Reprise 'Quiz' Nedko Soiakov in De Vleeshal 141 zeeland Feest voor iedereen Zussen exposeren in Zwanenhof zeeland in de vorige eeuw maandag 30 juli 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Het is feest op Zonnemai- re. Althans, op het mo ment dat de foto van de Raadkaart van vorige week gemaakt werd. Kees Ste- vense uit Middelburg vermoedt dat de foto is genomen in 1909. Dat zou verklaren waarom de vlag wappert: ter gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana op 30 april 1909. Het was die dag feest voor ieder een. Zelfs voor ex-veldwachter Arie Klooster die drie jaar eerder in Zonnemaire zijn vrouw met een aantal pistoolschoten om het leven had gebracht. De 33-jarige Klooster kreeg zes jaar gevangenis straf maar wegens de geboorte van prinses Juliana werd hij op vrije voeten gesteld, brengt Ste- vense in herinnering. Klooster heeft daarna zijn leven gebeterd. Hij werd evangelist. Op de foto staat een gedeelte van de Ring die later is omgedoopt tot Professor Pieter Zeemanstraat, ver noemd naar natuurkundige Pieter Zeeman die in 1865 in Zonnemai re werd geboren en in 1902 de No belprijs won. Rechts vooraan op de foto staat de bewaarschool - het gebouw met het trapje. In de tijd dat C.J. de Munnik daar op school kwam - in 1938 - werkten daar de juffrouwen Mina Everwijn en Flientje Stoel. „In het midden van het lokaal stond een grote potkachel die het gebouw in de winter een beetje warm moest houden." Het was ook de repetitieruimte van de harmonievereniging Nut en Uitspanning die volgend jaar 140 jaar bestaat. „De bewaarschool is door brand verloren gegaan", zegt De Munnik. „Toen was de kleuterschool al verhuisd." Naast de bewaarschool was de wo ning van de familie Slotemaker, waarin later de manifacturenwin- kel van de familie B. Hanse is geko men. Daarnaast de schuur waarin de wagenmakerij was van Kees Everwijn die vele jaren lid en diri gent van de Muziekvereniging is geweest. Links op de foto waar de twee vrouwen bij de voordeur staan, staat de woning waar jarenlang fa milie Van Almkerk heeft ge woond. Naast de woning van Ever wijn was de winkel en tevens kap perszaak van J. de Bruin. De winnaars zijn: C.J. de Munnik, Zonnemaire; Jaap Liek en Cor Pols, Zierikzee. Tekeningen en vijf kilo vlees voor winnaar De Vleeshal in Middelburg was er op tijd bij in 1998 met de in stallatie A Quiz van de Bulgaarse kunstenaar Nedko Soiakov. Nu biedt De Vleeshal een reprise met A Quiz (again). Nedko Soia kov is inmiddels uitgegroeid tot een wereldster. door Ali Pankow Ik kon het nooit over mijn hart verkrijgen het materiaal van die installatie weg te doen", zegt Kees Wijker, hoofd techniek inrichtingen van De Vleeshal. Gelukkig maar dat alle onderdelen bewaard zijn gebleven. De Middelburgse exposi tieruimte voor hedendaagse kunst kan opnieuw uitpakken met Ned ko Soiakov nu zijn werk in Europa en Amerika inmiddels gretig af trek vindt. Wijker bewaart goede herinnerin gen aan A Quiz uit 1998. Hij me moreert het verhaal dat er achter schuil gaat: De kunstenaar werd destijds geïnspireerd door een van de standbeelden in de Vleeshal. In een droom van Soiakov vertrouw de dat standbeeld hem toe al jaren bezig te zijn met het bepalen van de exacte grondpositie van de sluit stenen in het plafond. Het beeld kon de kunstenaar verzekeren dat dit geen eenvoudige opgave is. Hij adviseerde Soiakov de bezoekers van de Vleeshal uit te dagen de plaats van deze sluitstenen te loka liseren op de vloer alsof die een spiegel is. En de winnaar moet een beloning in het vooruitzicht ge steld worden: vijf kilo van het bes te vlees bij de beste slager van Mid delburg bijvoorbeeld. Wijker lacht bij de herinnering: „Kunst is leuk, maar voor een breed publiek moet je toch ook met iets tastbaarders komen", luid de de toelichting van Soiakov toen. Vandaar dat vlees. Slager Paul Wijffels vond dat geweldig leuk en was bereid mee te doen." Zo was het toen en zo gebeurt het nu, veertien jaar later, weer. Ook met medewerking van Paul Wijf fels. „Het is juist de gein dat het al lemaal weer op dezelfde manier ge beurt. Soiakov wilde dat er nu ook weer exact dezelfde foto's van de winkel