Kleine kamer, grote wonen I s rff 'Krijgertjes die groot, massief, treurig en dsnler zijn: streng, ii®t aannemen' Elke vierkante centimeter telt in de schaars bemeten studentenkamer. Net als elke eurocent, want studenten richten hun kamer vaak in met een beperkt budget. Tips voor wie méér wil doen met minder. Zaterdag 28 juli 2012 Soms, als ik op de kop in de volkstuin sta, hoor ik ineens een symfonie. Of de tune van Lingo. Wild kijk ik op van peen en prei: er zal toch niet een malloot met een radio zijn gekomen? Niets van dat al, want ook mijn collega-tuin ders hebben een mobiel. Die gebrui ken zij voor dienstmededelingen van huishoudelijke aard. Tini of Sini belt, de piepers zijn gaar of er is een klein kind geboren. Ze mompelen van 'joajoa' of 'dasmooi', en dat was het dan wel, qua conversatie. Er zijn be langrijkere dingen, zoals de niet-afla- tende strijd tegen coloradokever en wortelvlieg. Gezond gedrag is dat, lijkt me. Wie buiten is, kan ontspannen. Wie wil stressen, gaat maar op kantoor zitten. Maar zo simpel is het natuurlijk niet. Onderzoek leert dat mensen die het in de zomer door slecht bereik of relatiecrisis ('Dat ding mee of ik mee') zonder hun mobiel moe ten stellen, in pa niek raken. Mijn Henk en Gerrit niet, maar andere mensen. Die krij gen een no-mobi- le-fobie, ik verzin dit niet. Zouden zij bij mij in de tuin komen, dan gingen zij eerst wild op zoek naar het hoekje met het beste bereik, ach ter de bonenstokken en voor de com- posthoop. Wild achteruitlopend en met hun mobieltje ten hemel gehe ven, zouden ze mijn peulenrek om verlopen en de dahlia's vertrappen. Alles beter dan afgesneden zijn van de buitenwereld. Je mocht toch eens wat missen. Op de fiets, in het park, op het terras; iedereen is buiten al net zo druk met dat ding als binnen. Vroeger zat je op een terras om mensen te kijken ('Die bénen! Dat haar!'), nu kijk je op je schermpje. Uit de zon liefst, anders schittert het zo. Hetzelfde onderzoek toonde trouwens aan dat de meesten van vijfduizend Engelse vrouwen lie ver hun man kwijt waren dan hun mobiel. In een zonnige bui denk ik dan dat dat aan de Engelse mannen ligt. Op sombere dagen vrees ik dat het hier niet anders is. Wie zou ik liever missen in de zo mer: mijnheer K. of mijn mobiel? Ik hoef het me niet af te vragen, want ik laat 'm thuis. De mobiel dus. Boven op een berg is vast wifï, maar ik hoef het even niet Ik wil niet lezen hoe ie dereen toppie, geweldig, wilde din gen doet, waarvan ik mij dan weer koortsig moet afvragen of ik ook niet eens uit de stoel moet komen. Ik wil niet lezen wat mensen eten, want op dat ene pitje kan ik het toch niet ko ken. Ik hoef geen mail, geen tweets en vooral geen gebel. Ik wil alles mis sen. En dan weer naar huis. In de tuin wachten dan mijn mannen en 68 kilo bonen. En de Lingo-tune. Frederike Krommendijk meer columns van Frederike op www.frederikeschrijft.nl - wonen@wegener.nl ISj 024-3650509 Als je de beschik bare ruimte slim benut-ook die boven de ramen bijvoorbeeld - lukt het bestalle functies te combineren in één kamer. foto's PR ÜÜS W9Ï2I maar - heel gewoon - aan de keukenta fel, met pen en papier. „Bedenk eerst goed wat je wilt doen in de kamer en leg dat naast de beschikbare ruimte. Meten is weten, dat geldt zeker voor de studentenkamer. Heel precies beden ken wat mogelijk is, loont echt." Wie eerst de driezitsbank en het bed in de kamer schuift, weet zeker dat er verder weinig mogelijk is. Terwijl een slimme inrichter zeker meer haalt uit een studentenkamer. Grote hits en ruimtebespaarders zijn de klassiekers als hoogslapers en slaap- of bedban- ken. Onder zo'n hoogslaper plaats je een bureau, bank of slaapbank. Davina: „Maar denk ook eens aan een tafel op wielen, met rem! Een prima