Meer regels voor hulp bij schulden 61 binnenland Snel gamen op CampZone extra voordeel tot Vul de bon in voor op reeds afgeprijsde showroommodellen! zaterdag 28 juli 2012 Per geval bekeken of iemand in staat is drie jaar op een houtje te bijten i» Als de kans groot is dat ie mand snel nieuwe schulden maakt, wordt eerst andere hulp aangeboden. 9 Vorig jaar deden bijna 80.000 mensen een beroep op de schuldhulpverlening. Het wordt te duur. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Gemeenten gaan de re gels voor schuldhulpverlening aan scherpen. Per schuldenaar wordt voortaan eerst gekeken of iemand wel in staat is om drie jaar lang op een houtje te bijten zonder nieu we schulden te maken. Wanneer die kans gering is, wordt eerst an dere hulp zoals maatschappelijk werk en budgetbeheer aangebo den. Zodra de situatie stabiel is, kan weer schuldhulpverlening worden aangevraagd. Op deze manier willen gemeenten de hulp efficiënter en effectiever maken. Volgens Hidde Brink van Divosa, de vereniging van managers van sociale diensten, zijn de middelen te beperkt om nog geld te blijven stoppen in schuldenaren van wie je kunt verwachten dat ze het toch niet vol kunnen houden. „Tot 2009 was het gebruikelijk dat ieder een die zich voor schuldhulp meld de ook meteen werd toegelaten. Maar de praktijk wijst uit dat ve len de eindstreep niet halen of snel weer nieuwe schulden ma ken. Nu het aantal schuldenaren al leen maar blijft toenemen, moe ten we iets doen." Vorig jaar deden bijna 80.000 men sen een beroep op de schuldhulp verlening. Zij moeten drie jaar rond zien te komen van maximaal 90 procent van een bijstandsuitke ring en mogen geen nieuwe schul den maken. Gemiddeld houden ze tussen de 30 en 50 euro per week over om van te leven. De rest van hun inkomen wordt opgespaard om de schuldeisers af te betalen. Wie de drie jaar vol maakt, krijgt het restant van de schuld kwijtge scholden. Volgens Nadja Jungmann, lector Schulden en Incasso in Utrecht, houdt 30 procent van schuldena ren het niet vol. „Wie binnen die drie jaar weer schulden maakt, wordt uit de rege ling gezet. In veel gemeenten mo gen ze er vervolgens drie of vijf jaar niet in. Je verliest mensen compleet uit beeld,-terwijl je van te voren mijlenver ziet aankomen dat ze het niet zullen volhouden. In het nieuwe systeem wordt dit voorkomen" Jungmann ontwikkelde een scree- ningsmethode op grond waarvan schuld hulpverleners kunnen in schatten hoe groot de slagingskans is. „We kijken bijvoorbeeld naar motivatie en verantwoordelijk heidsgevoel. Ervaren mensen hun schulden als hun probleem of ge ven ze de bank de schuld omdat die hun een lening heeft gegeven die ze niet konden betalen? Wie zelf.de verantwoording op zich neemt, zal het traject veel beter volhouden." De verwachting is dat tussen de 40 tot 50 procent van de aanvra gers straks eerst een ander aanbod krijgt. „Wie verslaafd is verwijzen we door naar verslavingszorg, maar we zorgen er ook voor dat betaling van huur, zorgverzekering en elek triciteit is gegarandeerd." De scree- ningsmethode werd de afgelopen maanden in diverse gemeenten ge test. 6F OIRSCHOT - Gamers zitten achter hun computer in een tent op CampZone, een game-evenement in de openlucht. Deelnemers aan CampZone in Oirschot nemen hun eigen computer mee en showroommodellen Honderden scherp geprijsde aanbiedingen r„r en hoge extra kortingen op reeds afgeprijsde showroommodellen. 9 Barehdrecht Naam E-mail Telefoon j-Spijkenisse O Dordrecht Zlerlkzee Ja, ik wil graag via de mail op de hoogte blijven van de acties. Middelburg Vlissingen *Geldig op 1 artikel en alleen bij inlevering van de volledig ingevulde bon. Vraag naar de voorwaarden. Geldig t/m 31 augustus 2012 CAjoov\Goulev/öM Paasdijkweg 33 Poortvliet infolijn 0166619100 Openingstijden. Dl t/m Do 10 00 tot 17.30 uur Vr 10.00 tot 21,00 uur|Za 9.30 tot 17.00 uur Zo en Ma gesloten BEZOEK 00K ONZE WEBSITE MET DE MEEST ACTUELE AANBIEDINGEN WWW.WOONBOULEVARDPOORTVIJET.NE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6