Oranjegek Saksen-Anhalt i5 reizen Liever paella dan varkens darmen gartgits In je keffer in Saksen-Anhalt struikeije over de sporen die de Oranjes achterlie ten. Die sporen zijn nu zichtbaarder dan ooit reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 28 juli 2012 door Marcha van schijndel Vertaalapps, we krijgen er geen genoeg van in vakantietij d. Vooral van apps die zo origi neel en logisch zijn, dat je je afvraagt waarom ze niet eerder bedacht zijn. Dishlator is zo'n app. De naam is een samentrekking van dish en translator, in goed Nederlands: gerecht en verta ler. Een gerechtenvertaler dus. Handig voor de reizende Nederlander die zijn achterbak niet volstouwt met zakken aardappelen, blikken tomatensoep en diepgevroren bami. De app is bedacht door Jan Bijlsma, van beroep internationaal vrachtwa genchauffeur. Hij prikte dus nog wel eens een vorkje over de grens, en was regelmatig in de weer met menukaar ten in vreemde talen. Avontuurlijke bourgondiër als hij is, bestelde hij nog wel eens iets onbekends van de kaart. Om zich daarna af te vragen wat hij toch gegeten zou hebben. Met de dis hlator weet hij dat nu in een mum van tijd. De app (voor iPhone, iPad en iPod Touch) is gratis, maar dan ben je er nog niet. Om hem te kunnen gebrui ken, moet je namelijk een woorden boek downloaden (a 1,59 euro). Er zijn er (voorlopig) drie: Spaans, Frans en Italiaans. Doe je dat voor vertrek, dan ben je voor de rest van je vakantie kos teloos onder de pannen, want de app werkt offline. Geen wifi of mobiel in ternet nodig dus. Daarna is het een kwestie van ge rechten invoeren en de app vertaalt ze voor je. Vindt de app het gerecht niet, dan kun je nog zoeken op ingrediënt. Toch handig als je niet per ongeluk de Franse specialiteit andouillettes (met varkensdarmen) onder je neus wilt krij gen of in Spanje onbedoeld bolas de toro (stierenhallen) wilt bestellen. De talen op de app worden binnen kort uitgebreid met Noors en Duits. En er wordt gewerkt aan een app voor Androidtelefoons. DISHLATOR, voorlopig alleen voor iPhone, iPad en iPod Touch, app is gratis, talen kosten 1,59 per stuk. APPS ii in het slot van Oranienbaum is deze zomer de expositie Dutch design, Huis van Oranje" te zien. foto Mirjam van Twisk door Mirjam van Twisk Rondreizend door Sak sen-Anhalt ben je de draad al snel kwijt. De Oranjes en hun aange trouwde vorstenpartners zetten er zo massaal een stempel op het landschap en de samenleving, dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Hoe stond de vorst die dit kasteel bouwde ook al weer in relatie tot ko ningin Beatrix? En, was het nou een verre achterneef of een over-overgroot- vader van ons staatshoofd die de weel derige tuinen aanlegde? Vergeet die gecompliceerde familie verhoudingen dus maar en beperk je tot de wetenschap dat alle pracht en praal die je tegenkomt in dit stukje Duitsland in rechtstreekse verbinding staat met ons koningshuis. Die weten schap is voldoende om je met een beet je plaatsvervangende trots te vervullen. Die ervaar je dezer dagen zeker in het plaatsje Oranienbaum. Daar in het plaatselijke slot komen deze zomer ver leden, heden en toekomst samen in de verbluffende expositie 'Dutch design, Huis van Oranje'. Het verleden is het slot zelf Een barokpaleis dat Oranje prinses Henrietta Catharina in de ze ventiende- eeuw liet bouwen door de Nederlandse bouwmeester Cornelis Ryckwaert. Zo sober als het oogt aan de buitenzijde, zo weelderig was het van binnen. De stinkend rijke prinses omringde zich louter met de mooiste spulletjes en het fijnste vakwerk dat zij uit Nederland liet overkomen. Na de dood van de prinses werd haar nalaten schap verdeeld over haar dochters. Het slot met zijn fraaie park en indrukwek kende oranjerie bleef leeg achter. Bijna leeg, want ook nu nog herinneren rijke ornamenten, ingemetselde Delfts blau- we tegeltableaus, afbeeldingen op schil derijen en eindeloze inventarislijsten aan die splash-out van weelde. Na de val van de Muur in 1989 kwam het lege en vervallen paleis in be zit van de Kultuurstiftung Dessau- Wörlitz, waarna een langdurige renova tie begon. Om het slot meer bekend heid te geven, werd het plan opgevat in de gerenoveerde zalen een tentoonstel ling in te richten. Aan 150 Nederlandse ambachtslieden en ontwerpers (onder wie Iris van Herpen, Hella Jongerius, Paul Hein Eek, Marcel Wanders, en Jan Jansen) werd gevraagd zich te laten in spireren door het slot en zijn illustere eerste bewoonster. In Oranienbaum kreeg alles een plek en werden de stuk- Expo Dutch design, Huis van Oran je, tot en met 30 september 2012. www.oranienbaumexhibition.com Oranjeroute: www.oranjeroute.nl Afstand Utrecht - oranienbaum: 571 kilometer. Gartenreich Dessau-Wörlitz is per auto, fiets en te voet te ontdekken. ken gecombineerd met veertig unieke voorwerpen uit het Koninklijk Huisar chief. Het resultaat is een verrassende tentoonstel ling, die tot eind septem ber te bezoeken is. F.en reden om direct de koffers te pakken? Nee, niet voor deze expositie alleen. Tenzij je designaddict bent, want dan combineer je Oranien baum met het verderop gelegen Des sau, ooit zetel van de spraakmakende Bauhausbeweging. In Dessau kreeg de ze stroming de mogelijkheid onder meer een eigen school te bouwen die, na decennia van onttakeling, inmiddels weer in oude glorie is hersteld. In het fraaie pand, dat doet denken aan de Hil- versumse bouwwerkeren van Dudok, wórden rondleidingen gegeven. Dat geldt ook voor de woningen van de do centen van de school, onder wie illuste re figuren als Klee en Kandinsky. Deze Meesterhuizen zijn zo modern dat zij gisteren lijken te zijn neergezet, in- plaats van negentig jaar geleden. Maar ook hier in Dessau is aan Oran je niet te ontkomen. Het ligt immers net als Oranienbaum op de befaamde Oranjeroute. Familieleden - al dan niet aangetrouwd - van onze koninklijke fa milie kleurden deze streek in de drie hoek Wörlitz-DessaurOranienbaum in alle opzichten. Ze bouwen er hun bui tens en paleizen. Rond die vorstelijke optrekjes creëerde Leopold III, Frederik Frans van Anhalt-Dessau (1740-1817), achterkleinzoon van Henriëtte Cathari na, een kolossaal parklandschap be grensd door de oevers van de Elbe en de Mulde, dat tegenwoordig de status heeft van UNESCO Werelderfgoed. reageren? featureredactie@wegener.nl LANDGOEDEREN ARRANGEMENT Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond 4-gangen dinerbuffet Routes Landgoederen rond Almen en Laren 0 'Coffee to Go' bij vertrek Bsj afname van het diner en ontbijt op de 3l,e dag krijgt t de 44'1'' overnachting gratis, (diner 27.50 e: Aankomst: zo €89,-p.p. overige dagen 99,-p,p Prijs op bas bezetting. Excl. Boekingskosten 7,50 en Milieu verblijfstoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71