Strepen in de toiletpot, bruine vegen op de muur 'H 'Zelfs de mooiste plek verbleekt als ze je er als oud vuil ontvangen' m jfti ft\;l 1 n reizenio Kip Kopen in Poien Ervarings deskundige op reis m Zaterdag 28 juli 2012 reizen@wegener.nl De winter is voorbij en mijn vrouw is een van de velen die een nare griep te pakken hebben. Mijn schoonmoeder stelt kip pensoep voor: makkelijk en indien op de juiste manier klaargemaakt, hét middel tegen griep. De meeste in grediënten hebben we in huis. Al leen de kip nog. „Die moet wel vers zijn, dus rijd even langs de markt", verzoekt mijn vrouw tussen het hoes ten door. Gewoon een halen bij 'de oudere vrouwtjes' die het gevogelte ergens in een uithoek aan de man brengen. „Niks geen hormonen, con serveringsmiddelen of andere rom mel. Moeder legt via Skype wel uit hoe je hem moet schoonmaken." Voor ik een vraag kan stellen, is ze haar bed weer ingedoken. Ik woon op dat moment amper twee weken in Polen en ben gewend alles in de super markt te halen. Een boerenmarlct vind ik niks: ik heb er het gevoel dat ik constant op mijn zakken moet letten. Ondanks de vries kou is het druk. De seizoensgroen te is niet aan te slepen; iedereen loopt met tassen vol penen en aard appels. Met mijn handen in de zak ken spied ik naar 'oudere vrouw tjes'. Ze zijn niet te missen en heb ben hun eieren in doosjes uitgestald. De bron van die eieren zit in zakken achter de kratjes waar ze op zitten. „Eén kip alstublieft." Ik probeer zo kort mogelijk te zijn. Deels omdat ik geen seconde langer op deze plek wil zijn dan nodig, maar ook omdat ik mijn accent probeer te verbergen. Dat mislukt. De verkoopster kijkt me aan, haar knolneus snuift alsof ik iets verkeerds gegeten heb. Wellicht be grijpt ze me niet. „Hoeveel", vraag ik. „35 zloty", zegt ze. Dat is minder dan to euro, bedenk ik me. In Nederland zou ik meer moeten neerleggen. Ik knik. Zij grijnst, draait zich om en grijpt in de donkere zak achter haar. Ik krijg iets in mijn handen gedrukt dat lijkt op kip. „Wilt u het bloed er bij", vraagt ze, terwijl het zakje voor mijn neus bungelt. Ze moet mijn op getrokken wenkbrauw hebben ge zien, want ze legt het meteen weg. Thuis vraag ik mijn vrouw waar dat bloed voor dient. „Voor als je langs de waarzegster wil gaan", antwoordt ze. „Hoeveel heb je betaald?" Haar ogen trekken open op het moment dat ik de prijs noem. „Wat? Voor dat scharminkel?" Ze controleert hem nog eens en haalt een handje maïs korrels uit de binnenkant. „Zie je dit? Dit doen ze om hem dikker te laten lijken. Wist je dat niet?" Ik loop naar de keuken en sla mijn laptop open. Tussen de hoestbuien door hoor ik gegniffel vanuit de slaapkamer. Schoonmoeder zit al klaar achter de webcam. Ik toon haar de kip die ik moet prepareren. Ze barst in lachen uit. „Ik denk dat je de volgende keer beter langs de poelier kunt gaan." Michiel van Blommestein 'Goed poepen op vakantie begint thuis'. Geen tegeltjeswijsheid, maar dat zou het moeten zijn. Met goede voorbereiding word je minder snel verrast, zoek vooraf op internet naar reviews over je vakantieadres. Zijn de wc's er beroerd? Er zijn altijd wel mensen die dergelijke hachelijke toiletavonturen delen. Geen reviews te vinden? Neem geen risico, zoek een ander vakantieadres. Neem zelf toiletpapier en een campingemmer voor de ontlasting mee. want hoe goed je voorbereiding ook is, de kans op een miskleun blijft altijd Ga er na aankomst direct op uit en zoek indien nodig een etablissement in de buurt waar je goed kunt... zitten! door Bauke Boersma Het is thuis een gevleugelde uit drukking: 'Heb je weer last van je smetvrees schat?', zeg ik tegen mijn lief als ze moppert over een met het blote oog amper waarneem baar vlekje. Zelfben ik niet zo proper, kijk niet op een vuiligheidje