Aan SHS kun je alles vragen YosKi Vermeulen zeeland 123 Knautiabij maakt Terneuzen biodiverser BouwShop Showroom open in de vakantie! ■BouwCenterilogus-DeHoop Hulst heeft nu ook mosselfeesten Concert Amici della Musica Brand paviljoen j ISAERS In de Heemtuin in Axel wordt de biodiversiteit gekoesterd, laat medewer ker Dré Rinn van de Axelse watertoren zien. foto Peter Nicolai Bij beschikking van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 17 juli 2012 is onder curatele gesteld de mevrouw Adrtana Catharina Stoutjesdijk, geboren te Zie- rikzee op 07 augustus 1981, wonende te Keetenstraat 21, 4301 VX Zierikzee en is tot curator benoemd de heer Cornelis Jan Stoutjesdijk wonende te Kampanje 6, 3181 KM Rozenburg „Als de parkeerterreinen vol staan, wordt besloten tot afsluiting van het centrum. Dat betekent dat het zo druk is dat we beter het verkeer buiten de winkelstraten kunnen houden om het winkelend publiek ruimte te geven." zaterdag 28 juli 2012 door Frank Gijsel door Pascalle Cappetti Medewerker Luciën Cal- le van Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) krijgt het regel matig te horen: Wat maak je je nou druk om zo'n prutsbeestje? Bij veel mensen leeft toch de nodi ge onbegrip over de inzet voor met uitsterven bedreigde soorten, zoals in Terneuzen voor de zeldza me knautiabij. De gemeente heeft deze bij tot ambassadeursoort uit gekozen. Met de keuze voor dit diertje laat de gemeente Terneu zen zien dat het haar menens is met het bewaken van de biodiver siteit (de verscheidenheid van alle levende wezens), wat zij in 2010 met andere Zeeuwse gemeenten en bedrijven in de coalitieverkla ring biodiversiteit afsprak. De grootste zandbij van Noord west-Europa had een piepklein leefgebiedje ten oosten van kruis punt Sint Anna in Terneuzen. Af gelopen winter is een tweede bio toop voor de soort aangelegd ten noorden van de Middenweg, vlak bij het ziekenhuis. Nog dit jaar volgt nog een stukje grond weste lijk van het Eiland van de Meijer. Of de actie succes heeft blijkt pas over een paar jaar, denkt Luciën Calle. Bij de laatste inventarisatie trof hij slechts één knautiabij aan. „We oogsten deze zomer de zaden van de beemdkroon en zaaien de ze uit in de nieuwe biotoop." In de tentoonstelling 'Biodiversi teit - alles hangt samen' die mo menteel in de watertoren in Axel is te zien, wordt duidelijk gemaakt dat de mens druk bezig is om de biodiversiteit om zeep te helpen. We beseffen nog onvoldoende dat de natuur de grootste, veelal gratis leverancier van producten en dien sten is. En zonder bijen, zoals de knautiabij, loopt onze voedselvoor ziening gevaar, zo is op de panelen te lezen. De expositie duurt nog tot 25 augustus. De magische zwarte (meestal anonieme) hand van de zakken roller is al een be hoorlijk tijdje min der actief in het winkelhart van Sluis. Toch is het noodzaak de vinger aan de pols te blijven houden. In het verleden werd er gewerkt met een preventieproject Zakkenrollers in de buurt. Tegenwoordig wordt die taak voor een groot deel door Sluis Help Service (SHS) opge knapt. In het straatbeeld worden ze vaak aangezien voor 'smurfen', maar in werkelijkheid is de tevredenheid over het werk van de zes studen ten erg groot. In Nederland is de formule - waarbij de gemeente sa men met de Middenstandsvereni ging, Sluis Promotie en de Rabo bank voor de financiering zorgt, ta melijk uniek. Het team wordt al ja ren aangestuurd door Yoshi Ver meulen vanuit het parkeerbureau in de Brugstraat. „In het verleden was het wel eens lastig om jonge ren te vinden. Dit jaar is het won derwel gelukt om mensen te vin den voor dit werk. We beschikken nu over zes studenten uit de streek. Dat is een groot voordeel. Je hoeft ze daardoor minder te briefen." Alles wat met dienstverlening te maken heeft, behoort tot het