Kanaalzone blijft achter bij 'rivalen' Meeuwen teisteren toeristen Pleidooi voor Passie in Terneuzen Miljoenen voor buffers ZEEUWS-VLAANDEREN MAANDAG 30 juli 2012 11 PZC Krulbollen moet op erfgoedlijst 12 en 13 CDA-raadsleden Terneuzen missen goede profilering door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone moet zich beter profi leren. Andere havengebieden in de Delta doen het stukken beter en ontwikkelen zich sneller. Gent is daarvan het beste voorbeeld, vin den de Terneuzense CDA-raadsle den Ronals Lippens en Jaap Schee- Ie. Ze vinden het opmerkelijk dat in het provinciale Beleidsplan Goede renvervoer 2012-2018 met geen woord wordt gerept over bijvoor beeld een multi-modale terminal voor de binnenvaart in de Kanaal zone en wel over zo'n terminal aan het Kanaal door Zuid-Beve land ter hoogte van de Vlakebrug. Belangrijke speerpunten in het be leidsplan zijn het inspelen op de waterverbindingen Antwer- pen-Londen en Amsterdam-Parijs. Vooral die laatste is - met de bouw van de nieuwe zeesluis en een drastische verbetering van de Schelde-Seineverbinding - van groot belang voor de Kanaalzone. Scheele en Lippens: „We hadden eerder toch met elkaar - de overhe den, ondernemers en binnenvaart - de ambitie uitgesproken van Ter neuzen dé draaischijf te maken voor de binnenvaart? Onze fractie rekent erop dat die ambitie ver taald wordt in concrete voorstel len, die samen met de verantwoor delijke gedeputeerde De Reu wor den opgesteld." Met name voor de binnenvaart is er, volgens de raads leden, ook een belangrijke rol weg gelegd als transporteur in de agro- logistiek. De Kanaalzone moet zich samen met de stichting Food- port Zeeland ook profileren als agro/foodport. Buurhaven Gent is daarmee al volop bezig. Enkele ja ren geleden al sprak wethouder Jaap Bos (economie) zich uit voor de komst van overslag en verwer king van goederen voor de door voer. Hij achtte het gebied tussen de zeesluis en de brug bij Sluiskil op de westelijke kanaaloever daar bij uitstek geschikt voor. Lippens 6ZK2885SSSM5SS888S en Scheele vragen B en W of die het nog steeds met hen eens zijn dat de Kanaalzone meer moet zijn dan alleen de toegangsweg voor andere (haven)gebieden en juist moet inzetten op de verwerkings industrie. En ook zijn ze be nieuwd of het college plannen heeft voor samenwerking met ag- ro-mainport Gent. En tenslotte ko men de raadsleden terug op de profilering. Wat doen het college en havenschap Zeeland Seaports daar nu precies aan? door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - Aan de Vlaamse kust regent het al weken klachten over agressieve meeuwen, die men sen aanvallen en het eten uit hun handen of van hun bord pikken. Opvallend genoeg komen er uit West-Zeeuws-Vlaanderen nauwe lijks klachten. Een aantal Vlaamse kustgemeen- ten werkt momenteel een actie plan uit om de meeuwen te bestrij den. De meest gekke maatregelen worden gelanceerd. In Knokke wil het stadsbestuur een opgezette vos en telegeleide autootjes inzetten om de meeuwen te verjagen. Ze worden bediend door vrijwilligers, die door de krijsende meeuwen de slaap nauwelijks nog kunnen vat ten. Er wordt ook bekeken of de af valzakken, die door de meeuwen worden kapot gepikt, los aan lan taarnpalen kunnen worden gehan gen. De Oostendse schepen van landbouw, Martine Lesaffre wil voederbakken op zee laten plaat sen en een vlieger in de vorm van een havik inzetten. Burgemeester graaf Lippens van Knokke wil snel overleg met de buurgemeenten. Loco-burgemeester Peter Ploegaert van Sluis, die overigens nog niet is uitgenodigd, heeft nog geen klach ten binnengekregen. Nu en dan is er wel wat overlast bij de vistoko's op de Kaai van Breskens. door Wout Bareman TERNEUZEN - De kruisgang van Je zus op de Markt in Terneuzen. Het kan het saamhorigheidsgevoel in de gemeente verhogen, denkt CDA-fractievoorzitter Henk Sierse- ma. Hij werkt plannen uit om op Witte Donderdag (28 maart) vol gend jaar de rechtstreekse EO-uit- zending van The Passion op een groot scherm op de Markt te verto nen en daaromheen een evene ment op te zetten. Siersema: „Dit jaar werd de kruistocht - met top pers als Danny de Munk - uitge zonden vanuit" Rotterdam. Het was een enorm succes. De Passie zelf wil ik niet naar Terneuzen ha len, maar op deze manier kan het ook." Hij voert er al gesprekken over met de ondernemerskoepel Centrum Management Terneuzen en de gezamenlijke kerken. „De kerken zouden het inhoudelijke deel van de randactiviteiten voor hun rekening moeten nemen met een programma voor de kinderen en een goeie uitleg over de kruis gang. De ondernemers kunnen zorgen voor een fraaie aankleding van de Markt met grotere terras sen dan normaal bijvoorbeeld." ZELZATE - De Vlaamse regering pompt 14 miljoen euro in het land inrichtingsproject Gentse Kanaal zone. Het moet de leefbaarheid in het voornamelijk industriële ha vengebied verder verbeteren. Eer der werden ook al miljoenen ge pompt in groene zones. Vlaams minister Joke Schauvliege (leefmi lieu) bij de presentatie van het pro ject: „De leefbaarheid en het be houd van de woonkernen in de Kanaalzone moeten voor een lan ge termijn verzekerd kunnen wor den." Rond de kernen, voorname lijk van de kanaalgemeenten Zelza- te en Evergem, worden smalle stro ken ingericht met bermen, scher men en bospartijen om de negatie ve effecten van de industrie te be perken. Er komen ook extra wan del- en fietspaden. De meeuwen komen massaal op afvalbakken af, zoals hier op het strand van Knokke. Vuilniszakken, opgehangen aan lantaarnpalen zijn moeilijker te plun deren door de meeuwen. Daar wordt binnenkort mee geëxperimenteerd. foto Peter Nicola

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69