Unieke molencollectie krijgt plekje in Tholen Warm weer zorgt voor slecht water 221 zeeland Zonnepanelen op dak werkplaats gemeente Vergunning voor nieuwe brasserie Twee Duitse jongens opgepakt Zeeuws tien in Wemeldinge zaterdag 28 juli 2012 kruiningen - Zeeuwse gemeenten waarschuwen preventief voor slechte waterkwaliteit. Met nog een aantal weken mooi weer in het vooruitzicht, zullen er nog heel wat mensen in buitenwater gaan zwemmen. De GGD Zeeland komt met een aantal tips om veilig het water in te gaan en er gezond weer uit te komen. Tot nu toe zijn er bij de provincie Zeeland nog geen zwemplekken bekend die mogelijk gevaarlijk zijn. Peter Valk van de provincie Zeeland zegt: „Aan het begin van de week zijn er nog watermon sters genomen en getest. Toen heb ben we geen gevaarlijke situaties kunnen vaststellen." Bij aanhoudende warmte kan de kwaliteit van natuurwater sterk te ruglopen door de aanwezigheid van ziekteverwekkers. Zwemmers in buitenwater lopen daardoor risi co om ziek te worden. De GGD adviseert om van tevoren door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het dak van de ge meentelijke werkplaats in Hein- kenszand is vrijdag voorzien van zonnepanelen. In totaal zijn er 72 panelen op de werkplaats gemonteerd. Met deze panelen wordt zo'n veertig pro cent van het jaarlijkse energiever bruik van de werkplaats opgevan gen. De gemeente Borsele heeft subsi die van het Rijk gekregen voor de ze investering. Op de werplaats wordt niet alleen op energie bespaart, maar ook op het waterverbruik. Door het aan- scherpenisse - Burgemeester en wethouders geven toestemming voor de komst van een nieuw ge bouw op de locatie van brasserie De Zeester bij Gorishoek. De eigenaar wil de huidige brasse rie vervangen door een gebouw met daarin dertien recreatieve ap partementen, een horecavoorzie- ning en een duikschool. Het pand te informeren naar de kwaliteit van het water. Dat kan op de web site van de provincie Zeeland. Een maal aagekomen kunnen recrean ten het beste goed opletten of er waarschuwingsborden zijn ge plaatst. Tijdens het zwemmen kun nen mensen het beste vermijden om iets van het zwemwater bin nen te krijgen. Door een algenlaag, in de buurt van zuiveringsinstalla ties of veel boten en in water waar ratten of dode vogels zijn, kunnen mensen beter niet zwemmen. Na het zwemmen in verontreinigd water kunnen gezondheidsklach ten ontstaan zoals misselijkheid, braken, diarree, huidirritaties, won den en oogklachten. Mensen die dergelijke klachten krijgen nadat ze in aanraking zijn gekomen met buitenwater kunnen het beste con tact opnemen met hun huisarts en de klachten melden bij de GGD. Bellen met de zwemwaterte lefoon kan ook: 0118-63 19 67 door Rob Paardekam leggen van een ondergrondse wa teropslag wordt tienduizend liter regenwater, dat op het dak valt, op gevangen. Het water wordt gebruikt voor de kolkenzuigers, de straatvegers en het schoonmaken van het wagen park. De gemeente hoopt hiermee zo'n driehonderd kuub water per jaar te besparen. Een aantal fracties in de gemeente raad zagen ook graag zonnepane len op het dak van het gemeente huis. De investering is echter te fors en de constructie van het dak kan de panelen niet aan. De renovatie van het gemeente huis start binnenkort. Ruim 40 jaar lang maak te en verzamelde Wil lem Bastiaanse uit Roosendaal alles wat met molens te maken had. Sinds gisteren wordt zijn hele collectie permanent tentoonge steld in korenmolen De Verwach ting in Tholen. Deze molen, aan de Vlasmarkt, werd enkele jaren geleden volledig gerestaureerd door het echtpaar Jan en Iza van Gorsel. In 2009 werd hij geopend en een jaar later kwam er ook nog een molenwin keltje bij. Vorig jaar zomer arriveer de ineens een oude man op de fiets bij de molen. Hij maakte wat kiekjes van de buitenkant en vroeg of hij ook binnen wat foto's mocht maken. Geen probleem. „Ik raakte met de man aan de praat en kwam er al snel achter dat hij een passie had voor mo lens", vertelt Jan van Gorsel. „Hij vond het hier prachtig. Wat bleek nou? De beste man, hij is 78 jaar oud, maakt al vanaf zijn 36ste op schaal nagebouwde molentjes. Hij heeft er ongeveer vijftig." Tijdens een bakje koffie legde de Roosendaler, Willem Bastiaanse, ineens zijn probleem op tafel. Hij zocht onderdak voor zijn hele col lectie. De man beseft dat hij al aar dig op leeftijd is en