgewor pen. Door strakke besparingen zijn de kosten in de eerste helft van dit jaar gedaald. Maar ook de resultaten liepen terug, fors zelfs. Op het eerste gezicht lijkt een kos tenverlaging van 0,3 procent niet imposant, maar het is het eerste tastbare resultaat van het in janua ri ingezette besparingsprogramma Transform 2015 waarmee Air Fran ce-KLM twee miljard euro wil be sparen. De daling zit vooral in de bijko mende kosten, zoals distributiekos- ten. Er is nog niet ingegrepen in de kern - waaronder personeels kosten die het afgelopen halfjaar vier procent zijn gestegen. Alhoe wel Air France het verlies van ruim vijfduizend arbeidsplaatsen al wel heeft aangekondigd, is er nog geen formeel akkoord met alle vakbonden over die ingreep. Ook KLM, dat veel minder ingrij pende besparingen heeft voorge steld, móet nog een akkoord slui ten over ingrepen in de arbeids voorwaarden. KLM wil met de in grepen het rendement van zijn personeel vijftien procent verho gen. Ook de passagiersstromen helpen mee bij het gezochte herstel. Het bedrijf vervoerde in de eerste zes maanden van dit jaar bijna vier procent meer reizigers dan in de zelfde periode in 2010. Omdat de capaciteit - het aantal stoelen - nog geen procent toenam, pakt dat gunstig uit. Het operationele verlies uit de luchtvaartactiviteiten liep daardoor terug van 145 naar 66 miljoen euro. Die afname wordt echter meer dan teniet ge daan door de almaar stijgende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13