31 Record alleen in de boot Britten raken - boegbeeld Raddiffe kwijt I? Acht tussen hoop en vrees on 'Ik heb nog nooit zoveel mensen zo gelukkig gemaakt Het materiaal Sokuteiki, de onmisbare maattang maandag 30 juli 2012 Maria Sjarapova is 'belaagd' door andere sporters Gewichthefster Soelfija Tsjinsjanlo (klasse tot 53 kg) veroverde goud met een nieuw wereldrecord tenschappers. Dat klopt. Wij kun nen ons voorstellen dat dat hinder lijk kan zijn. Het kan leiden tot boosheid. Vin en ik zijn ons daar bewust van geworden na gesprek ken met de mental coach." Dat de tweeling het altijd roerend eens is, ontkennen ze eenstem mig. „Het is echt niet een kwestie van elkaar altijd rugdekking geven. Wij kunnen behoorlijk botsen, ook buiten de boot", zegt Tycho. Vincent: „Maar dat is snel weer voorbij. We zijn emotioneel, maar als we het kwijt zijn, is het klaar." Als ze morgen via de halve finale doorstoten naar de eindstrijd (don derdag), behoort een medaille tot de mogelijkheden, zegt de Oranje tweeling. Mocht de missie misluk ken,. dan is er geen man over boord. „We weten dat we er alles aan gedaan hebben. De mensen weten niet half hóe zwaar deze sport is", meent Vincent Muda. Ze gaan hoe dan ook door tot Rio. En ja, het liefst met z'n tweeën. „Ik heb altijd al gedroomd dat we de sterkste tweeling ter wereld worden", zegt Tycho. Vincent: „Je eigen Dream Team met je broer, da's toch machtig?" door Peter van der Meeren ETON - Verrassend was het niet. De Holland Acht trof het slecht bij de loting en ook gezien de onrustige voorbereiding was te verwachten dat de 'prioriteitsboot' naar de her kansing werd verwezen. Toch waren boegman Sjoerd Ham burger en routinier Diederik Si mon na de race tegen de ongenaak bare Duitsers (sinds de vorige Spe len ongeslagen) en het sterke gast land niet ontevreden. „Virtueel voe ren we op brons", zei Hamburger. De Holland Acht noteerde inder daad de derde tijd in de vloot van acht boten, maar dat zegt weinig. „Nee, we rekenen ons ook niet rijk", aldus Hamburger. „In de voor wedstrijden gaat het gewoon om plaatsing." Maar dat zijn Acht kan meedoen om de medailles, woens dag, werd volgens de tweevoudig deelnemer aan de befaamde Boat Race wel bevestigd. Ook de vrouwenacht werd naar de herkansing verwezen. In deze boot zitten drie roeisters die in 2008 zil ver veroverden. Dat lijkt nu een utopie. Oranje werd in de race der de en laatste, op 5 seconden van het winnende Canada. Met 6.18,98 werd in het totale veld van zeven boten de vijfde tijd gescoord. Rianne Sigmond en Maaike Head werden in de lichte vrouwentwee eveneens naar de herkansingen van dinsdag verwezen. Marthonioopster trekt zich door slepende voetblessure noodgedwongen terug. Meervoudig wereldkampioen en Europees kampioen blijft zonder olympisch succes. 38-jarige Britse denkt nog niet aan afscheid nemen. door Marco Knippen LONDEN - De olympische droom van Paula Raddiffe is uiteenge spat. De marathonloopster, één van de boegbeelden van de Britse equipe, heeft gisteren afgezegd voor 'Londen 2012'. Een voetbles sure dwong de 38-jarige atlete tot terugtrekking. Raddiffe werd begin deze maand geconfronteerd met artrose, in de volksmond ook wel gewrichts- slijtage genoemd. Met aangepaste trainingen en intensieve behande lingen hoopte ze zichzelf van de kwetsuur te verlossen, maar het ge vecht met haar lichaam ging verlo ren. „Het zijn zware weken ge weest. Ik heb meer dan ooit ge huild, voelde me gefrustreerd. On dertussen werkte ik keihard aan mijn herstel, probeerde ik het noodlot af te wenden. Daarom kan ik mezelf geen verwijten ma ken, moet ilc me met deze uit komst verzoenen. Al accepteer ik het met pijn in het hart", zei ze aangeslagen. Voor Raddiffe betekent de opgave de vierde olympische