Hardlopen als de nieuwe religie m ezondheid 139 gr maandag 30 juli 2012 MrSPKK/SSSKSKSBSK De beweeghype dreigt door te slaan, vindt hoogleraar Klasien Horstman. „Er is vrijwel geen argument om niet te bewegen dat nog op enig respect kan rekenen." foto Crestoc Te weinig bewegen is net zo schade lijk als roken, stelden onderzoekers kortgeleden in het gezaghebbend medisch tijdschrift The Lancet. Campagnes proberen mensen te ver leiden vaker te sporten. De groeien de aandacht voor beweging is goed, maar heeft ook schaduwzijden. door Aaldert van Soest Dertig minuten bewegen per dag, beweegkriebels voor kinderen, beweegkuur voor risicopatiënten, beweegmaatje, beweegmeter, lunchbewegen en gezellig bewegen voor de niet zo gemotiveerden. Klasien Horstman, hoogleraar filosofie van de publieke gezond- heid in Maastricht, somde dit lijstje op in een artikel over de moraal van meer bewe gen. Bewegen wordt steeds meer een bewijs van goed leven, constateerde ze. „Door te be wegen, demonstreert iemand een goed bur ger te zijn, die voldoet aan de publieke norm dat mensen zelf verantwoordelijkheid moeten nemen voor hun gezondheid." Onlangs trok een artikel in het wetenschap pelijk tijdschrift The Lancet de vergelijking tussen weinig bewegen en roken. Niet bewe gen is net zo dodelijk als roken, stelden de onderzoekers. Is meer bewegen het nieuwe stoppen met roken? Nancy Poiesz van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewe gen (NISB) durft dat niet te zeggen. „Je ziet wel een toenemende focus op bewegen, ter wijl een aantal jaren geleden de aandacht veel meer op roken was gericht", zegt ze. „Wij hopen dat die toegenomen aandacht ook zal leiden tot daadwerkelijk meer licha melijke activiteit. Net zoals de aandacht voor de schadelijke gevolgen van roken heeft geresulteerd in minder rokers." Dat bewegen gezond is, bestrijdt niemand. Toch dreigt de beweeghype door te slaan, vindt Horstman. „Er is vrijwel geen argu ment om niet te bewegen dat nog op enig respect kan rekenen. 'Kan niet' is gelijk aan 'wü niet' en 'wil niet' is 'deugt niet'." Er is volgens Horstman een gerede kans dat de beweeghype resulteert in beweegdwang. Ze relateert dat aan het vacuüm dat de secu larisering heeft achtergelaten. „Hardlopen is de nieuwe religie en Paul Rosenmöller de hogepriester." Jan Hoogland, bijzonder hoogleraar christe lijke filosofie in Twente, spreekt van een ge- zondheidscultus en constateert dat zaken als bewegen steeds meer moreel geladen zijn. „Vroeger was moraal een opvatting over goed leven, meestal op basis van een godsdienstige overtuiging. Daarin speelde matigheid een rol en was onmatig eetgedrag dus wel afkeurenswaardig. Tegenwoordig is moraal steeds meer een middel om een be paald doel te bereiken. Gezondheid is zo'n doel geworden. Wat daaraan bijdraagt, is goed. Iets doen wat schadelijk is voor je ge- Overgewicht zondheid geldt als moderne zonde." Aan die houding kleven een aantal gevaren, vindt Hoogland. „Het kan stigmatiserend werken voor groepen met gezondheidspro blemen als overgewicht of een verslaving. Dikke mensen zijn zichtbare zondaars. Als daar veel nadruk op ligt, kan dat zelfs nieu we ziektebeelden in het leven roepen, zoals anorexia. Ik voer geen pleidooi voor onge zond leven, maar je kunt ook op een onge zonde manier met gezondheid bezig zijn." Tegen roken is de afgelopen decennia veel beleid ontwikkeld: hoge accijnzen, waar schuwingen op pakjes sigaretten en een rookverbod. Het is volgens Hoogland lasti ger zoiets toe te passen op bewegen, omdat iets nieuws doen ingrijpender is dan stop pen met iets wat overbodig is. Toch acht hij denkbaar dat verzekeraars en werkgevers zich meer gaan bemoeien met de individuele levensstijl van mensen, met het doel hun gezondheid te bevorderen. NISB-woordvoerder Poiesz vindt niet dat je mensen kunt opleggen te bewegen. „Uitein delijk blijft het een individuele keuze. Ons Zo'n 6,5 miljoen Nederlanders hebben matig of ernstig overgewicht, ruim 40 procent. Be gin jaren tachtig was 27 procent te zwaar. In de periode 2009-2011 kampte 10 procent met ernstig overgewicht. Van de kinderen en jongeren van 4 tot 20 jaar had in die periode bijna 11 procent matig overgewicht. In de jaren tachtig: zo'n 7 pro cent. Het aandeel kinderen met ernstig over gewicht nam niet veel toe en ligt op circa 2,5 procent. Ernstig overgewicht bij volwasse- nen nam juist sterk toe, van ruim 5 procent tot bijna 12 procent. Matig overgewicht bij volwassenen nam eveneens toe, van 28 naar 36 procent. Vanaf 20 jaar groeit het aandeel mensen met overgewicht snel, van de mannen boven de 40 heeft meer dan de helft overgewicht. Bij vrouwen loopt overgewicht wat geleidelijker op. Ernstig overgewicht komt bij oudere vrou wen juist wat vaker voor dan bij oudere man nen. Ook hebben steeds meer Nederlanders een te grote buikomtrek. In de categorie mannen van 30 tot 70 jaar heeft 27 procent te veel vet op de buik (omtrek 102 centimeter of meer). Bij vrouwen is dat 39 procent (omtrek 88 centimeter of meer). In de leeftijdsklasse tussen 30 en 70 jaar is van de mannen 60 pro cent te zwaar, van de vrouwen 44 procent. Bronnen: Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) doel is mensen te stimuleren. Ik kan me wel overheidsbeleid voorstellen op dit gebied, zoals voldoende sportvoorzieningen in de buurt en verplichte gymlessen op scholen. De regering is niet zo lang geleden een cam pagne gestart voor sport en bewegen in de buurt, waarin ook de NISB een grote rol heeft. We werken daarin onder meer met buurtsportcoaches. We willen de bood schap afgeven dat bewegen gezond is en ook heel leuk kan zijn." reageren? gezondheid@wegener.nl Het onderzoek Te weinig beweging is de oorzaak van 9 pro cent van de gevallen van vroegtijdig overlij den, bijna net zo veel als het aantal mensen dat overlijdt door roken. Dat blijkt uit het on derzoek waarover The Lancet publiceerde. Volgens de onderzoekers is er overtuigend be wijs dat te weinig beweging de kans vergroot op ernstige ziekten als bepaalde hart- en vaat ziekten, diabetes type 2 (lichaam kan niet meer zelfde bloedsuiker regelen) en borst en darmkanker. Wereldwijd, schatten de onderzoekers, wordt 6 procent van hart- en vaatziekten die voort komen uit vernauwingen van bijvoorbeeld kransslagaders, veroorzaakt door fysieke inac tiviteit. Dit percentage varieert van 3,2 pro cent in Zuidoost-Azië tot 7,8 procent in het oostelijke Middellandse Zeegebied. Te weinig beweging veroorzaakt ook 7 pro cent van de gevallen van diabetes type 2, 10 procent van de gevallen van borstkanker en 10 procent van de .gevallen van dikkedarm- kanker. Bij voldoende beweging neemt volgens-de onderzoekers de levensverwachting van de wereldbevolking met gemiddeld 0,68 jaar toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39