Vos wint 'droomrace' 221 sport Boom 'had de benen', maar gokte verkeerd Fish Chips Faken maandag 30 juli 2012 Vos won als derde Nederlandse de olympische wegrace, na Knol (1988) en Van Moorsel (2000). door Renze Lolkema Elke seksueel actieve vrouw op deze aardkloot faket beter dan Uran zo juist deed. Aldus de Au stralische wielrenster Bridie O'Donnell zaterdag op Twitter, na dat de Colombiaanse coureur Vi- nokoerov opzichtig liet winnen in de olympische wegrace van Londen. Het was inderdaad een schande voor de wielersport hoe de Kazak goud delfde, vlak voor Buckingham Palace. Net op het moment dat Vinokoerov aanzette, keek Uran de andere kant op. Dat smeergeld leverde ongetwijfeld meer op dan de premie die de Co lombiaanse bond over had voor goud. Later verklaarde Uran dat hij de zaak niet geflest had, maar te vermoeid was geweest om ade quaat te reageren. De leugen re geerde Londen al op de eerste wedstrijddag. Ik kan Vinokoerov sinds zijn dopinggeschiedenis niet meer geloven. Hij heeft zijn fouten nooit toegegeven, in tegen stelling tot bijvoorbeeld zijn Brit se collega David Millar die sinds zijn boetedoening ook nog kruis vaarder tegen het innemen van al die verboden middelen is gewor den. En omdat Vinokoerov onbe trouwbaar is, heb ik het idee dat ik ben bedrogen waar ik bij stond. Maar goed, dat overkomt me blijk baar vaker. 'Elke seksueel actieve vrouw op deze aardkloot faket be ter dan Uran', las ik net... De Colombiaanse wegwielrenner Uran, winnaar van het zilver. Ze maakt haar favorietenrol op een geweldige manier waar. Marianne Vos had in Londen de gouden race waar ze jarenlang over heeft gedroomd. door Patrick Delait Eindelijk kreeg ze het goud waar ze als beste renster van de wereld recht op heeft. Goud op de weg was al jaren het grote doel van Marianne Vos. In Londen toonde de Brabantse de wereld nog eens dat ze echt de allerbeste is. Regen en kou verknalden vier jaar geleden op de Olympische Spelen in Peking nog de wegwedstrijd van Vos. Door onderkoelingsver- schijnselen zat de wielrenster toen geen moment in de wedstrijd. In Londen liet de 25-jarige renster zich in vergelijkbare omstandighe den niet nog een keer de kaas van het brood eten. Na een volledig volgens plan verlopen wedstrijd legde Vos haar medevluchters Liz zy Armitstead en Olga Zabelinska- ya in de sprint overtuigend over de knie. „Ik heb hier jaren naartoe gewerkt, maar op het moment suprème moet je dan wel toeslaan. Dat is perfect gelukt", zei Vos, die als der de Nederlandse olympisch goud won op de weg. Monique Knol (1988) en Leontien van Moorsel (2000) gingen haar voor. Hoeveel waarde ze ook hecht aan de olympische titel op de punten- koers waarmee ze haar mislukte wegrace van Peking wegspoelde, goud op de weg was haar grote doel. Vijf opeenvolgende tweede plaatsen op WK's hadden geen twijfel gezaaid, zei de alleskunner. Wat ook hielp, was een briefje dat door Patrick Delait foto Olaf Kraak/ANP LONDEN - Tevredenheid overheer ste bij de Nederlandse equipe toen zaterdag na de olympische wegrit de balans werd opgemaakt. Na een voor het vaderlandse wielren nen desastreuze Tour de France vond bondscoach Léo van Vliet dat zijn renners in Londen aan hun rehabilitatie hadden gewerkt. Lars Boom (elfde) en Robert Ge- sink (23ste) maakten deel uit van de 'omvangrijke groep, waaruit winnaar Alexander Vinokoerov en Rigoberto Uran (zilver) op tien ki lometer voor de finish wegreden. Ook Lieuwe Westra deed van zich spreken. Op initiatief van de Fries ontstond een kopgroep van twaalf renners die pas