domper op rij. In 2000 belandde ze in Sydney op de 10.000 meter net naast het podium. Vier jaar later in Athene werd ze tijdens de marathon door de hitte en hoge luchtvochtigheid geveld. Op tweederde van. de race stapte ze uit en werd de wereld recordhoudster per ambulance af gevoerd, terwijl ze op dat moment op weg leek naar zilver. Tot een re vanche in Peking in 2008 kwam het niet. Ze figureerde toen op de klassieke afstand over 42,195 kilo meter en eindigde als 23ste. Een nieuwe gooi naar eeuwige roem zal Raddiffe vermoedelijk niet meer doen. Ze is 38 jaar, moe der van twee kinderen en fysieke malheur heeft een repeterend ka rakter gekregen. Zodoende zal ze de geschiedenis ingaan als de atle te die wereldtitels en Europese kampioenschappen op de baan, de weg en in het veld veroverde en de grootste stadsmarathons won, maar die verstoken bleef van een olympische medaille. Charles van Commenée, de Neder landse hoofdcoach van de Britse at- letiekbond, riep na de onheils boodschap op om Raddiffe niet op haar olympische staat van dienst af te rekenen, maar te beoor delen op haar volledige oeuvre. „Zonder twijfel is ze één van de grootste atletes ooit. Haar imposan te erelijst en haar wereldrecord op de marathon (2.15,25 uur), dat sinds 2003 staat, getuigen hier van." Raddiffe stelt haar afscheid vooralsnog uit. Ze liet weten haar blik op de Gemenebestspelen van 2014 te richten. „Ik houd te veel van de sport om nu al te stoppen." zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. door Peter van der Meeren In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. Er zijn vele regels waar een judo- pak aan moet voldoen, weet ook Dex Elmont die vandaag op jacht gaat naar een medaille. Welkom in de wereld van de sokuteiki. Deze vernuftig geconstrueerde 'maattang' wordt sinds 1 januari 2009 gebruikt bij de toptoernooien van de IJF, de internationale judofederatie. Met de sokuteiki - voor 71,45 eu- ro heeft u er al eentje - moet het judopak voor de wedstrijd grondig geïnspecteerd worden. Dat is de verantwoordelijkheid van de sporter zelf. Staat hij/zij op de mat en heeft de arbiter twijfels over de juiste af metingen van de uwagi (judojas), zubon (broek) of obi (band) dan kan diskwalificatie volgen. Daarom de sokuteiki, qua handigheid te vergelij ken met het beroemde Zwitserse mes. Met de sokuteiki wordt vastge steld of de lengte van de mouwen correct is. Die mogen niet meer dan 5 centimeter boven de polsen eindigen, bij gestrekte armen. Voor de broekspijpen geldt hetzelfde: meer dan 5 centimeter ruimte tussen en kel en broek is verboden. Bij de meting worden de 'knokkels' van pol sen en enkels in het gat van de maattang geplaatst. De sokuteiki wordt ook in de mouwen gezét, om te meten of er voldoende ruimte zit tus sen armen en jas. Er moet tussen 10 en 15 centimeter speling zijn. Dat zelfde geldt voor de broekspijpen. Dan volgt de meting van de kraag (re vers). Die mag niet breder zijn dan 5 centimeter en niet dikker dan 1 cen timeter. Dan wordt de 'overlap' van de twee jasdelen bekeken. Die moet minstens 20 centimeter bedragen. De uwagi moet lang genoeg zijn om de dijen te bedekken. Is dat in orde, dan wordt de sokuteiki op de band (riem) geplaatst. Tussen knoop tot uiteinde moet 20-30 centimeter zit ten. Het pak van dubbel geweven katoen - voorzien van extra stiknaden voor de stevigheid - dient schoon en heel te zijn. En zit het nationale embleem wel goed? Dat mag alleen op de linkerborst van de jas gedra gen worden en niet groter zijn dan 100 vierkante centimeter. En een merkteken moet op het pak gedrukt zijn of gestikt. Hierbij is gebruik van plastic of rubber verboden. En dan kan de partij beginnen. Ippon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31