401 Peotalk Rick doet het ook goed Alleen goud zonder Inge en Anita De speelplaats Koninklijke aankomst Mooren: outsider voor een medaille zaterdag 28 juli 2012 london Michelle Obama, die gisteren tenniste met schoolkinderen, lield een peptalk voor de Amerikaanse olympische ploeg. „Denk er aan wat jullie betekenen voor de duizenden kinderen thuis." Mark Huizinga voorspelt drie gou den plakken bij het judo: Dex Elmont, Henk Grol en Edith Bos. Handboogschutter Rick van der Ven was gisteren de eerste Ne derlander die in actie kwam tij dens deze Olympische Spelen. Zonder steun van zijn familie, die niet naar binnen mocht, pres teerde hij met een zestiende plaats prima. door Rik Spekenbrink LONDEN - Hij blijft netjes, op z'n Engels, maar is wel degelijk boos. De Londenaar staat buiten de poorten van Lord's Cricket Ground en neemt het op voor een paar handen vol mensen die graag willen kijken bij de zogeheten 'ran king round' van de handboog schutters. „En ik wil niet dat mijn stad zich zo ongastvrij presen teert", foetert hij tegen een arme vrijwilliger. Die heeft nu eenmaal de opdracht gekregen alleen de pers binnen te laten. Onder de slachtoffers een aantal Nederlan ders, als altijd herkenbaar in oran je. Ze hebben zich ogenschijnlijk al neergelegd bij het feit dat ze Rick van der Ven deze ochtend niet in actie gaan zien. Zijn ouders zijn er, vriendin Inge en twee zus sen. En nog een paar fans. Maar nee blijft nee. „Terwijl op meerde re websites staat dat je hier gratis naar binnen kan. Rick rekent ook op ons", baalt moeder Anita. Dat blijkt mee te vallen. Het is één minuut voor negen in de ochtend als de eerste pijl de boog van de Ossenaar verlaat. Twee uur en 71 stuks later is de zestiende plek het resultaat, precies zijn doelstelling vertelt hij daarna tegen een klein legertje journalisten. „De eerste helft had ik last van wat spanning, maar dat had ik al verwacht. Deels omdat dit de Spelen zijn, maar Rick van der Ven vooral omdat de trainingen de af gelopen dag niet super waren.Ik wist dat het de tweede helft beter zou gaan." Van der Ven was gisteravond de enige Nederlander op de openings ceremonie die al had gesport. Hij weet ook niet waarom de voorron de van het handboogschieten stee vast voor het echte begin van de Spelen wordt afgewerkt. „Maar ik vind het best, dan hebben we dat Dat zijn familie buiten stond, wist Van der Ven wel. „Het is jammer, maar als ik aan het schieten ben zie ik ze toch niet." Andersom was de plaatsingsronde ook maar moei lijk te volgen voor de omstanders. Op 22 bogen werd door de 64 deel nemers tegelijk geschoten. Toch kon het niemand ontgaan dat de Zuid-Koreaan Dong Hyun lm zijn eigen wereldrecord van een paar maanden geleden alweer uit de boeken schoot. Met 699 punten miste hij er slechts 21. Het uit Bar celona stammende olympische re cord werd met liefst vijftien pun ten verpulverd. „Een geweldige foto Robin Utrecht/ANP prestatie", vond Van der Ven, die zelf uitkwam op 671 punten. Maandagochtend treft hij eerst de nummer 49 van gisteren, de Luxemburger Jeff Henckels. Bij winst stuit hij normaal gesproken op een Kazak (gisteren zeventien de). Mocht Van der Ven ook dat duel winnen, dan heeft hij een paar dagen de tijd om zich voor te bereiden op de favoriete Koreaan lm. „Iedereen kan een medaille winnen, maar er zijn natuurlijk fa vorieten", zei Van der Ven. De knock-outrondes worden in ie der geval in een prachtig decor af gewerkt. Niet, zoals gisteren, op een grasveld naast het uit 1814 stammende cricketmekka van En geland, maar er in. „Ze hebben het mooi aangekleed", zag de immer nuchtere Van der Ven al. Of zijn fa milie maandag wel