Sluis inventariseert kerken bestand Jaarmarkt blijft een voltreffer ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 28 juli 2012 21 Aan SHS kun je alles vragen 22 en 23 Gemeente overlegt met kerkbesturen over gebruik godshuizen in alle kernen door René Hoonhorst OOSTBURC - B en W van Sluis wil len in beeld krijgen wat de plan nen zijn met de bijna veertig ker ken in de gemeente. Het gemeente bestuur wil meedenken over de toekomst van de gebouwen en sa men met kerkbesturen bekijken welke functie godshuizen kunnen krijgen als ze niet langer voor kerk diensten worden gebruikt. Samen met vertegenwoordigers van diverse kerkgenootschappen en het Platform Historische Ker ken Zeeland inventariseert Sluis het kerkenbestand in de gemeen te. Kerkbesturen staan de komen de jaren voor ingrijpende beslissin gen. De Interparochiële Vereni ging West-Zeeuws-Vlaanderen kondigde begin dit jaar aan dat bin nen enkele jaren nog maar drie kerken voor het vieren van missen openblijven. De kerk van Hoofd plaat ging onlangs dicht, die van Eede sluit over een half jaar. Ook de kerken van Sluis, IJzendijke en Biervliet (Terneuzens grondge bied) staan op de nominatie hun deuren te sluiten. Naast de katho lieke ontkomen ook andere ge loofsgemeenschappen er niet aan op korte of langere termijn gebou wen af te stoten, is de verwach ting. Toen het bisdom Breda contact zocht met de gemeente Sluis om over de toekomst van kerkgebou wen te praten, haalde wethouder Peter Ploegaert er vertegenwoordi gers van protestantse kerken en het Platform Historische Kerken bij. Door plannen op elkaar af te stemmen, kunnen meer voorzie ningen voor kernen behouden blij ven, hoopt Ploegaert. De wethouder heeft kerkbestuur ders gevraagd per kerk een 'plan van aanpak' te maken. In dat plan moet ook de onderhoudstoestand van het kerkgebouw zijn opgeno men. „Als we van alle godshuizen weten wat de plannen er mee zijn en welke lasten er op drukken, kunnen we misschien samen keu zes maken. Als dorpen bijvoor beeld twee kerken dreigen kwijt te raken, is er misschien een moge lijkheid er één open te houden. In het gemeentelijk Masterplan Voor zieningen is opgenomen dat elke kern een sociaal trefpunt dient te hebben. En misschien kan een kerkgebouw door meer dan één ge loofsgemeenschap worden ge bruikt", filosofeert Ploegaert. Hij waarschuwt wel dat de ge meente 'geen zak geld' voor het be houd van kerkgebouwen heeft. door Wilma Valk ZUIDZANDE Computerapparatuur Fietser lichtgewond na NÏ6UW leV©H VOOr CUrfOSl Op Markt en sieraden gestolen aanrijding met auto r Inbrekers hebben donderdag op klaarlichte dag hun slag geslagen in een woning aan de Tweede Ver korting in Axel. De onverlaten verschaften zich tus sen acht uur 's ochtends en kwart voor zes 's middags toegang tot de woning. Zij gingen er met een aan zienlijke buit vandoor. De bewo ners misten bij thuiskomst compu terapparatuur en sieraden. Een 14-jarige fietser uit België is donderdag rond 14.00 uur aangere den door een auto in de Maria- straat in Zuidzande. Net voordat hij de weg helemaal was overgestoken, werd hij door een auto geraakt en kwam ten val. De jongen liep schaafwonden op. De bestuurder meldde zich vrijdag bij de politie, nadat hij eerst was doorgereden. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Ondememerskoepel Centrum Management (CM) blaast een brocante- en curiosa- markt op de Terneuzense Markt nieuw leven in. De markt verdween enkele jaren geleden vrij geruisloos van de eve nementenkalender. CM benader de Le Collectionneur in Middel burg, dat is gespecialiseerd in de or ganisatie van antiek- en brocante- markten. De eerste markt, volgende week vrijdag, is volgens centrummana ger Jan Harte een try-out, maar het is de bedoeling dat de antiek markt weer een vast evenement in Terneuzen wordt. „Er komen tien handelaren in an tiek, curiosa, boeken en verzamel objecten naar de Markt", laat hij weten. CM probeert in samenwer king met de ondernemersvereni gingen het aantal evenementen in het centrum van Terneuzen uit te breiden. Het streven is om de an tiek- en curiosamarkt in de komen de jaren 's zomers twee tot drie keer te houden. De try-out is op vrijdag 3 augustus van 10.00 tot 17.00 uur. GROEDE - Veel automobilisten lie ten vrijdag in Groede hun inventi viteit blijken. Behalve op de grote parkeerterreinen aan de rand van het dorp was vrijwel ieder, soms onmogelijk, plekje in het dorp in bezit genomen door een automo biel. De jaarmarkt van de Groe, al haast dertig jaar traditiegetrouw de laat ste vrijdag van juli, trok weer dui zenden bezoekers. Tussen de vele markten in de regio blijkt ieder jaar, dat de combinatie van handel en rommel in het knusse centrum van het dorp, een voltreffer is. Oude bekenden zien elkaar weer en er wordt goed verkocht. In de nauwe straten en op de Markt was het dringen geblazen. Slalommen tussen kinderen, honden en zelfs bolderkarren door. Maar iedereen had een goed humeur en dankzij de vele vrijwilligers en de verkeers regelaars verliep alles bijzonder prettig. Niet alleen automobilisten waren inventief, ook Peter Quaak baarde opzien met een originele manier een plaats te bezetten. Hij reser veerde met stoepkrijt een stand plaatsje voor zijn aanstaande schoonvader Jaap en stelde hem meteen maar een prangende vraag: 'Bezet voor Jaap. Ps: mag ik de hand van je dochter?' Ondanks de hitte trok de jaarmarkt in Groede traditiegetrouw weer vele koopjesjagers. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97