Haase legt aparte route naar Spelen af Zwemsters Rutte leert van Britten 24|spor fcuiifeter Onder koninklijk toezicht n» maandag 30 juli 2012 m Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 De zilveren estafette van de 4 x 100 meter vrije slag werd door 2,7 miljoen Nederlanders gezien. Robin Haase bereidde zich op bijzondere wijze voor op de Olympische Spelen. Zijri keuze voor het ATP-toer- nooi van Kitzbühel wekte bevreemding. door Marco Knippen De vuistregel van NOC*NSF is dat een Nederlandse olympi sche deelnemer uit zicht op een topachtklassering moet hebben. Om die reden zijn de nationale selectiecriteria voor uitzending naar de Spelen veelal strenger dan de internationale maatstaven. De starre houding van de sportkoe pel, die het alleenrecht over de de finitieve aanwijzing van sporters heeft, is al jarenlang een doorn in het oog van menige bond. Voor de Nederlandse tennisbond (KNLTB) was het reden om de confrontatie te zoeken, nadat NOC*NSF zowel in 2004 als in 2008 weigerde om een tennisser af te vaardigen. In aanloop naar 'Londen 2012' dreigde de KNLTB, daarin ge steund door de internationale ten- nisfèderatie (ITF), met een rechts zaak als NOC*NSF de kwalificatie procedure niet zou versoepelen. Tot een gang naar de rechter kwam het niet, omdat een compro mis werd bereikt. Een plek bij de beste 59 (mannen) en 54 (vrou wen) zou voldoende zijn voor een startbewijs. De uitkomst beteken de een overwinning én uitzonde ringspositie voor de tennissers. Of Maurits Hendriks met het ge schapen precedent blij is, valt te "bezien. De technisch directeur van NOC*NSF en chef de mission tij dens de Spelen is door Robin Haase in verlegenheid gebracht. De kopman van het Nederlandse tennis, vier jaar geleden slachtoffer van de onvermurwbaarheid en dit maal wel geselecteerd, koos voor een olympische preparatie die als provocatie kan worden uitgelegd. Haase besloot om afgelopen week het ATP-toernooi van Kitzbühel te spelen en bereidde zich derhalve op gravel voor op zijn olympisch debuut op gras. Omdat hij in Oos tenrijk met de eindzege aan de haal ging, arriveerde de 25-jarige Hagenaar zaterdag pas na midder nacht in het Olympisch Dorp. Dat was amper een halve etmaal voor dat hij zijn enkelspelpartij zou spe len. De gemengde gevoelens die zijn afgelegde route opriep, gingen aan Haase voorbij. De reden dat hij voor 'Kitzbühel' koos, was zijns inziens een professionele keuze ge weest. Hij wilde niet alleen zijn ti tel van vorig jaar verdedigen, maar ook wedstrijdritme opdoen. Dat was van meer toegevoegde waarde dan enkele dagen trainen op het gras van Wimbledon, meende hij. „Misschien had ik een andere be slissing genomen als ik geen titel verdediger was geweest", bekende Haase. „Zodoende was meedoen een erekwestie." Maar, zo benadrukte hij, een vreemde actie was het allerminst geweest. „Men vergeet dat dit mijn leven is. Ik reis week in week uit van hot naar her en wissel gere geld van ondergrond." Haase kreeg minimaal een dag res pijt, doordat zowel zijn partij uit het enkel- als dubbelspel gisteren werd afgeblazen vanwege regen. Toch bedankte Haase de weergod niet. „Ik was klaar om te spelen, juist ook omdat ik van het zelfver trouwen barst. Ik vind het mooi om erbij te. zijn Dat ik me tussen andere sporters kan begeven, is apart en uniek. Een leuke erva ring, zeker." Robin Haase bekijkt zijn telefoon, naast hem coach Jan Siemerink. foto Robin Utrecht/ANP Drie van de vier Nederlandse es tafettezwemsters blijven onder hun niveau in de finale van de 4x100 meter vrij. De schitte rende inhaalrace van Ranomi Kromowidjojo levert slechts de zilveren medaille op. Australië pakt het goud. door Rob de Bruyn LONDEN - Jacco Verhaeren nam even stevig de regie in handen na de onttroning van de vrouwenesta fetteploeg op de 4x100 meter vrije slag. De hoofdcoach van de Neder landse .zwemploeg riep Inge Dek ker, Femke Heemskerk, Ranomi Kromowidjojo en Marleen Veld huis tot de orde. De meiden moes ten na dag één van het olympische zwemtoernooi zo snel mogelijk uit de negatieve emotie. „Je moet zor gen dat je in het toernooi blijft", al dus Verhaeren. De tranen vloeiden rijkelijk na de finale in het Aquatics Centre. Ne derland werd tweede, achter Au stralië. Geen zilver gewonnen maar goud verloren, zo voelde het. Zelfs de anders zo koele Ranomi Kromowidjojo had het -even te kwaad. Later op de avond zei ze: „Ik kwam hier om te winnen en dat is niet gelukt." Of ze boos was? „Ik denk niet dat het zin heeft: om boos te zijn. Ik baalde en ik baal nog steeds, maar ik heb de knop nu omgezet, om te kunnen focus sen op de 100 en de 50 vrij." Verhaeren concludeerde zaterdaga vond dat drie van de vier teamle den te langzaam waren geweest. Slotzwemster Kromowidjojo was de uitzondering. Zij liet zien in gro te vorm te verkeren. Ze leverde met 51,93 seconden een fenomena le splittijd af en achterhaalde nog bijna de 1,36 seconden eerder ver trokken Melanie Schlanger. 