politiek graag negatief door Slenaken binnenland 15 voorkomen' 'Grote rivieren kunnen veel meer water opvangen voordat het waterpeil stijgt, kleine rivieren kunnen dat niet.' 3 dagen in 4-sterren hotel www.weekendcompany.nl 0 maandag 30 juli 2012 gaan er vervolgens mee aan de haal. In de manier waarop zij dat doen, gaan politici mee." Anderenbijvoorbeeld de Nationale Ombudsman, wijzen er juist op dat politieke bestuurders informatie voor media en burgers achterhouden. Toch noemt u journalisten de boven liggende partij. „In mijn boek ben ik genuanceerd. Ik schrijf bijvoorbeeld dat voorma lig minister Donner de Wet Open baarheid van Bestuur wil beper ken. Maar ik richt-me inderdaad misschien meer op wat de journa listiek doet." U vindt dat de media te veel de poli tieke agenda bepalen. Maar wat is er mis mee als journalisten iets bloot leggen en als dat vervolgens op de politieke agenda komt? „Daar is op zich niks mis mee. De pers bepaalt echter met name de symbolische politieke agenda: Ka mervragen, die zelden gevolgen hebben. De inhoudelijke beleids agenda wordt veel minder beïn vloed. Kun je dat media verwijten? „Nee. Maar wel dat journalisten soms meer van iets maken dan het is. Maar ik leg de schuld hier voor een groot deel bij de politiek." Wat is er mis mee als media berich ten over de achterliggende strategie van politieke gebeurtenissen? „Voor een deel is dat goed, zo wordt duidelijk hoe het spel wordt gespeeld. Maar als dat ten koste gaat van de inhoud is het niet goed." Moeten kiezers niet weten hoe ze worden gemanipuleerd? „Dat is absoluut interessant. Maar de vraag of iets altijd vanuit per soonlijk of electoraal belang ge beurt; dat is toch vaak speculatie. Daar kunnen kiezers cynisch van worden." Wat is de invloed van babbelpro gramma's, zoals De Wereld Draait Door en Pauw&Witteman? „Daar ben ik redelijk positief over, met name over 'DWDD'. Dat be reikt een groot publiek dat mis schien minder in politiek is geïnte resseerd en kan die mensen toch betrokken maken. Het is een goe de aanvulling op traditionele be richtgeving." U vindt dat er te veel aandacht is voor peilingen. Moetje ze dan verbie den, of niet meer over berichten? „Verbieden? Nee! En'ik vind het zeker ook niet slecht dat er over wordt bericht. Maar het zou wel goed zijn als media er iets meer ka der aan gaven, bijvoorbeeld door te melden dat één zetel verschui ving statistisch weinig of niets be tekent." Fysisch geograaf Wilfried ten Brinke door Jacqueline Steenwijk UTRECHT Bewoners krijgen asbestresultaten eerst Bewoners van de 'asbestwijk' Kana leneiland die hun huis moesten verlaten, kunnen meetresultaten naar asbest in hun eigen woning in zien zodra deze klaar zijn. Burge meester Wolfsen kreeg zaterdag tij dens zijn bezoek aan bewoners veel vragen over meetresultaten. Volgens dé gemeente worden eerst de bewoners geïnformeerd voordat resultaten openbaar worden. DEN HAAG De Hond: SP naar 34 Kamerzetels DEN HAAG - Een vloedgolf, zoals die zaterdagavond in Limburg plaatsvond na hevige regenval, zal in de toekomst vaker plaatsvinden. Nu is het nog een zeldzaam ver schijnsel in Nederland. Maar door klimaatveranderingen zullen ook hier steeds zwaardere regenbuien vallen. „Als die maar zwaar genoeg zijn en lang genoeg op een plek blijven hangen, kan er zo'n plotselinge 'flashflood' ontstaan." Dat zegt fy sisch geograaf Wilfried ten Brinke, die zich al 25 jaar bezig houdt met watermanagement en gespeciali seerd is in overstromingsrisico's. Met name kleine rivieren zijn hier volgens hem gevoelig voor. „Grote rivieren kunnen veel meer water opvangen voordat het waterpeil