Mannen, de losers van de schepping An American werewolf in Londor (1981) nmedia De afgelopen maanden werd, in vaak herfstige omstandigheden, een lichte zomercomedy opgenomen. Met dank aan de techniek: „Er valt in deze serie geen druppel regen." itati film 'Vrouwen lijs? gewoon beter uitgerust om het leven aai te kuisen' mediai@wegeiiier.inil 024-3650570 door Monique Brandt Natüürlijk had haar perso nage Karin de mooiste dag van haar leven an ders voorgesteld. Een ro mantisch zomerhuwe- lijk met haar Rob - het is immers diep in juli - in een idyllisch plaatsje (het oude hart van Velsen-Zuid bij IJmui- den) temidden van een ontspannen en vrolijk gezelschap. Maar de luchtig ge klede entourage kleumt bij elkaar in het dorpshuis naast de door dreigende wolken omgeven kerk. De bruid, alias actrice Loes Haverkort, zit met zwarte rubberen kaplaarzen onder haar snoezi ge korte bruidsjurkje in een op de set geparkeerde auto, wachtend tot de bui overdrijft. Het is, kortom, mistroostig op deze feestelijk bedoelde dag. „Maar het valt echt mee hoor", bezweert de naar omstandigheden vrolijke Jean van de Velde, regisseur van de light comedy Lieve Liza. De tiendelige feelgoodserie volgt de onbeholpen journalist Mark (Gijs Naber), die het liefst voor een sportblad wil werken, maar tegen wil en dank terechtkomt bij een vrouwen blad als brievenbeantwoorder van de le zersrubriek. „Een lapzwans", typeert Naber zijn alter ego. „Zijn relatie kab belt voort, maar hij vindt alles tóp. Zijn vriendin Suus (Elisa Beuger) denkt er anders over. Mooi is dat Mark door de ontwikkeling die hij doormaakt bin nen zijn relatie, steeds wel antwoord heeft voor de brievenschrijfsters." Dertigers die worstelen met het le- Zaterdag 28 juli 2012 door RSwka Groenier In deze cultklassieker worden twee Amerikaanse backpackers op het Engelse platteland aangevallen door een harig monster met scherpe klau wen. Als David (David Naughton) wak ker wordt in een ziekenhuis, verschijnt zijn vriend Jack (Griffin Dunne) als zombie aan zijn bed om hem te zeggen dat hij in een weerwolf zal veranderen. Het Britse platteland - de scènes wer den gefilmd in Wales, maar het land schap moet doorgaan voor Yorkshire - is van elke romantiek ontdaan. Rollen de heuvels, romantische cottages? Ver geet het maar. Een druilerig niemands land onder een dreigende wolkenlucht, met als enig toevluchtsoord een ongast vrije pub die wordt bevolkt door stug ge bonken met waanzin in de ogen. Het duurt even voordat we in Lon den aankomen, maar dan krijgt de stad alle aandacht. De scène waarin David naakt bij de wolven ontwaakt na zijn eerste bloederige strooptocht en dan ballonnen jat van een jongetje om zijn edele delen af te schermen, werd opge nomen in London Zoo. Regisseur John Landis kreeg zelfs bij hoge uitzonde ring toestemming te filmen op Piccadil ly Circus. Hij had zich vanwege de be perkte tijd die hem was gegund zo ge degen voorbereid, dat de scène waarin het losgeslagen monster een chaos ver oorzaakt met slippende dubbeldekkers, botsende auto's en versplinterende rui ten, er in recordtijd op stond. Londen kreeg verder een passende horrorsfeer: natgeregende straten, smoezelige ach- terafsteegjes en woest ogende punks. Over de details is goed nagedacht. Zo wilde Landis geen klassieke rechtop staande weerwolf maar koos hij een vierpotig monster. Ook zijn zombieka rakter is niet standaard. Jack gaat er let terlijk steeds verrotter uitzien, maar blijft daar opmerkelijk vrolijk onder. Een dienstopdracht van de regisseur, die een optimistische on-dode wilde. Overigens had Dunne de film bijna niet gehaald. De Britse overheid was zuinig met het verstrekken van werk vergunningen aan Amerikanen, omdat ze vonden dat er genoeg Britse acteurs voorhanden waren. Pas toen Landis dreigde dat hij naar Parijs zou uitwij ken, kreeg Dunne zijn papiertje. Ook geinig: alle liedjes van de sound track hebben het woord 'moon' in de titel en op de aftiteling prijkt een felici tatie voor Prince Charles en zijn ver loofde Diana Spencer. Een goedmaker- tje voor de scène waarin David 'Prince Charles is gay' roept in de hoop gearres teerd te worden. De film won een Os car voor beste grime. Michael Jackson was zo onder de indruk van de special effects, dat hij John Landis vroeg zijn videoclip van Thriller te regisseren. Trailer: youtube.com/watch?v=TStntiiYDtO Lieve Liza wordt vanaf begin decem ber uitgezonden op Nederland 3. De start was eerdere gepland op zondag 2 september, maar nu is vanaf die da tum het internationale The spiral. Die serie (hoofdrol Teun Luïjkx) gaat over ven, met elkaar en zichzelf; een geliefd onderwerp voor comedy's. In dit geval een scheutje Cold feet en een snufje All stars, zegt Van de Velde. „All stars ging, los van het voetbal, óók over vrouwen. Deze serie gaat nog iets nadrukkelijker over verschillen tussen man en vrouw. Maar in the end zijn ook hier de man nen de losers van de schepping, in mijn wereldbeeld. Vrouwen zijn ge woon beter geëquipeerd om het leven aan te kunnen. Sorry heren!" De afgelopen maanden is gefilmd op tal van locaties. Dankzij ingenieus licht gebruik ademt de serie ondanks het be- een kunstenaarsgemeenschap in Ko- zichzelf zien te redden. Er wordt in de- penhagën en de charismatische leider ze serie Engels, Nederlands, zweeds Arturo (Johan Leysen), die zes wereld- en Noors gesproken, beroemde werken wil stelen uit mu sea. Als het plan dreigt mis te lopen, reageren? moeten de kunstenaars het plan en featureredactie@wegener.nl als Willem-Alexander in Majesteit, Eli sa Beuger als vroegere kroonprinselijke geliefde Emily Bremer in Beatrix en Loes Haverkort was Maxima in Bern- hard, schavuit van Oranje. Toeval, zegt Van de Velde. „Het zijn gewoon goede acteurs. Nederland barst van het talent. Ik ben iemand die hen ook de ruimte geeft, al moeten we snel draaien. Voor mij is wat in de scripts geschreven staat niet heilig. Acteurs zijn zelf heel scherp, zij komen met goede ideeën en voorstellen, en dat mag. Wat op papier staat, is de richtlijn, maar er zijn meer wegen die naar Rome leiden." Jean van de Velde (kleine foto) was de afgelopen maanden druk met de regie van de comedy 'Lieve Liza'. foto's GPD roerde weer tóch een zomerse sfeer. Van de Velde weet wat improviseren is. „Buiten opnemen gaat best. Het is net als op de camping; je denkt dat het weer slecht is, maar uiteindelijk heb je veel droge momenten. We zijn het ge wend, dit is Nederland! In de serie re gent het in elk geval geen druppel." In Lieve Liza treedt een nieuwe gene ratie acteurs aan, van wie er drie in 'ko ninklijke' series speelden: Gijs Naber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77