reizen non LC?i T" O 1 IUI 1 V vJlli SM LM Hf v Zaterdag 28 juli 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 u 1 I \*J$. 2012 is het jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer. Vandaag: Dekema State in Jelsum. ging dat. In de loop der tijden is het na tuurlijk rustiger geworden. Toen werd Dekema State echt een buitenplaats, waar de landadel ging wonen." De state mag dan architectonisch ge zien geen kunstwerk zijn, het complex is 'bouwhistorisch interessant' bena drukt Hoogendam. „Een muur aan de zijkant is van kloostermoppen gemet seld. Dat is het oudste stuk. Je praat dan over de. twaalfde, dertiende eeuw. Er zijn resten als een dakpan en tegel tjes uit die tijd gevonden. Maar een be paalde bouwstijl, nee. Het is van alles wat. Hier een stukje middeleeuwen, de voorkant rond 1800, de aanbouw rond 1900. Je vindt er alle tijden in terug." De oudst bekende documenten van Dekema State dateren van i486, het jaar dat Pieter van Camstra het huis erf de van zijn vader en zijn familienaam eraan verbond. Toen een van diens na zaten in de zestiende eeuw trouwde met Hette van Dekema, werd de naam gewijzigd in Dekema State. Hoogendam: „De laatste Dekema's die hier woonden, waren kinderloos. Het vermogen verviel aan een neef. Uit dankbaarheid hebben latere families de naam gehandhaafd. De laatste was de familie Van Wageningen. Die heeft hier twee eeuwen gewoond. Tijdens de inkwartiering van het leger van Napo leon is veel vernield. De familie Van Wageningen heeft het huis in 1814 in feite weer opgebouwd tot zoals het nu is." De hand van de Van Wageningens is niet alleen herkenbaar aan de gevel steen naast de voordeur. Ook de rijk versierde brug, anno 1905, compleet met familiewapens en het opschrift Tankje God yn Alles, kunnen bijgeschre ven worden op het conto van deze fa milie. Wie over de drempel Dekema State binnengaat, doet een royale stap terug in de geschiedenis. Hoogendam: „De state is sinds 1996 in het bezit van het Old Burger Weeshuis. We willen met de inrichting de sfeer uitstralen van het leven van een gegoede familie, die hier rond 1930 woonde." Sfeer en geschiedenis. Het interieur van Dekema State strooit er uitbundig mee. Portretten en wapenschilden van de bewoners en hun familieleden, de gedekte tafel in de eetkamer, de rustge vende salon, de bibliotheek met het portret van de laatste bewoner en niet te vergeten: de intieme keuken, met de koperen ketel op het fornuis en een ver sierd vogelkooitje boven die deur. „Als waarschuwing tegen koolmonoxide", lacht Hoogendam. „Als de vogeltjes in de kooi omvielen, moest je gaan luch ten." Andere tijden. Zoals het een mu seum betaamt. Want dat is Dekema Sta te. Ten voeten uit. Meer informatie: www.bestcamp.nl www.lescargot.be www.blegnymine.be www.parcchlorophylle.com Boven: Het interieur van Dekema State strooit uitbundig met sfeer en geschiedenis, zo hangen er talrijke portretten en wapenschilden van de bewoners en hun familiele den aan de wand. Midden: Jacomine Hoogen dam is sinds 2000 samen met haar echtgenoot Wim beheerder van het domein. Onder: Dekema State, met zijn rijk versierde brug. Bezoekers kunnen onder begelei ding van een gids of op eigen gele genheid de state en de tuinen be zichtigen. Er is een uitgebreide kijkbegeleider- een folderboekje -van zowel hettuinencomplexals het interieur beschikbaar. Kijk voor openingstijden en entreeprijzen op de site: www.dekemastate.nl tekst en foto's carel Thijssen Jelsum. Het is even zoeken op de landkaart. Maar als je het kleine terpdorp, op een hanen- schree van Leeuwarden, hebt gevonden, wordt je aandacht subiet opgeëist door Dekema State: een monumentaal huis, een statige oprij laan met ruisende lindebomen en een ommuurde tuin vol sierlijke bloemen, fruitbomen en bijna vergeten groen ten. In de brochure wordt Dekema Sta te aangeprezen als 'een eeuwenoude, adellijke oase, waar de tijd stil is blijven staan'. Daar is geen letter van gelogen. Wie even het lawaai van de nabijgele gen vliegbasis vergeet, weet zich hier in een paradijsje van pais en vree. „Dat is wel anders geweest", verze kert Jacomine Hoogendam als we, wan delend over de kaarsrechte, keurig aan geharkte schelpenpaden, Dekema State in het vizier krijgen. Hoogendam (49), sinds 2000 met echtgenoot Wim be heerder van het domein, doelt op de ge schiedenis van de state. „Deze buiten plaats is ontstaan als stins, een stenen huis dus. Met een gracht eromheen. De grootgrondbezitter trok zich hier in de middeleeuwen terug als hij en zijn ge zin werden aangevallen. Door wie? Door boeven en bandieten en allerlei gespuis dat hier rondliep", legt Hoogen dam uit. „Je moet even niet denken aan de middeleeuwen met ridders en jonkvrouwen. Nee, hier in Friesland was het iets minder romantisch. Als ze in het ene dorp vonden dat ze te wei nig vee hadden, dachten ze: 'oh, die heeft wel wat koeien rondlopen'. Dan gingen ze bij laag water van de ene terp naar de andere en kaapten de boel. Zo Speeltoren in Park Clorophylle: plezier verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68