stijgt, kleine rivieren kunnen dat niet. Daar geldt: hoe kleiner de ri vier, hoe sneller het waterpeil door extreme regenval kan stijgen." Een 'flashflood' kenmerkt zich door de snelheid waarmee het waterpeil stijgt. Het verschijnsel vindt zelden plaats in Nederland. „Daarvoor zijn de buien hier meestal niet he vig genoeg. Wat je hier wel ziet, is dat rioleringen een zware regenbui niet aankunnen en de straten blank komen te staan", zegt Ten Brinke. Desondanks verwacht hij dat Nederland in de toekomst wel vaker met dit fenomeen te maken gaat krijgen. „Door de opwarming van de aarde zullen we vooral in de zomer met zwaardere regen buien worden geconfronteerd. Hoe heftiger een bui, hoe groter de kans op zo'n flashflood. Dat is ver velend, maar geen ramp zoals een dijkdoorbraak." Als er nu verkiezingen zouden wor den gehouden, zou de SP verreweg de grootste partij worden met 34 zetels. Dat zegt althans Maurice de Hond. Het zijn twee zetels meer dan in zijn peiling van vorige week. De WD blijft op 31 zetels staan en verder zijn er weinig ver schuivingen, behalve bij de PvdA: die zou vergeleken met vorige week nog 1 zetel zakken naar 17. UTRECHT Stop vergoeding dure medicijnen Het College voor Zorgverzekerin gen (CVZ) wil stoppen met het ver goeden van dure medicijnen voor enkele zeldzame ziekten. Dat staat in conceptadviezen aan de minis ter van Volksgezondheid die in handen zijn van de NOS. Het gaat om middelen die levens lang gebruikt worden door patiën ten met de ziekte van Pompe en de ziekte van Fabry. ELST Vader mishandeld om bal tegen auto Een 36-jarige man uit Eist (Utrecht) is zaterdag in elkaar geslagen omdat tij dens een partijtje voetbal met zijn kinderen de bal tegen een auto kwam Dat meldde de politie zondag. De vader kreeg een woordenwisse ling met drie jongemannen (18 en 17 jaar) toen de bal hun auto raakte. Eén van de drie duwde en sloeg de man, waarna hij door alle drie werd mis handeld. De drie zijn aangehouden. aken op volle kracht naar Gulpen. Ook hier zijn kades en oevers kin derspel voor de golven. Overal kij ken mensen sprakeloos naar het water. De brandweer heeft hier al in verschillende straten aangebeld om te zeggen dat zandzakken voor de deur gelegd moeten worden en kostbare spullen in veiligheid ge bracht moeten worden. Maar rond vier uur moet inwoner Harrie van der Meulen constate- ICil UdL 1JLCL dUCJLlldcU 15 JLUCCgCVcU" len. „Tegen drie uur bereikte het water hier het hoogste punt. Nu zakt het alweer. Met een zaklamp laat hij zien hoe bij sommige woningen metalen strips het water buiten de deur houden, maar nog niet overal in de straat. „Die zouden we allemaal moeten hebben." Alle auto's die in de nieuwe par keergarage in het centrum ston den zijn uit voorzorg weggehaald. zo heftig huisgehouden als in Slenaken. „In de tussentijd heeft de Gulp veel kunnen meanderen en daardoor is de piek in Gulpen veel minder hoog geweest", zegt Ruud van Heel van Waterschap Roer en Overmaas na afloop. Die mogelijkheid tot meanderen is ook de redding van Wylre en Val kenburg geweest. Veel dieren zijn in alle hectiek nog gered. bij Kasteel in Zuid-Limburg! 2 overnachtingen In carréhoeve 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Welkomstdrankje bij aankomst JHF ^jj Bezoek Valkenburg en Aken Hl Verblijf tot 30 september 2012 Korting 42% 137 beschikbaar! OP=OP QaMudtie, 30 jufo 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za zo 10.00 -15;00 uur 2-persoorisbezeltlng en exclreserveringskoslen 12,50 per boeking. Kljlc voor de volledige voorw Let op! Alleen op 30 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5