Zorg kan goedkoper 41 binnenland T©@S Polen steeds meer terug naar eigen land Asbestvolgsysteem al faren de bedoeling Flinke toename aantal ADHD'ers Verrotte tribune direct dicht zaterdag 28 juli 2012 zie onze website:binnenland Bekijk beelden waar bewoners ontdekken dat er nog asbest is Topman CZ: Beter behandelbeleid nodig EINDHOVEN - De kosten van de ge zondheidszorg in Nederland kun nen omlaag als ziekenhuizen en artsen minder snel overgaan tot be handeling van aandoeningen zon der duidelijke medische noodzaak. Dat zegt Wim van der Meeren, topman van zorgverzekeraar CZ, met 3,5 miljoen cliënten een van de grootste in het land. De zorgkosten bedragen inmiddels 70 miljard euro en die rekening loopt voortdurend op. Dit jaar mo gen ziekenhuizen hun kosten met 2,5 procent laten groeien, is afge sproken in het zogenaamde hoofd lijnenakkoord. „Als je alle flauwe kul niet meer behandelt, hoeven de kosten helemaal niet te stijgen. Dan kan het zelfs goedkoper", stelt Van der Meeren. Onder 'flauwe kul' verstaat hij onder meer het weghalen van amandelen of de be handeling van vage klachten als 'restless legs' of etalagebenen. Som mige ziekenhuizen richten daar zelfs speciale poliklinieken voor in, om zo hun omzet te vergroten. Ook operaties als het verwijderen van de galblaas blijkt in de helft van de gevallen geen aanwijsbaar medische effecten te sorteren, ter wijl wel jaarlijks 135 mensen als ge volg van deze operatie invalide worden. Ook laakt de CZ-topman de tendens om gezonde mensen tot patiënt te maken, bijvoorbeeld via het promoten van 'total body scans'. „Een gezond mens is vol gens sommige artsen iemand die te weinig is onderzocht", scham pert Van der Meeren. Hij vindt dat artsen wat meer tijd zouden moeten steken in het goed voorlichten van hun patiënten, in plaats van direct over te gaan tot behandeling. „Maar artsen worden niet betaald voor een .gesprek." Van der Meeren vindt hoe dan ook dat artsen teveel gericht zijn om het draaien van omzet: „Ze denken te veel aan de centen." De CZ-topman krijgt hierin bijval van PvdA-lijsttrekker Diederik Samsom. Die noemt het 'dom om medisch specialisten op stukloon te betalen'. Ziekenhuizen worden onder druk van onderlinge concurrentie ver leid om zoveel mogelijk behande lingen aan te bieden en dure appa ratuur aan te schaffen, zoals scans en operatierobots, die in de prak tijk te weinig worden gebruikt, stelt Van der Meeren. Ziekenhuisbestuurders worden vol gens hem ook vaak door hun me dische staf onder druk gezet om dergelijke investeringen te doen. DEN HAAG - Steeds meer Polen ke ren terug naar hun eigen land. Toch komen er nog altijd ruim 4,5 keer meer Polen naar Nederland, dan dat er Polen terugkeren. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek In 2007 vertrok ken er 1558 Poolse mensen weer naar hun eigen land, in 2011 waren dat er al 4504. Een krappe verdrie voudiging. Daartegenover staat dat het aantal Polen dat juist naar Ne derland emigreerde met 87 procent steeg (van 10.126 in 2007 naar 18.937 in 2011). Ondanks dat er meer men sen terugkeren naar Polen, blijft de TIPS VOOR &E ZOMERVAKANTIE TIP 6LET OP KOSTEN... WE KUNNEN TOCH OOK OP BE 1 KAMER BLIJVEN, WAT BENK JE BAT ZO'N STRANBSTOEL KOST? DEN HAAG - Aan een oproep van het ministerie van Infrastructuur en Milieu in 2011 aan alle scholen om een beeld te geven van de as- bestsituatie in hun gebouwen, heeft slechts de helft gehoor gege ven. Staatssecretaris Joop Atsma ver schoof de deadline voor asbestin- ventarisatie onlangs naar het ein de van het jaar omdat scholen zich niet aan de deadline van 1 juli 2012 hielden. Hij zei dat hij het Lande lijk Asbestvolgsysteem als een drukmiddel wil inzetten. Dat volgsysteem moet voor heel Nederland alle gebouwen met as best in kaart brengen en bijhou den welke acties er zijn genomen. Alle stappen in het asbestverwijde ringsproces, van de inventarisatie, de verwijdering tot de verwerking van dat asbest worden daarin ver meld per huisadres en verschijnen op de zogeheten asbestkaart. Nu moeten alle ketenpartners elkaar die informatie steeds toesturen. Uit de gegevens van de scholen die wel gehoor gaven aan de op roep bleek dat 81 procent van de schoolgebouwen asbest bevatte. Alle scholen die in het verleden al een inventarisatie hebben gedaan (twee- van de negenduizend) moe ten dus op die kaart verschijnen en per school is dan te lezen welke acties zijn ondernomen. In het Landelijk Asbestvolgsys teem zou het dus ook makkelijk zichtbaar moeten zijn welke scho len nog niets hebben gedaan, en daarmee wil Atsma de druk dus opvoeren. Maar hoewel er al sinds 2006 over een volgsysteem wordt gesproken, is dat systeem nog helemaal lande lijk niet in gebruik. Van