'Kro- mo' was ruim 0,7 seconde sneller dan de Australische. Verhaeren: „Maar dat was wel de nummer twee van het veld. Ranomi zwom er naartoe, maar het houdt een keer op." Nieuw olympisch goud had erin gezeten, beseften de zwemsters, die met zijn vieren sinds de Spe len van 2008 ongeslagen waren ge bleven. De cirkel had rond ge maakt kunnen worden en Mar leen Veldhuis had een gouden af scheidsfeestje kunnen krijgen. De Twentse was zelf niet top geweest, voor Femke Heemskerk gold het zelfde. Maar vooral Inge Dekker had gefaald. De startzwemster ver trok als een raket en keerde als eer ste, om vervolgens op de tweede baan in te storten en als laatste aan te tikken, 0,77 seconde na de Australische Alicia Coutts. Dekkers rol is nog pilcanter gezien de voorgeschiedenis. Ze had 's morgens deelgenomen aan de se ries van de 100 meter vlinderslag. Ze plaatste zich met 58,30 secon den als tiende voor de halve finale, maar besloot om die niet te zwem men. Te weinig zicht op een finale- plek. Het vreemde is dat Dekker in mei verklaarde dat ze in Londen al leen zou meedoen aan de 100 vlin der als ze een goede kans zou ma ken op een finaleplaats, en dat ze in de aanloop een 57'er van zich zelf wilde zien. Haar beste seizoen- tijd bleef echter 58,22. Niemand sprak er zaterdagavond over, maar het ligt voor de hand dat de andere meiden graag had den gezien dat Dekker woord had gehouden; dat ze de energie die ze verbruikte in de series van de 100 vlinder, had ingezet in de finale van de 4x100 vrij. Want zo indruk wekkend was de tijd van Australië niet, wilde Verhaeren nog wel kwijt. „Integendeel." zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. Prins Willem-Alexander, prinses Maxima en hun drie kinderen Amalia, Alexia en Ariane zien hoe Ranomi Kromowidjojo zaterdag na de 4 x 100 meter vrij als tweede voor Nederland aantikt. Het koninklijk gezin werd af gelopen weekend op verschillende plaatsen in het Olympisch Dorp gespot, onder meer bij het vrouwenhockey en -wielrennen, foto Robin Utrecht/ANP ken. Het filmpje met Queen Eliza beth was briljant." Met het oog op de mogelijke Ne derlandse kandidatuur voor de Olympische Spelen van 2028 be schouwt Rutte de aanpak van de organisatie in Londen als een lich tend voorbeeld. „Voor zo'n groot evenement moet je out of the box durven denken. De Britten heb ben gekke dingen gedaan om te la ten zien dat ze er klaar voor zijn. Daar kunnen wij veel van leren. Beter goed gestolen dan slecht ver zonnen." De extreme veiligheidsmaatrege len konden het goede humeur van Rutte niet bederven. „Bij een eve nement als de Spelen kun je geen enkel risico lopen. Het kan in deze tijd niet meer anders. Het controle ren gebeurt gelukkig wel op een vriendelijke manier. Het heeft me daarom niet gestoord." Het besluit over de Nederlandse kandidatuur voor 2028 wordt geno men in 2016. De olympische ambi ties hebben volgens Rutte alleen zin als er voldoende maatschappe lijk draagvlak is. „Het moet niet al leen een politiek besluit zijn, maar iets dat breed wordt gedragen door de bevolking. We zullen een maatschappelijk gesprek moeten voeren. Als je er niet achter staat, moet je het niet doen." Bij een be volkingsonderzoek sprak dertig procent van de Nederlanders zich uit vóór de Spelen, 35 procent ziet het evenement niet zitten. loor Patrick Delait .ONDEN - Premier Mark Rutte reeft een kort bezoek aan de Dlympische Spelen in Londen ge bracht. Na een receptie op 3uckingham Palace, waar hij een corte ontmoeting had met Konin gin Elizabeth II, bezocht Rutte vrij dagavond de openingsceremonie n het Olympisch Stadion. Saterdag was de minister-presi- lent te gast bij het zwemmen en ie wegwedstrijd voor mannen. Rutte hield louter positieve indruk ken over aan 'zijn olympische mis sie. „Ik heb enorm genoten van de openingsceremonie. Het mooie aan Britten is dat ze met een grote knipoog naar zichzelf durven kij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24