Vt Zonderland Oranje hockeysters op alles voorbereid 261 Ook Van Gerner haalt de finale De speelplaats Greenwich park maandag 30 juli 2012 g!. Coaltjesdief Kim Lammers (31) was geëmotioneerd bij haar olympisch debuut. Ze pinkte af en toe een traantje weg. „Mijn droom is uitgekomen." Epke Zonderland kon het zich za terdag in de kwalificatie veroorlo ven op 95 procent te turnen. Hij maakte zaterdag indruk in de kwalificatie. Turner Epke Zonderland is hard op weg om zijn droom waar te maken. Daarbij laat de Fries niets aan het toeval over. door Renze Lolkema Epke Zonderland laat van daag weer over zich heen lopen. Letterlijk. Het moet hem helpen volgende week in figuurlijke zin over zijn te genstanders heen te walsen. Daar om laat de turner zijn favoriete therapeute invliegen, de dame die hem zowel met haar handen als haar voeten masseert. Ze danst als het ware over zijn gespierde lijf Niets wordt bij Team Zonderland aan het toeval overgelaten, in aan loop naar de olympische rekstok finale van volgende week dinsdag middag. De Fries kwalificeerde zich zaterdag met speels gemak voor de climax van zijn turntoer- nooi op 7 augustus. Om uiteindelijk goud te delven, is de opvallende behandeling van de zogeheten stretching-therapeute Josine Haspers ook in Londen hard nodig. De specialiste uit het Friese Wolvega werkt al langer met Zonderland, eenmaal per week. De behandeling was een van de meest spraakmakende op names in de tv-documentaire van de NOS over Zonderlands olympi sche voorbereiding. „Alles voor Epke", zei zijn trainer Daniël Knibbeler zaterdagmiddag na Zonderlands indrukwekkende optreden, waarbij hij uitkwam op een score 15.966. Niemand deed het beter. De Fries is zelfs al een concurrent kwijt. De Japanner Ko- hei Uchimura viel tijdens de kwali ficatie van zijn rekstok. De Chine se olympisch kampioen en rege rend wereldkampioen Zou Kai plaatste zich met moeite, als zeven de. De beste acht turnen de finale. Ter voorbereiding op het eindspel laat Zonderland niet alleen Has pers exclusief naar Londen komen, ook krachttrainer.Jorden Bres is vanuit Kampen ingevlogen. „Dat moet Epke alleen maar meer rust geven", legt Knibbeler uit. De coach zelf verslikte zich bijna in de tijd, zaterdagmorgen in de North Greenwich Arena. Omdat Zonderland als allereerste van de drie subdivisies moest beginnen, had de turner de trainer gevraagd de rekstok met zijn favoriete mag nesium te bepoederen. Dat maakt de rekstok stroever en biedt de tur ner dus meer houvast. Maar om dat de tijd al liep, had Zonderland nog maar dertig seconden om aan de dwarslat te gaan hangen. Zon derland: „De Duitse juryvoorzitter tipte me al,, zei alleen maar 'Epke' en wees naar de tijd. Maar als ik weet dat de grip goed is, word ik rustiger. Stoer dat Daniël dat toch nog even deed." Knibbeler: „Het was een risico, het was bijna bui ten de tijd en dat kan leiden tot puntenaftrek. Maar ik zou het de volgende keer zo weer doen." Toen Zonderland eenmaal hing, ging het soepel. De Europees kam pioen van 2011 kon het zich zelfs permitteren aan het einde van zijn optreden een 'disloque' zonder he le draai te doen. „Ik wilde elk risi co vermijden", zei de turner. „En kijk eens waar ik sta?! Dit is een van de weinige keren dat ik met een weet dat ik in de finale zit." Zonderland, die in het olympisch dorp een appartement deelt met schermer Bas Verwijlen, moet nu een week wachten om zijn droom uit te laten komen. „Ik blijf lekker in het olympisch dorp. Er is vol doende afleiding. Bovendien is de trainingssituatie nergens zo goed als hier." wel iets is veranderd, richten we al lemaal ons leven in naar de hier ge stelde norm. Het flink geacciden teerde Greenwich Park is, sinds Hendrik VI in 1433 daartoe beslis te, een koninklijk park. Het meet liefst 74 hectare, groot genoeg om de komende weken alle hippische onderdelen onderdak te bieden. De military gaat door vrijwel de ge hele groenplaats. Ligt het verleden aan deze kant van de rivier, het park biedt een prachtig uitzicht op de moderne overzijde van de Theems, waar on der meer Canary Wharf en de O2 Arena zichtbaar zijn. Celine van Gerner maakte het eer ste Oranje-weekeinde van de Zo merspelen bij het turnen gistera vond tot een succes. Net als Epke Zonderland plaatste ook zij zich voor de finale, later deze week. De 17-jarige Van Gerner uit Emme- loord werd op de meerkamp (sprong, brug, blak en vloer) met 55,632 punten negentiende, genoeg voor een plek bij de 24 finalisten. De beste was de Russissche Vikto- ria Komova. Die kwam uit op een score van 60,632. Dat had geen Ne derlandse vrouw sinds 1992 meer gepresteerd. Van Gerner hoopte zich gisteravond ook nog te plaat sen voor de toestelfinale brug, maar haar 14.866 (een persoonlijk record) was daarvoor net niet toe- £p reikend. Ze is wel eerste reserve. Het wegvallen van Willemijn Bos vlak voor de Spelen was voor de Nederlandse hockeysters een flinke tegenslag. In het openings duel met België liet het team van bondscoach Max Caldas zien dat het over een flinke do sis veerkracht beschikt: 3-0. door Rik Spekenbrink LONDEN - Caia van Maasakker maakt bizarre weken mee. Eerst was er de teleurstelling toen bonds coach Max Caldas haar niet selec teerde voor de Spelen. Ze verzoen de zich met een rol als reserve. Ver volgens scheurde Willemijn Bos af gelopen donderdag in een oefen duel haar voorste kruisband en huilde de hele hockeyploeg met haar mee. Het einde van het pitti ge ritje in de achtbaan beleefde Van Maasakker (23) gisteren, toen ze haar olympische debuut opluis terde met een strafcornerdoelpunt tegen België: 3-0. Hoewel uiteraard blij met de zege en de goal voeide Van Maasakker nog mee met Bos. „We hebben eerst haar pijn proberen te delen. Maar vrijdag hebben we het als team een plek gegeven, je moet toch door. Toen ik hoorde dat ik er bij zou komen dacht ik: oké. Gaan we doen." Van Maasakker pakte haar koffer en verruilde het hotel buiten Lon den voor een appartement in het Olympisch Dorp. „Dat was niet raar. Ik heb alles meegedaan, altijd meegetraind en heb me steeds on derdeel van het team gevoeld. Maar om vandaag ineens te spelen in zo'n groot stadion, met meteen al de wave, was even wennen. Vlak voordat de wedstrijd begon, heb ik nog één keer om me heen Caia van Maasakker (m), op het laatst nog aan de ploeg toegevoegd, viert haar goal met Maartje Goderie en Margot van Geffen. foto Koen Suyk/ANP gekeken. Toen was het klaar en ben ik me op de wedstrijd gaan fo cussen. En dan ook nog scoren, mooier kan niet." Het Nederlands elftal bleek niet van de leg door de heftige gebeur tenis van een paar dagen terug. Bel gië (de nummer 16 van de wereld) werd op geduldige wijze aange pakt en vrij eenvoudig verslagen. Ook al hebben een paar speelsters een andere rol door het wegvallen van de vertrouwde laatste 'man'. Zo begon Maartje Paumen niet als vrije speelster tussen de verdedi ging en het middenveld, maar op de plek van Bos. „Alles voor het team", zei de aanvoerster, die toch graag de middenlijn mag overste ken om zich te bemoeien met de aanval. „Ik moest soms even op de rem, ja. Maar we kunnen het afwis selen, ik heb ook gewoon op mijn normale positie kunnen spelen. We hebben zo'n lange en goede voorbereiding gehad, met 25 speel sters, dat we wel gewend zijn om dingen te moeten opvangen." Sterker, volgens Paumen wordt Oranje alleen maar beter van deze tegenslag. „Donderdag was een klo tedag. Maar het team is nog dich ter bij elkaar gekomen, hechter ge worden. De afgelopen dagen heb ben we heel veel bij elkaar geze ten. Soms ook zonder te praten." In hun midden misschien wel de gelukkigste vrouw van Londen. Kim Lammers kon, hoe graag ze ook wilde, haar tranen gisteren niet bedwingen. Ze speelde haar 172ste interland, maar de aller eerste op de Olympische Spelen. Voor Athene (2004) viel ze af, vier jaar later gooide een knieblessure roet in het eten. „Hier doe je het toch voor", snikte de 31-jarige spits, wijzend naar de tribunes. Met twee piekfijne doelpunten, echte Lammers-goals, hielp zij Oranje op weg in de eerste groeps wedstrijd. „Dit is zó mooi." door Edward Swier Dressuur in Greenwich Park, met zich op modern Londen. foto AP Als ruiter Tim Lips van daag net als zijn concur renten en collega's van het Nederlandse even- tingteam in Greenwich Park de crosscountry afwerkt, komt hij vlak langs een eeuwenoude plek waar ze wel heel erg bij de tijd zijn. In het Royal Observatory, de sterrenwacht, wordt de hele dag op de klok gekeken. De nulmeridi aan loopt dwars door het histori sche gebouw in Greenwich Park. Sinds jaar en dag wordt hier Green wich Mean Time (GMT) bepaald. Hoewel de rol daarvan - sinds de uitvinding van atoomklokken -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26