een druk middel is dan ook geen sprake. Vol gens een woordvoerder van asbest- inventarisatiebureau Oesterbaai, dat meedeed aan een pilot, is ver der nog geen enkele andere partij actief in het volgsysteem. Dat veel scholen nog geen inventarisatie hebben laten uitvoeren valt Atsma zelf te verwijten, omdat hij de in ventarisatie niet verplicht wilde stellen, aldus de woordvoerder. „Had hij dat wel gedaan dan had hij natuurlijk ook moeten op draaien voor de kosten van de in ventarisatie en dat was voor hem niet zo handig. Daarom heeft hij het semi-verplicht gemaakt, om zo de kosten niet naar zichzelf toe te trekken." door Jan ter Harmsel Poolse bevolking in Nederland in absolute aantallen dus groeien. Al leen al in 2011 steeg het aantal Po len dat in Nederland verblijft met 14.074. In de jaren daaraan vooraf gaand steeg dat aantal met onge veer 10.000 per jaar. Vorig jaar gaf minister Henk Kamp (Sociale Za ken) te kennen dat hij een bestuur lijke boete wil invoeren bij het niet-naleven van registratieverplich tingen. In november van dit jaar moet er een nieuwe wet van kracht worden, die niet-ingezetenen in Ne derland verplicht hun eerste ver- blijfsadres vast te leggen. PAUL KUSTERS toQsenhenk.ni BU DEN HAAG - Het aantal mensen dat medicijnen tegen ADHD slikt, is vorig jaar met 14 procent gestegen. Nederlandse apotheken verstrek ten in 2011 aan 200.000 patiënten geneesmiddelen. Opmerkelijk is de stijging van 19 procent bij volwasse nen. Dit blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Kengetal len. In 2005 gebruikten nog maar 70.000 Nederlanders medicijnen tegen ADHD. Het meest gebruikte middel is methylfenidaat, dat vorig jaar ruim 1,1 miljoen keer is ver strekt. Dit geneesmiddel is met doktersrecept verkrijgbaar onder merknamen Ritalin, Concerta, Me- APELDOORN - Het college van B en W van Apeldoorn heeft het be stuur van de amateurtak van voet balclub AGOW opgedragen de hoofdtribune van het stadion on middellijk voor publiek af te slui ten. De constructie van de monu mentale tribune is dermate verrot, dat een windvlaag al voldoende is om de zaak in te laten storten. De wankele staat van de tribune was al bekend, maar bij een contro le deze week kwam aan het licht hoe gevaarlijk de toestand is, aldus een gemeentelijke woordvoerder. Het bestuur van de club liet de constructie na eerdere waarschu wingen verstevigen, maar deze (tij delijke) oplossingen blijken ontoe reikend. De hoofdtribune in park Berg en Bos is een monument. dikinet en Equasym. Staatssecreta ris Veldhuizen van Zanten (Volks gezondheid) wil dat kinderen min der medicijnen gebruiken en gaat met psychiaters en artsen in over leg hoe het toenemend medicijnge bruik moet worden aangepakt. Haar woordvoerder benadrukt dat er nieuwe richtlijnen komen voor gebruik van medicijnen tegen ADHD in de jeugdzorg. De be windsvrouw krijgt bijval van artse norganisatie KNMG, die zich af vraagt of mensen niet te snel een medisch etiket krijgen opgeplakt. „Ik vraag me sterk af of het aantal mensen met ADHD werkelijk zo fors is toegenomen", zegt Lode Wi- gersma, directeur beleid KNMG. „Psychiaters die voorstander zijn van medicijngebruik blijken veel connecties te hebben met de far maceutische industrie. De discus sie hierover zal voortduren, maar wij maken ons wel zorgen over de ze ontwikkeling." Bij het Neder landse Bijwerldngencentrum La- reb zijn meerdere psychische bij werkingen van methylfenidaat bin nengekomen, waaronder meldin gen van psychotische stoornissen en depressies. Voor axometine, ook een geregistreerd ADHD-me dicijn, zijn zelfs zelfmoordpogin gen als bijwerking gemeld. Dit zijn ervaringen van gebruikers, maar onderzoek naar effecten op lange termijn is niet gedaan. "'■fSSfe Boek nu voordelig uw «jaar "3 ■■'WÊÊ s mooiste vakantie! 6-daagse busreis Reiscode: Lourdes BE39270 7-daagse busreis Reiscode Muziekherfst in Tirol BE39283 uo. vve uezuexen ue ueK.t'iiuïi.e bezienswaardigheden als de Basiliek van de Rozenkrans Naast Lourdes nemen we u ook mee naar de bekende bedevaarts plaatsen Nevers, waar Bernadette Soubïrous opgebaard is en het prachtig gelegen ROCamadotlf. IntO excursiepakket t.w.v. €30, Vertrek 27 augustus en 17 september 0"* V Het sfeervolle Ellmau vormt ieder najaar het decor voor het bekendste muziekfestival van de Oostenrijkse Alpen, de Al- penlandischer Musikberbst. Tijdens dit 4-daagse evenement zijn el elke avorid optredens van bekende Oostenrijkse muzikanten met als hoogtepunt het optreden van Hansi Hinterseef. Ind. excursiepakket t.w.v. €120,- Veitrek 25 september De meest complete reis voor een eerlijke prijs! peterlanghout.nl of 0172-468800 wegenerso

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4