werden gemaakt. Die han gen hier nu sinds een paar dagen ook weer op. Precies op zo'n zelf de bord als in 1998", vertelt de Mid delburgse slager. Winnares destijds was Willy Neve uit Middelburg. Zij kreeg niet al leen vijf kilo vlees, maar ook vier - eenmalige - tekeningen van de hand van Nedko Soiakov. „Voor A Quiz (again) heeft hij nu vier nieuwe tekeningen gemaakt ook in de geest van veertien jaar geleden. Alleen nu wel in een op lage van twaalf stuks. Met het oog op de toekomst als we A Quiz nog eens zouden willen herhalen", zegt Wijker. Volgens hem is de opdracht voor de bezoekers overigens niet een voudig. Het vinden van de locatie van de vier sluittegels acht hij nog wel te doen, maar het exact bepa len van de coördinaten is veel moeilijker. De installatie bestaat uit slechts en kele elementen: een voorbeeld- touw met schietlood, bordjes met cijfers en letters die de vloer in een raster verdelen, de vitrine met de tekeningen en een kluis waar de ingevulde quizformulieren in verzameld worden. „Sommige bezoekers bekijken al leen die elementen, anderen doen een lichte poging tot antwoorden te komen, maar anderen nemen ruim de tijd om tot de oplossing door te dringen. Onze suppoosten hebben bijvoorbeeld diverse bezoe kers al plat op hun rug op de grond zien liggen om tot een goed inzicht te komen of met een touw met een balpen eraan een eigen schietlood zien gebruiken", vertelt Wijker. „Hoewel de inrichting van de Vleeshal praktisch en erop gericht msmsmaaxeisesssexem door Ali Pankow BICCEKERKE - Als zussen delen zij hun herinneringen aan vader Piet Rijken (1915-2001), de destijds suc cesvolle fijnschilder uit Middel burg. Elsbeth (58) en Angèle (55) hebben beslist iets van zijn creatie ve uitingsdrift geërfd. Zij zijn met hun werk de komende twee we ken te gast in het wagenhuis van 'Zwanenhof in Biggekerke. Elsbeth exposeerde hier twee keer eerder, Angèle doet deze keer graag mee. Zij investeerde de afge lopen jaren heel wat tijd in het schrijven van haar boek De Wet tot behoud van ellende. Sinds het verschijnen daarvan dit voorjaar, legt zij zich weer toe op het bewer ken van struisvogeleieren. Dat lijkt een niet zeer voor de hand liggende kunstuiting en schreeuwt om toelichting „Het is begonnen met het verzamelen van struisvogeleieren. 'Wow', dacht ik, toen één zo'n groot ei per ongeluk kapot ging", zegt Angèle, om aan te geven dat zowel de inhoud als de bijzondere schaal haar zeer ver rasten. De bewerking van die scha len vergde experimenteren: eerst met een lintzaag en daarna met een diamantslijper, dat succesvol ler resultaat opleverde. Angèle tran- sormeert de eierschalen tot kijk- doosjes met voorwerpen die haar inspireren of bij toeval op haar pad komen. Dat kan variëren van een miniatuur Boeddhabeeldje tot verdroogde salamandertjes die ze in haar kelder vond. Naast kijk- Angèle Rijken (I) en haar zus Élsbeth de Kuyper-Rijken met op de achtergrond schilderijen en struisvogeleieren bewerkt met lood. foto Lex de Meester doosjes maakt zij van de eierscha len ook urnen of huisjes met in kijkjes naar een religieus tafereel tje. „Ik ben niet van 'De Heer', maar ik houd wel van de sfeer", luidt haar lakonieke toelichting. Elsbeth manifesteert zich met stil levens in olieverf. Zonder naad loos in de voetsporen van haar va der te treden, is iets van zijn in vloed wel merkbaar in haar werk. „Mijn manier van werken ver schilt wel veel met die van hem. Hij was altijd lang bezig met het maken van de definitieve composi tie, terwijl ik bij het zien van één voorwerp dat me aanspreekt al sta te popelen om te gaan schilderen en dan ook meestal maar meteen begin. Het definitieve tafereel groeit in de loop van de tijd en soms verander ik ook weer een voorwerp als ik dat beter in de compositie vind passen", vertelt Elsbeth. Naast kleurrijke stillevens maakt zij soms een uitstapje naar een portret of een verstild zeege zicht met mooie wolkenpartij. Wie de expositie in het wagenhuis van Zwanenhof bezoekt, doet er goed aan ook de tuin rondom even te bekijken. Expositie Zwanenhof, Klaassesweg 2, t/m 12 aug., dag. 13.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64