'Op een eiland boeren is niet altijd nadelig' Herstel Nieuwe Kerk is halverwege gevorderd 12 Fietsers gewond na valpartij op parallelweg N57 maandag 30 juli 2012 door Joeri Wisse A fghanistan, Oost-Eu ropa, India... Het zijn wat landen die bij een rondleiding over de akkers bij Zonne- "fmaire de revue passeren. Als boer maak je anno 2012 deel uit van een wereldwijde economie. De rondleidingen op boerderij De Noordhoek geven zaterdag tijdens de Boerenlanddag van Agrisch Schouwen-Duiveland een interes sant inkijkje in het dagelijkse werk van Titus van der Torren, die sa men met Jan Noteboom boert op boerderij De Noordhoek. De eerste stop van de rondleiding over de akkers is al meteen bij een bijzonder gewas: papavers. Die teelt Van der Torren voor het blauwmaanzaad dat in de bollen J£,,zit. „Veel mensen denken dan met een aan het maanzaad dat als deco ratie op onze broodjes zit. Maar als we het daar van zouden moeten hebben, had ik met dit perceel ge noeg om een jaar lang alle brood jes in West-Europa van maanzaad te voorzien." Het gros gaat juist naar Midden- en Oost-Europa, waar het zaad in veel grotere hoe veelheden in brood "en banket wordt verwerkt. W De toeschouwers kijken met extra interesse naar Van der Torren als hij die andere bekende toepassing van papaver demonstreert. Met een mesje kerft hij één van de pa- 'Dit perceel brengt ge noeg op om alle broodjes in West-Europa van maanzaad te voorzien' paverbollen in. Kleine druppels vocht komen uit het sneetje. „Dat zitten ze in Afghanistan dus einde loos te doen-. Het wondvocht wordt verzameld en gedroogd en daarna weer gewassen. Uiteinde lijk heb je dan heroïne." „Hier zit nagenoeg geen opium in. In droge zomers is het opiumgehal te hoger, maar nog niet.genoeg om er heroïne van te kunnen ma ken. Toch zijn deze papavers van dezelfde familie als die in Afghanis tan." Na een korte wandeling staat de groep tussen de aardappelen en de tarwe. Ook over de aardappelen beant woordt Van der Torren de vragen van het publiek graag. Zo vertelt hij over het heel gericht spuiten van bestrijdingsmiddelen, dat met een bij het poten van de moeder knol gebeurt. Op die manier werkt het middel veel effectiever en is er minder van nodig. Het graan aan de anderé kant van het pad is bijna klaar om geoogst te worden. „Aan tarwe merk je dat je te maken hebt met een wereld economie. Door droogte in Ameri ka zijn de graanprijzen enorm ge stegen. Daar kun je onmogelijk op inspelen, want deze tarwe is in no vember gezaaid." Eén van de laatste stops is bij het vlas en de suikerbieten. „Een echte Zeeuwse teelt. Het aardige van bie ten is dat de rassen zo zijn verbe terd dat ze nu tot 14.000 suiker per hectare opbrengen. Toen ik be gon was dat 7.000 kilo. Inmiddels zijn we daarmee suikerriet voorbij gestreefd." Omdat de biet veel min der water nodig heeft dan zijn exo tische concurrent, schakelen vol gens Van der Torren boeren in In dia zelf al over op bieten. Een eindje verderop staat het vlas, dat wordt geteeld voor het zaad. „Dit is meer een teelt voor goedko pe landen in Oost-Europa. Omdat we hier op een eiland zitten, is toch aantrekkelijk om het te ver bouwen. We willen voorkomen dat ander stuifmeel het vlas be vrucht. Doordat we omgeven zijn door water is die kans kleiner." door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De restauratie van de Nieuwe Kerk in Zierikzee ligt op schema. Het project is nu, midden in de bouwvak, halverwege. Belangstellenden konden zaterdag een kijkje nemen in de kerk. Pro jectleider Johan Maliepaard van Stichting Oude Zeeuwse Kerken vertelde de tientallen bezoekérs over de vorderingen van de restau ratie. Volgens hem is er met name veel meer werk dan van te voren gedacht gaan zitten in het bestrij-, den van de huiszwam in het dak. Daartoe zijn een deel van de groe ne latten aan de binnenkant van het dak weggehaald en vervangen. Slechte, aangetaste balken zijn ver vangen. „Ook hebben we in de muur boven de ramen gaten ge boord om een middel aan te bren gen die de zwam moet tegen gaan." De overige zwammen moe ten door een betere klimaatbeheer sing vanzelf verdwijnen. Ook aan de buitenzijde van het Rijksmonument uit 1848 is al veel werk verricht, onder ander aan de gevels, de trappen van natuursteen en schilderwerk. De restauratie duurt nog tot het eind dit jaar. Vol gens Maliepaard worden er voor die tijd geen algemeen toegankelij ke rondleidingen meer gegeven. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een valpar tij op de Hooge Plaatweg bij Wes- tenschouwen (de parallelweg van de N57 richting de stormvloedke ring) zijn twee mensen gewond ge raakt. Zondag rond 11.00 uur bots ten vier fietsers met een bromfiet sers die slingerend uit de tegen overgestelde richting kwam aange reden. De fietsers konden hem niet meer ontwijken en alle betrok kenen kwamen ten val. De brom fietser en één van de fietsers, een 25-jarige man uit Goes, is met arm- en beenletsel eveneens naar het ziekenhuis gebracht. De overi ge gevallen fietsers liepen schaaf wonden op. Eén fiets brak bij de val in twee stukken. Wim Roskam, ASD in Bobbejaanland, 't plezantste land ter wereld! Maai< je klaar voor oer. dag vol fu<\ spann.ng cp sensatie. Op slechts 45 minuten rijder. vanaf' Eindhoven er; 1 uurtje vanuit Tilburg en Breoa. .ie kan kieken uit meer dan 50 vette attracties, daardoor ztjr. de wachtrijen nooit lang. Wat dacht je van Typhoon. King Kong en Banana Battle? Of Dizz tie gloednieuwe coaster 2011 Dit jaar hebben we nog 2 verrassingen voor je. De nieuwe Paardenshow met musicalster Anne Van opstal. .Adembenemend en niet te missen! En de nieuwè super leuke film YOGI BEAR in de 4D-cinetna. Waar wacht je nog op? Surf naar bobbeiaanl „We zijn heel tevreden over het verloop van de boeren landdag. Zowel over het ontbijt als over de andere on derdelen hebben we veel positieve reacties gehad. We hebben al weer ideeën over wat we volgend jaar gaan doen, want we willen elk jaar iets nieuws bedenken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54