Medaille De Taeke van België heet Sofie 421 sport Een dozijn pijlpunten voor 200 euro Het materiaal zaterdag 28 juli 2012 Ion don Eén keer pakte een Belgische hockeyploeg een me daille op de Olympische Spelen. Dat was in 1920 in Antwerpen. Het mannenteam won toen brons. Caia van Maasakker (foto) ver vangt Willemijn Bos, die donder dag een knieband afscheurde. door Peter van der Meeren De Belgische sterhockeyster Sofie Gierts speelt morgen niet voor haar land tegen Nederland. De Belgische bondscoach wil haar niet in haar team opnemen. door Rik Spekenbrink Vergelijk haar met Mijntje Donners, Janneke Schop- man of Minke Booij. So fie Gierts is een win naar, type recht door zee. Maar waar het Nederlands hockeyteam aan de hand van speelsters als Booij olympisch goud won, daar wordt de directheid van Gierts in België niet zo gepruimd. Bonds coach Pascal Kina zette haar in april uit de selectie, tot ongeloof van heel hockeyend België. Offici eel omdat ze niet goed genoeg meer was. Maar iedereen wist dat dat niet de reden kon zijn. „Ze is de held van het land, de bes te speelster ook", zegt Fleur van de Kieft. De oud-international van Oranje woont in België en werkte een tijdje als mental coach bij Royal Antwerp, waar Gierts speelt. Vanaf dat moment is ze haar 'persoonlijk begeleidster op de achtergrond'. De hele gang van zaken maakt Van de Kieft nu, maanden later, nog boos. „Sofie is in de media af geschilderd als iemand met steral lures, die niet met mensen zou kunnen omgaan. Heel gemeen. Het tegenovergestelde is waar, ze zet zichzelf nooit op de voor grond. Het is wel een geboren lei der. Zonder kritische mensen in een ploeg, presteer je niet. Maar het mondige, dat Nederlandse, wordt hier in België niet altijd op prijs gesteld." Het volk schaarde zich echter wel achter haar. De Facebook-pagina Sterspeelster Sofie Gierts is persona non grata in de Belgische hockeyploeg 'Sofie Gierts moet mee naar Lon den' had binnen een dag bijna zes duizend leden en bleef groeien. Haar club Royal Antwerp steunde haar openlijk in een persbericht, bij de finalewedstrijden droegen al le toeschouwers een shirt met haar nummer 23 en 'Sofie to Lon don' er op. Gierts trainde lange tijd mee met de mannenploeg van haar club, pikte nog een triatlon mee, alles Een recurveboog foto ANP Robin Hood en Winnetoü zouden raar opkijken als ze nu mee zouden doen aan het olympische handboog- schieten. Bogen met carbon, pijlen waarvan alleen al de punten 200 euro per do zijn kosten en trekpezen van een in Limburg ontwikkelde kunststofvezel. Daar sta je met je boogje en pijl, zelf gemaakt van boomtakken... Op de Spelen wordt gewerkt met de recurve boog. Er is ook de compoundboog, met een ka trolsysteem. Hierbij neemt, naarmate de pees verder wordt uitgetrokken, de trekkracht af. Hierdoor is de boog eenvoudiger te hanteren dan de olympische recurveboog. Daarbij ligt de trekkracht per poging op bijna 25 kilo. De boog heeft twee zogeheten werp-armen. Deze boven- en onderstukken worden vastge- klikt aan het handvat. Dit middenstuk (vastge houden door de voorste, uitgestrekte, arm van de schutter) is meestal 25 of 27 inches lang. Eén inch is 2,54 centimeter. Gangbaar is het gebruik van aluminium en carbon. Voor de werpar- men (bladen) wordt tevens foam en fiberglas gebruikt. Maar Robin en Winnetoü: kijk eens aan! De laatste vier jaar neemt de vraag naar hout weer toe. De schutters ervaren door hout namelijk meer 'gevoel' in hun boog. De lengte van de bladen (waaraan de trekpees is bevestigd) loopt uiteen tussen de 167 en 182 centimeter. Deze variatie - keuze uit vier maten - heeft te maken met de lengte van de armen van de ge bruiker. De pees wordt niet meer gemaakt uit dierlijke materialen zoals een varkensblaas, maar van dyneema, supersterk polyetheen, ont wikkeld bij DSM en sinds 1979 gepatenteerd. De pees is in diverse diktes te verkrijgen. De ene schutter wil een snelle pees en daarom een dun koord, de ander wil een trage pees en kiest daarom een dikkere vezel. De pees wordt bij el ke poging met drie vingers aangetrokken. Uiteraard heeft ook de ontwikkeling van de pij len niet stil gestaan. De pijllengte is opnieuw gekoppeld aan de lengte van de schutter, of be ter: aan diens armen. De toppers laten elke pijl (carbon met aluminium) op maat maken, tot op de millimeter. De punten bevatten het spe ciale metaal wolfraam. Dat wordt ook gebruikt voor de draadjes in gloeilampen en voor dart pijlen. Op de Spelen zijn de pijlen 70 meter on derweg naar de roos. foto Cor Viveen om maar fit te zijn 'voor het geval dat'. Maar het telefoontje van Kirfa bleef uit. - In juni deed de 33-jarige Gierts, móeder van twee kinderen, in een zaaltje in Antwerpen haar verhaal. Ze vertelde dat de Belgische hock- eybond een lijstje van veertien re denen had om haar te verwijderen uit de ploeg. Zo zou Gierts niet ie dereen groeten, niet in de spits wil len spelen, hebben verzuimd de teamldeding te dragen en het druk ker hebben met haar biografie dan met de teambespreking. Bonds coach Kina weigerde te reageren, de rest van de ploeg kreeg een spreekverbod opgelegd. „Dat verbaast me misschien nog wel het meest", zegt Van de Kieft, die zeifin Nederland tegen en la ter in België met Gierts speelde. „Dat er niemand was die opstond en zei liever mét dan zonder Sofie naar Londen te gaan. Er kwam een persbericht van de bond dat de speelsters achter de bondscoach stonden. Ik weet dat dat niet voor iedereen gold." Maar het is zoals het is, weet Van der Kieft. „Top sport is hard en Sofie is sterk. Maar steeds als het ergens over de Spelen gaat, krijgt ze last van haar maag. Ze zit vanaf haar vijftiende bij de nationale ploeg en heeft: het Belgische hockey naar een hoger plan getild. Plaatsing voor Londen leek onmogelijk. Als dat dan tóch lukt en je wordt eruit gezet is je droom aan diggelen. Het was een belachelijke soap, totaal onnodig. Het is voor Sofies maatschappelijk carrière ook niet goed als je wordt neergezet als een lastig karakter. Maar ze moet door." De hockeysters van Oranje ope nen het olympisch toernooi mor gen dus tegen een België zonder Gierts, zoals de Belgen woensdag een Nederlands elftal zonder Tae ke Taekema (maar met Teun de Nooijer) ontmoeten. Waar de rust in Nederland is wedergekeerd, duurt de soap Gierts nog voort. Want tot overmaat van ramp werd ze afgelopen week gebeld door een slaperd van Studio Brussel. Of ze even wilde vertellen hoe het was in Londen, het olympisch dorp, haar kamer enzovoort...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42