io I medische reizen Voor een gebitsre novatie naar Boeda pest, voor een nieu we knie naar Beni- dorm of voor een facelift naar Turkij- ke. Kiest u maar uit. Vaak nog vergoed ook door de zorg verzekeraar. En on dertussen genieten van een luxueus re sort met zwembad en aangename tem peraturen. dinsdag 31 juli 2012 Operaties in de zon door Tanja Kits en Joost de Poel Illustratie Mark Reijntjens Zelf kwam hij met een Turkse tandarts in aanraking toen hij tijdens een va kantie drie tanden had afgebroken. „Ik wilde eigenlijk wachten tot ik weer terug in Nederland was, ik vertrouwde het niet zo daar in Tur kije, hoewel ik zelf van Turkse af komst ben. Maar de tanden sne den me in de tong, dus ik moest wel", vertelt Musa Temel (44). Het werd een verrassende en aangena me ervaring. „Ik kreeg drie kronen en was verbaasd over de professio naliteit en zorg waarmee dat ge beurde. Bovendien was de prijs ook nog heel vriendelijk." Terug in Nederland tipte hij zijn fa milie en vrienden. De een na de ander kwam met enthousiaste ver halen terug. Dat deed hem in 2004 uiteindelijk besluiten de zaak pro fessioneler aan te pakken. Hij richt te het bedrijf Dental-reizen op, een reisorganisatie die zich nu toe legt op reizen naar Antalya of Boe dapest voor complete gebitsrenova ties. „Zeker als je meerdere kronen nodig hebt, is zo'n reis zeer lucra tief Reken maar uit, in Nederland betaal je gemiddeld 600 euro voor een kroon, in het buitenland 185 euro." Ondertussen gaat het in Neder land slecht met de handel in kro nen. Tandtechnische laboratoria hebben het zwaar omdat ze te wei nig werk hebben. Tandartsen wij ken voor het laten maken van een kroon nu ook steeds vaker uit naar het buitenland, waar het veel goed koper is. Daar komt de economi sche crisis en het gedoe rond de tandartstarieven dit jaar nog eens overheen. Veel patiënten besluiten de aanschaf van een kroon uit te stellen, is de conclusie van de Ne derlandse Maatschappij voor Tand heelkunde. Erg veel last van de buitenlandse reizen hebben de tandartsen in Ne derland nog niet, zegt woordvoer ster Sonja Kloppenburg. „Wij heb ben daar in ieder geval geen enkel signaal over ontvangen. Ook niet dat er veel nazorg moet worden verleend." Rob Doeven kwam ook door ei gen ervaring in aanraking met de buitenlandse gezondheidszorg. „Ik heb een poos in Thailand ge woond en was onder de indruk van de ziekenhuizen in Bangkok. Toen mijn moeder borstkanker kreeg en in Nederland op een lan ge wachtlijst kwam voor een ope ratie, zijn we uitgeweken naar Thailand. Zij werd daar meteen ge holpen en zeer professioneel." Doeven zette daarna een lucht- 'In Nederland betaal je 600 euro voor een kroon, in het buitenland 185' brug op voor ook andere patiën ten uit Nederland, maar is daar in middels mee gestopt. De verzeke raars vergoeden nu alleen nog ope raties binnen Europa. „Maar de Ne derlandse ziekenhuizen zouden eens moeten kijken hoe efficiënt een ziekenhuis in Bangkok wordt gerund. Operatiekamers worden 24 uur gebruikt. Ze kennen er geen huisartsen, mensen gaan ge lijk naar het ziekenhuis waar conti nu artsen aanwezig zijn. En waar je direct geholpen wordt." 'Ik haal het buitenland naar Nederland' Naast reizen naar Turkije en Hon garije, heeft Dental-reizen nu ook in Nederland een kliniek waar pa tiënten tegen 'buitenlandse prij zen' geholpen worden. „Heel veel mensen kunnen niet naar Turkije", legt ondernemer Musa Temel uit „Iemand met een eigen zaak, men sen met kinderen, mensen met weinig verlofuren. Daarom heb ik het buitenland naar Nederland ge haald. Ik heb hier in Berg en Ter- blijt een kliniek met drie Hongaar se tandartsen en een Hongaarse kaakchirurg aan het werk. De kroonafdrukken sturen we naar Turkije, twee dagen later hebben we de kant-en-klare kroon hier. Wel 100 euro duurder dan in Tur kije, dus 295 euro, maar nog altijd goedkoper dan de reguliere tand arts. Het is een gouden zet ge weest. Ik krijg zelfs mensen uit Pa rijs, Rome en Zwitserland." Doeven is inmiddels gestopt met actievoeren tegen het Nederlandse zorgsysteem. „Ik weet wat me zelf te doen staat als ik later oud ben: verhuizen naar het buitenland." Dat de zorg in het buitenland vaak beter is, kan zorgverzekeraar VGZ alleen maar beamen. Jaarlijks zoe ken 20.000 patiënten van VGZ hun heil buiten de landsgrenzen. Ze gaan vooral naar ziekenhuizen in België en Duitsland, omdat daar geen wachtlijsten zijn. Bovendien is de nazorg in met name Duits land beter en langer dan in Neder land. „Als je niet veel familie of vrienden hebt die voor je kunnen zorgen, kun je je beter in Duits land laten behandelen", zegt Den nis Verschuren van VGZ. Vanaf 2006 heeft de verzekeraar ook een contract met een ziekenhuis in Be- nidorm, waar veel mensen aan hun knie of heup worden geope reerd. „Veel mensen combineren die operatie met een vakantie, zo dat ze volledig hersteld weer terug naar Nederland komen." De rekeningen uit het buitenland worden gewoon vergoed, maar het is wel raadzaam om vantevoren even te bellen met de zorgverzeke raar. Er zijn namelijk bepaalde be handelingen die niet worden ver goed, zoals plastische en cosmeti sche chirurgie en IVF-behandelin- gen. Ook ooglaseroperaties worden niet altijd vergoed. Dünya Eye or ganiseert vanuit Nederlands weke lijks reizen naar Turkije voor het laten laseren van ogen. Iedere woensdag vertrekt een groep per vliegtuig naar Istanbul. Op donder dag volgt de ooglaserbehandeling en nacontrole in een van de Dünya Göz ziekenhuizen (het laseren duurt een minuut) en op vrijdag is er nog een nacontrole. Zaterdag vliegen de patiënten te rug. En dat all-in voor 1650 tot 1940 euro. In de zomer is er zelfs een citytrip bij inbegrepen. „Veel mensen besluiten om langer te blijven, met familie. Dat moe ten ze dan wel zelf regelen", ver telt kliniekmanager Semra Caba- dag. Gaat het wel eens mis? „Nee, nooit wat blindheid betreft. Wel eens complicaties zoals droge of tranende ogen. In een heel enkel geval een herbehandeling, maar dan geldt een gereduceerd tarief"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10