studeer- plek, maar in het geval van eters rijd je de tafel zo de kamer in, onder de hoogslaper vandaan." Davina heeft meer tips: „Onder het bureau stapel je transparante bakken. Die zijn zeker voor studenten handig, want zo zie je in een oogopslag wat er in zit. Zet je de onderste op wielen, dan heb je een verrijdbare bijzetter. On der de tafel, aan de achterkant van de hoogslaper, kun je nog een of meer planken bevestigen. Handig voor spul len die je niet heel vaak gebruikt." Ook voor wie in de kamer niet mag boren of schroeven, is er nog hoop. Zo verkoopt onder meer Ikea consoles die je niet aan de muur, maar op het tafel blad monteert en die ruimte bieden aan bureau-accessoires en boeken. Hoewel Ikea geen hulplijn voor stu denten hanteert, bieden de roomset- door Renske Schriemer Studentenwoonwet, volgens Maaike Davina: - Bedenk eerst watje wilt moet op je studentenkamer: slapen, eten, studeren, opber gen, vrienden ontvangen? - Meet alle beschikbare ruimte, in de hoogte zitten de verbor gen mogelijkheden. Deze platte grond neem je mee op je zoek tocht naar meubels et cetera. - Inventariseer watje al kunt meenemen of krijgen, zoals een bed of tweedehands bank. Past het binnen punt 1 en 2 (be hoeftes en maten), dan mag het blijven, eventueel gepimpt. - Denk bij aanschaf van nieuwe meubels aan dit toverwoord: multifunctioneel. Een meubel dat maar één ding kan, is eigen lijk ongeschikt. - Houd de basis rustig en neu traal. Wie wil afstylen, kan daar na uit zijn dak gaan met kus sens, plaids en stoffen. Het studentenkamersei zoen is in volle gang en het vertrek van diploma- gasten en de komst van nieuwe eerstejaars zorgt voor een 'stoelendans' met studenten kamers. Sommige studenten volstaan met de 'heilige drie-eenheid' van bed, kast en tafel - en als het meezit een wasmand voor de weekendwas. Ande ren proberen van hun eerste eigen onderkomen een paleis je te maken. En dat valt nog niet mee. Zeker niet als je bedenkt dat veel studentenkamers van het formaat pijpenla zijn en er vaak een schroef- en boorver- bod geldt. Andere complice- rende factoren zijn het grote aantal woonwensen op een beperkt aantal vierkante meters en het geringe studentenbudget van een paar honderd euro voor de complete meta morfose en inrichting. Om bij dat laatste te beginnen: voor al eerstejaars studenten worden dik wijls ongevraagd op krijgertjes getrak teerd. Vaak zijn het zolderlijken waar familieleden geen afstand van hebben kunnen doen. Niets heerlijker dan die poef, schemerlamp of tweezitter ca deau te doen aan dochter, zoon, neef of nicht. Dat lijkt een uitkomst, zeker gezien het interieurbudget, en weige ren lijkt ook ondankbaar. Toch is dat laatste geen gek idee, stelt in terieurinrichter Joke Stephan van Emma Interieuradvies in Amsterdam (www.em- ma-interieuradvies.nl). Ze is gespecialiseerd in 'de kunst van kleiner wo nen'. „Krijgertjes kun je in dank aanvaarden of afdanken. Ik voel meer voor het laatste. Bij elke kring loopwinkel vind je voor kleine bedra gen dezelfde spullen, met het verschil dat je dan zelf een keuze kunt maken. Krijgertjes die te groot, te massief, te treurig en te donker zijn: streng zijn, niet aannemen." Maaike Davina, interieurontwerper bij Ikea (www.ikea.nl) - grootgrutter in handige oplossingen voor wonen op weinig vierkante meters - is juist terug houdender in het afwijzen van tweede handsjes. „Vaak zitten aan die oude meubels nog mogelijkheden, bijvoor beeld door ze op wielen te zetten of een bank van een nieuwe hoes te voor zien. Het kost weinig en het meubel past toch weer bij je eigen behoefte." Davina geeft aankomende kamerbe woners vier wetten mee. Het begint al lemaal niet in een woonwarenhuis,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74