tijdens de laatste van negen beklimmingen van Box Hill werd gegrepen. „We zaten in elke belangrijke ontsnapping. Jam mer dat we geen afmaker heb ben", zei Van Vliet. Toen Vinokoerov en Uran hun be slissende coup pleegden, hapte Lars Boom bewust niet toe. De renner uit Vlijmen hoopte de koel bloedige killer te worden waar het Nederlandse wielrennen' naar smacht. Ondanks de aanwezigheid in de kopgroep van rappe mannen zoals Alexander Kristoff, Jurgen Roelandts en Taylor Phinney durf de Boom op een sprint te gokken. Een verkeerde keuze, gaf de Rabo- renner achteraf toe. „Ik had er niet op gerekend dat Vino en Uran voorop zouden blijven. Dat was een misrekening. Jammer, want toen zij gingen, had ik de benen om mee te gaan." Een poging van Gesink om de ver loren situatie nog recht te trekken, leverde niks op. Net als Boom ver liet ook hij The Mall met een glim lach op het gezicht. Na een teleur stellende Tour putte de klimmer vertrouwen uit zijn prestatie. Toen Fabian Cancellara, die later ten val kwam op de laatste beklimming van Box Hill de oversteek maakte naar de kopgroep, schoof Gesink attent mee. In de finale stak hij zijn neus vervolgens nog een paar keer aan het venster. „Dit is hoop vol met het oog op de Vuelta. Ik ben nog altijd een goede renner." Cancellara brak niets bij zijn val en beslist later of hij woensdag aan de tijdrit meedoet. De opgeto genheid in het Nederlandse kamp was bij de Britten ver te zoeken. De missie van Mark Cavendish draaide uit op een desillusie. Had het Britse Dreamteam na de ne gen beklimmingen van Box Hill nog uitzicht op succes, op de terug weg naar Londen kregen Tourwin naar Wiggins en co een kloof van een minuut niet meer overbrugd. Achteraf beklaagde teammanager B railsford zich over een gebrek aan steun van andere landen. Van Vliet kaatste de bal terug: „Hoe kun je denken dat je een wedstrijd van 250 kilometer van begin tot eind kunt controleren?" wedstrijd extra 'hard' te maken. Ellen van Dij.lc, Loes Gunnewijk en Annemiek van Vleuten deel den in het eerste deel van de 140 kilometer lange koers de ene na de andere plaagstoot uit. Menens werd het toen Vos na de laatste beklimming-van Box Hill achter de ontsnapte Zabelinskaya aan ging. Toen ook Armitstead en de aalvlugge Shelley Olds aanslo ten, was de beslissing gevallen. De Amerikaanse Olds, wellicht het grootste gevaar voor Vos, viel voor in weg door een lekke band. Met haar twee overblijvende gezellen ging de Nederlandse ruim dertig kilometer zo hard tekeer dat het ja gende peloton nauwelijks dichter bij kwam. „Het is helemaal gegaan zoals we het op voorhand hadden doorgesproken. Tijdens de verken ning had ik gezien dat er na Box ITill nog een klein hupje lag. Eigen lijk is het helemaal niets, maar ik. wist dat daar het verschil gemaakt kon worden." In de sprint toonde ze zich opper machtig. Met een paar krachtige pedaalstoten zette ze Armitstead op twee fietslengtes. „Ik ben tot op de streep blijven doorsprinten. ze kreeg van Robert Slippens, bondscoach van de baanrenners. Het zinnetje 'vergeet niet te win nen' had ze goed in haar oren ge knoopt. „Ik had me voorgenomen om te koersen zoals ik altijd doe. Als je andere wedstrijden wint, moet je o,ok op de Spelen kunnen winnen, dacht ik bij mezelf"' Sterker dan ooit nam bij de Bra bantse de overtuiging toe dat ze in Londen kon toeslaan. Zeker toen Vos de weersvoorspellingen hoor de. De regen die haar in Peking nog overviel, hielp haar en de rest van de Nederlandse equipe om de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22