in Londen 'vin(>' kr'i2t soud cadeau in laatste race sport23 Scheiding Column 'Dat ik de olympische weg rit niet won, is het einde van de wereld niet' door Maarten van der Wèijden Wielrenner Alexander Vino- koerov (38) veroverde zaterdag middag goud in de olympische wegrace. Het was het gedroom de afscheid voor de Kazak, die zijn laatste wedstrijd op de weg reed. Al liet de manier waarop een wrange nasmaak achter. door Patrick Delait LONDEN - Woensdag rijdt hij in Londen nog de olympische tijdrit en dan is de carrière van Alexan der Vinokoerov echt voorbij. De 38-jarige Kazak bezorgde zichzelf zaterdag een gedroomd afscheid door op The Mall in Londen ver rassend goud te winnen tijdens de olympische wegrace. Nadat hij op tien kilometer van de finish samen met Rigoberto Uran was weggereden uit een omvangrij ke kopgroep, liet de kinderlijke ma nier waarop de Colombiaan zich in de sprint liet ringeloren een wrange nasmaak achter. Uran reed bijna tegen de dranghekken toen hij over zijn linkerschouder achter om keek. Een pupillenfout waar 'Vino' dankbaar gebruik van maak te door aan de andere kant van de weg te demarreren. Doordat Uran zich meteen gewon nen gaf, leek het alsof Vinokoerov het goud cadeau kreeg. „We reden allebei op de limiet. Toen 'Vino' ging, had ik geen kracht meer", verwees Uran de verdachtmaking dat hij het met de veteraan op een akkoordje had gegooid naar de prullenmand. De prestatie van Vinokoerov mini maliseren zou de Astana-renner te kort doen. Waar zijn niet aflaten de aanvalslust in de voorbije Tour de France geen ritzege opleverde, werd hij in Londen wel dubbel en Het grootste aantal echtscheidingen vindt plaats tijdens een dramatische gebeurtenis. Ontslag en overlijden staan hoog op de lijst, net als ziekte. Ik heb in mijn autobiografie geprobeerd een eerlijk verhaal te vertellen. Vaak wordt zo'n ver haal te romantisch omschreven, en dat gaat ten koste van mensen bij wie het niet zo gaat. Het is juist logisch dat zo'n proces meestal niet har monieus verloopt. Iedereen verwerkt traumatische gebeurtenis sen op zijn eigen manier. Zo werkt het ook bij sport. Dat is een uitvergro ting van het leven en daarom vind ik sport voor kinderen enorm belangrijk. Ze kunnen proeven aan winst, verlies en uitdagingen. Ik ben mijn o.uders enorm dankbaar dat zij mij de mogelijkheid hebben gegeven dat ik als kind de ze lessen heb kunnen leren. Want ook in mijn eigen carrière heb ik ervaren dat scheidingen soms bij het leven en dus bij de sport horen. Om me verder te ontwikkelen, heb ik regelma tig met pijn in mijn hart afscheid moeten ne men van coaches, hoe goed ze me ook gehol pen hebben. De grootste scheiding door mijn zwemcarrière is uiteraard die van mijn vriendin Daisy. De re latie kon niet standhouden met vijftien uur per dag in een zuurstoftent en zeven uur per dag in hèt zwembad. Later bleek het begrip voor scheiding, voor het gegeven dat iedereen een eigen manier van ver werken nodig heeft, essentieel om het na de Olympische Spelen nog een keer te proberen. Met succes: dit najaar gaan we trouwen. De Nederlandse estafettedames toonden direct na hun race, dat een zilveren olympische me daille kennelijk ook telt als een traumatische ge beurtenis. De vier meiden stonden voor de eerste keer in vier jaar niet juichend met elkaar in de armen. Integendeel: er waren geen aanrakingen, geen knuffels, er werd nauwelijks gesproken en alle vier keken ze een andere kant op. Een kleine scheiding. Geen zorgen - iedereen verwerkt een dramatische gebeurtenis nu eenmaal op zijn eigen manier. www.maartenvanderweijden.nl @mvdweijden Ik wist dat ik Armitstead kon heb ben, maar dan mocht ik niet te ze ker zijn van mezelf." Voorbij de finish zag Vos haar voorbereiding op de Spelen in een minuut door haar hoofd flitsen. De sleutelbeenbreuk die haar eind mei enkele weken aan de kant hield, haar rentree op het NK, waar ze door ploeggenote Van Vleuten werd geklopt, en de Giro d'Italia die ze in juli winnend af sloot met vijf ritzeges: het bleek de voorbode voor de mooiste zege uit haar carrière. „Ik heb er lang van gedroomd en hier hangt hij dan", keek Vos naar het eerste Ne derlandse goud in Londen. Tijd om uitbundig te feesten werd haar gisteren overigens niet ge gund. Omdat Vos woensdag nog in actie komt in de tijdrit werd de huldiging in het Holland Hein- eken House uitgesteld. Vos kreeg na afloop wel twee zoenen van prins Willem-Alexander. Een kleine scheiding? Marianne Vos (midden) volgt de Russische Olga Zabelinskaya in de regen achtige koers. In derde positie Elizabeth Armitstead. foto Matt Rourke/AP dwars beloond voor zijn offensie ve koersopvatting. Het doorzet tingsvermogen van de Kazak staat evenmin ter discussie. Vinokoerov kondigde het einde van zijn car rière aan, nadat hij in de Tour van 2011 zijn heup had gebroken bij een zware val. Het vooruitzicht om in Londen voor de vijfde keer deel te kunnen nemen aan de Olympische Spelen deed hem twee maanden later al terugko men op dat besluit. De kans dat de vertrouweling van Rini Wagtmans ooit zal figureren op een lijst met olympische hel den is niettemin gering. Het verle den van Vinokoerov beantwoordt nu eenmaal niet aan de door IOC-baas Jacques Rogge uitgedra gen normen en waarden. Na een dopingschorsing van twee jaar als gevolg van een bloedtransfusie in de Tour van 2007 heeft Vino koerov zijn blazoen nooit echt kunnen oppoetsen. Tot op de dag van vandaag blijft hij ontkennen ooit doping te heb ben gebruikt. In 2011 werd de win naar van onder meer de Amstel Gold Race (2003) en Luik-Bastena ken-Luik (2005 en 2010) door het Zwitserse tijdschrift L'Illustré be schuldigd van omkoping. 'Vino' zou medevluchter Alexan der Kolobnev in 2010 honderddui zend euro hebben geboden in ruil voor de overwinning in Luik-Baste naken-Luik. Het onderzoek dat de UCI instel de, leverde echter geen bewijzen op. Vragen over zijn dopingverleden, beantwoordde Vinokoerov in Lon den met een diepe zucht. „Dit hoofdstuk is voor mij afgesloten. Het is nu niet het moment om over doping te praten." Alexander Vinokoerov heeft afstand genomen van zijn medevluchter, de Co lombiaan Uran, en pakt het goud. foto Chrisfophe Ena/AP- maandag 30 juli 2012 De Britse sprinter Mark Cavendish won gisteren al weer een criterium van de Belgische stad Ninove Wielrenner Cadel Evans doet woens dag niet mee aan de tijdrit op de weg. De Australiër is oververmoeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23