meer of minder. Maar er zijn wel grenzen hè! Zoals hier, op die in de brochures zo veelbelovende Portugese camping. Net geïnstalleerd, móét ik naar het toilet. Rennen! Ik claim altijd, met enige trots zelfs, dat ik mijn behoefte overal wel kan doen. Maar die bravoure krijg ik hier als een boomerang in mijn ge zicht. Wat een zwijnenstal! Dat er van de vier maar één kakhoes is met papier (paar velletjes, meer niet), is tot daar aan toe, met wat creativiteit los ik dat wel op. Maar liters andermans urine naast de pot, tal van bruine strepen er in en de vegen van (ongeveer) dezelfde kleur op de muur doen vermoeden dat hier sinds 1139, het jaar van de onafhan kelijkheid, niet is schoongemaakt. Echt, hier ga zelfs ik niet zitten. Weer rennen dus, met steeds pijnlijker blaas en dito darmen, naar de andere campingkant. Waar die fraaie caravans staan, is het vast beter. Niet dus! Zo mo gelijk (nee, onmogelijk) nog goorder dan bij de tentenhoek. Voordeel: het is I dicht bij de uitgang. Poort uitgesjeesd, 1 café binnengestormd en daar maar net op tijd het toilet gehaald. Pfïïïïïïïf Opgelucht én verontwaardigd, zoek s ik de campingbaas. Aardige man, zeker, j Obrigadoi zegt hij zelfs als ik met han den en voeten duidelijk maak dat de Reconquista al eeuwen geleden is en dat de campinggasten inmiddels wat meer comfort gewend zijn dan in de j tijd waarin christenen de moslims ver joegen van het Iberisch Schiereiland. Het maakt, zo weet ik al wanneer ik terugloop naar de tent, geen indruk. Verkassen willen we niet, dus koop ik direct een campingemmer voor de ont lasting. En we poepen en plassen maar zo veel mogelijk 'buitenshuis'. Want hé, ik kan mijn behoefte over al wel doen. Nou ja, bijna overal dan. door Sandra van Maanen et runnen van een hotel be tekent drukte, het hele jaar door. Ik ben in 1989 in dit hotel begonnen, sinds 1991 verantwoor delijk voor de exploitatie en sinds 1996 eigenaar, met mijn vrouw Sjoukje. Een lange vakantie zit er niet in, maar we gaan dit najaar wel even weg. Een paar dagen zeilen. Een goede va kantie heeft voor mij met water te ma ken. Er moét een zee of een meer in de buurt zijn. Het zal te maken hebben met het gevoel van vrijheid, even weg van de mensen, alleen die boot en wij. Zeilen hijsen, motor uit. Lekker eten staat ook hoog geno teerd. Niets fijner dan je na een dag va ren in een restaurant te laten verwen nen. En ja, dan kijk ik inderdaad met horeca-ogen naar het aanbod. Mijn vrouw beticht me zelfs af en toe van be roepsdeformatie. Maar ik kan er niets aan doen, eten is voor mij belangrijker dan het weer en zelfs wel de ligging van hetTiotel. Ik ben geen zeurkous, mijn instelling is positief-kritisch. Doen ze het leuk of verrassend, dan inspireert dat. Dan zeggen we tegen elkaar dat wij het zelf op die manier ook kunnen aan pakken. Het belangrijkste element van een ge slaagde vakantie is de gastvrije ont vangst. De mooiste, meest exclusieve plek verbleekt als ze je er als oud vuil ontvangen, je het gevoel geven dat je blij mag zijn dat je er mag logeren. Gast vrijheid heeft voor mij niets te maken met ligging, faciliteiten of luxe. Ik vind het niet erg als het lepeltje aan de ver keerde kant van het kopje koffie ligt. Naam: Lammert de Vries Leeftijd: 50 - -5 iaF Beroep: eigenaar en directeur van Landgoed Hotel Groot Warns- born, Arnhem Als degene die de koffie brengt, laat zien dat hij of zij het leuk vindt dat we er zijn, doet dat me veel meer. Een ontspannen vakantie heeft ook te maken met de manier waarop we ons hotel achterlaten. Als de zaken goed geregeld zijn en ik zeker weet dat alles doorloopt, de goede mensen ach terblijven, trek ik met een gerust hart j de deur voor even achter me dicht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66