ta kenpakket van de jongeren. Daar bij is een goede wisselwerking met de middenstanders volgens Ver meulen van groot belang. „Aan het begin van het seizoen voor zien we de middenstand van een folder met foto van de jongeren en hun telefoonnummer. Daarbij ver melden we de taken die er door SHS in het centrum worden opge pakt. Dat pakket is erg breed. Denk maar aan evenementenbege leiding, eerste hulp verlening en parkeerbegeleiding. Een van onze speerpunten blijft de preventie te gen zakkenrollers en assistentie bij diefstal", vertelt Vermeulen. Door de geboden service van SHS is de inzet van de politie volgens Vermeulen wel eens een stuk min der. „Vaak wordt er bij de politie van uitgegaan dat SHS de proble men grotendeels zelf wel oplost. Bij problemen wordt het werk vaak op onze schouders gelegd en dat is wel eens lastig." Het hete hangijzer in Sluis of het centrum nu wel of niet afgesloten moet worden voor het verkeer loopt momenteel via duidelijke lij nen en goede afspraken. Vermeu len: „Als de parkeerterreinen vol staan, wordt besloten tot afsluiting van het centrum. Dat betekent dat het zo druk is dat we beter het ver keer buiten de winkelstraten kun nen houden om het winkelend pu bliek meer ruimte te geven." Robert Bouman en Edgar Buyten van SHS zijn te spreken over hun werk ten dienste van de toerist. „Het is gevarieerd. Van een ver dwaald familielid opsporen tot het aanwijzen van de route. Tot nu toe hebben we tijdens dit seizoen nog geen ernstige problemen gehad." De Sluis Help Service maakt toeris ten wegwijs in het koopstadje. Zes studenten uit de streek dienen als vraagbaak. foto Peter Nicolai HULST - Mosselfeesten in Hulst? Een Vlaming op de Grote Markt kijkt alsof hij het in Keulen hoort donderen en zegt dan: „De mosselfeesten zijn toch in Philippine." Klopt, maar sinds gisteren heeft ook Hulst z'n mosselfeesten. Om wat gezelligheid rond de haven aan de Bierkaai te brengen, besloten de ondernemers daar de Hulster Mosselfeesten in het leven te roepen. „De eer ste keer is nog kleinschalig van opzet", zegt Mieke de Poorter van restau rant Le Retour. „Maar we zijn zeker van plan de Hulster Mosselfeesten de komende jaren uit te breiden." Rond de haven, die vorige maand werd geo pend, staan kraampjes met schilderijen en foto's van strand en zee. En kin deren kunnen schilderen op oesterschelpen. Onder de klanken van shanty koor De Dekzwabbers uit Terneuzen, laten de bezoekers zich de mosselen goed smaken. „En de wijn smaakt nog beter", voegt een oudere Hulstenaar eraan toe, terwijl hij luistert naar de Zuiderzeeballade. „Alleen jammer dat de mensen de weg naar hier nog niet hebben gevonden", merkt iemand an ders op. „Op de terrassen op de Markt zat meer volk." foto Peter Nicolai WATERLANDKERKJE - In 't Kerkje van Waterlandkerkje treedt woens dag 1 augustus strijkkwartet Amici della Musica op. De 'muziekvrien- den' - twee violisten, een altviolist en een cellist - gingen als kwartet verder na eerst onderdeel te zijn geweest van het gelijknamige ka merorkest. Ze laten vanaf 20.00 uur onder meer romantisch werk van Borodin en Dvorak horen. AANNEMINGSBEDRIJF heroa'l Qmw veka www.haers.net Tel. 0115-491282 1. Dominee Hoek in ongelijk gesteld. 2. Enquête ziekenhuis over parkeren. 3. Ravage na ongeluk op rotonde. KLASSENWERK Lees alle vorige afleveringen van de rubriek Klassenwerk op www.pzc.nl/klassenwerk TIPS NAAR redtern@pzc.nl CADZAND-BAD - De brandweer moest vrijdagochtend kort in actie komen bij strandpaviljoen De Pi raat aan Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. Rond tien over zeven brak daar brand uit in twee containers. Het vuur was snel onder controle. De oorzaak is nog niet bekend. mmmsmasmmmmmsmssaÊtrnsBsmmBaem www.huistvestlngstad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99