wil niet dat zijn levenswerk na zijn overlijden uit elkaar valt. Bastiaanse heeft weliswaar een zoon, maar die heeft er geen ruimte voor. „Mijn radertjes gingen toen met een draaien", vertelt Van Gorsel. „Ik heb tegen die man gezegd: wij komen binnenkort een keer bij je langs en dan zullen we bekijken wat we kunnen doen." Zo gezegd, zo gedaan. Een week later trokken Jan en Iza van Gorsel naar Roosendaal. Al meteen werden ze geconfronteerd met de 'molenzot heid' van Bastiaanse, want toen ze rechts op de bel van de voordeur drukten, ging links een molentje draaien. „Maar toen de deur open ging, viel onze mond pas echt open van verbazing", weet Van Gorsel zich nog te herinneren. „De gang stond vol met molen tjes." Daar bleef het niet bij, want ook de rest van het huis, tot de slaapka mer aan toe, diende als opslag voor alles wat de Roosendaler de afgelopen veertig jaar heeft ge maakt en verzameld. Behalve de krijgt bovendien een vuurtorentje om daarmee het historische karak ter van de locatie te benadrukken. De gemeente heeft een omgevings vergunning voor het nieuwe pand verleend. Daartegen kan door be langhebbenden overigens nog wel bezwaar worden gemaakt. De rele vante stukken liggen tot begin sep tember ter inzage. Willem Bastiaanse verzamelde ongeveer alles met molens erop. arnemuiden - Op een camping aan de Muidenweg in Arnemui den zijn vrijdag rond 05.15 uur twee Duitse jongens aangehouden op verdenking van diefstal. Een 42-jarige man uit Dongen zag een jongen in zijn tent. De politie vond op de camping de twee zes tienjarigen met hoofdwonden. Een van de jongens moest naar het ziekenhuis. De ander is overge bracht naar het politiebureau, waar ze de zaak uitzoeken. ongeveer vijftig molentjes die hij zelf namaakte - waaronder molens uit IJzendijke en Veere - heeft Bas tiaanse ook 180 boeken over mo lens in zijn bezit. Ongeveer hon derd ordners zitten bovendien he lemaal vol met foto's die hij maak te van nog bestaande en inmiddels verdwenen molens. „En daarmee hield het nog niet op", aldus Van Gorsel. „Want we troffen onder meer ook nog pentekeningen, an sichtkaarten, luciferdoosjes en siga renbandjes aan met molens erop. Ik heb naderhand kenners gespro ken en die spreken van een unieke collectie. En dan gaat het niet al leen over de miniatuurmolens. Ook de collectie gegevens vinden ze indrukwekkend." Het echtpaar van Gorsel besloot het levenswerk van de Roosenda ler een plekje te geven. Boven hun winkeltje hebben ze een expositie ruimte ingericht. Gisteren werd het museumpje officieel geopend. Het heeft de naam 'Willem Basti aanse Molenmuseum' gekregen. Ongeveer negentig procent van de verzameling van Bastiaanse staat nu in Tholen. De rest komt op termijn waarschijnlijk ook naar het mu seum. De Roosendaler zelfheeft er gemengde gevoelens bij, weet Van Gorsel. Natuurlijk is hij blij dat zijn levenswerk nu een plekje heeft gekregen en bij elkaar blijft, maar het was ook best emotioneel toen de verzameling uit zijn huis werd gehaald. „Om het een stukje gemakkelijker te maken, heb ik hem er zoveel mogelijk bij betrok ken", vertelt Van Gorsel. „Toen we er waren om de molentjes op te halen, heb ik gezegd: kom op, spring in de auto en ga maar mee. Hij heeft onder meer geholpen bij het rangschikken van de molens en had daar zichtbaar plezier in." De molen, het museum en de win kel zijn van 1 mei tot en met 30 september geopend van 9.00 tot 17.00 uur. In de wintermaanden is De Verwachting op dinsdag, vrij dag en zaterdag open. www.molendeverwachtingtholen.nl wemeldinge - De organisatie Lek ker Regionaal Product houdt zater dag 18 augustus de tweede kennis makingsbijeenkomst met Zeeuwse streekproducten. Dit keer gaat het om een wandeling langs de Ooster- schelde waar de deelnemers amu ses met zeekraal, zomerse bieten en Zeeuws spek gaan proeven. Ver volgens wordt op het terras van boerderij Schoudee in Wemeldin ge een mosselmaaltijd geserveerd. Aanmelden via: info@lekkerregionaalproduct.nl GENIET MET KORTING bij De Parel in Hot Domburg Tegen inlevering van deze coupon SAUNA INCLUSIEF GEZICHTSBEHANDELING VAN 25 MIN. normaal i 49,50 p.p. NU X 1 Keuze uit een ontsponnende of een reinigende gezichts behandeling met een verfrissend en hydroterend masker. Actie is geldig tot en met 30 september 2012. Graag vooraf reserveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 92