op de tribune zit, is niet eens zeker. Omdat hij ook op een andere dag had kun nen uitkomen, kon niemand nog tickets bestellen. Moeder Anita: „Maar we gaan ons best doen om via de organisatie aan kaarten te komen." De wegrace voor vrouwen kent maar één favoriet: Ma rianne Vos. „Als ik genoe gen moet nemen met zilver of brons zal dat niet gemak kelijk zijn." door Patrick Delait Aan zilver of brons wil Marianne Vos niet eens denken. In de olympi sche wegrace voor vrou wen telt voor de alleskunner uit Meeuwen morgen slechts één ding: haar status van beste renster ter wereld bekronen met goud. Natuurlijk zijn er legio argumen ten om Marianne Vos te bombar deren tot topfavoriete voor de olympische vrouwenwegrace. Als aanvoerder van de wereldranglijst, leider in de wereldbeker en win naar van de Giro Donna is Vos dit seizoen de onbetwiste nummer één van het peloton. Na een sleu telbeenbreuk eind mei bleek van conditieachterstand geen sprake. Bovendien wordt ze in Londen ook nog eens ondersteund door een sterke ploeg. Annemiek van Vleuten, hersteld van een sleutel beenbreuk, Loes Gunnewijk en El len van Dijk behoren in eendaagse wedstrijden eveneens tot de we reldtop. Dus ja, het is volstrekt lo gisch dat Vos morgen even zal moeten slikken als haar gouden missie onverhoopt mislukt. „Als ik genoegen moet nemen met zilver of brons zal dat niet gemakkelijk zijn", zegt Vos, die donderdag met de Nederlandse equipe haar intrek nam in het olympisch dorp. De 25-jarige alleskunner blaakt van het zelfvertrouwen. Vos twij felt er niet aan dat ze nu veel ster ker in haar schoenen staat dan vier jaar geleden in Peking, waar ze weliswaar goud won op de pun- tenkoers, maar in de wegwedstrijd onder de verwachtingen bleef. „Ik ben sterker geworden en heb meer ervaring, waardoor ik zuiniger om ga met mijn energie. Als ik vroeger goed was, wilde ik dat per se laten zien. Nu heb ik geen superdag meer nodig om het af te maken. Dat is een geruststellend gevoel." Doordat de puntenkoers van het olympische programma is afge voerd, komt Vos in Londen niet in actie op de baan. Haar jacht op goud kan daardoor waarschijnlijk alleen bevredigd worden in de wegwedstrijd. In de tijdrit, die la ter wordt verreden, is een medaille minder vanzelfsprekend. De concurrentie kent voor Vos geen geheimen. De Britse ploeg onder aanvoering van Lizzy Armit- stead en Nicole Cooke, de Italia nen met wereldkampioene Gior- gia Bronzini en de Duitsers met Ina Yoko Teutenberg zitten op het vinkentouw. Grootste vraagteken voor Vos en de Nederlandse equipe is het par cours. In tegenstelling tot de man nen, die vandaag negen keer Box Hill moeten beklimmen, hoeven de vrouwen slechts twee keer over de drie kilometer lange helling. „Ik vraag me af of twee keer Box Hill volstaat voor een grote schifting. Is dat niet het geval, dan zijn er veel favorieten. Maar in een sprint ben ik ook niet kansloos", zegt Vos, voor wie een nieuwe tweede plaats een horrorscenario zou zijn. Na haar wereldtitel in Salzburg ein digde ze op het WK liefst vijf keer op een zucht van goud. Decepties waar Vos in Londen liefst niet aan wordt herinnerd. „In Peking heb ik meegemaakt hoe mooi het is om goud te winnen. Dat gevoel wil ik nu opnieuw beleven." zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. door Edward Swier Buckingham Palace en de Queen Victoria Memorial Er is geen statiger weg in Londen dan The Mali. Het is een finish op stand. Mark Cavendish hoopt er vandaag, zoals hem ook lukte tij dens de olympische testwedstrijd, zijn wiel als eerste over de getrok ken streep te duwen. Op die finish- foto staan zijn concurrenten in de schaduw van het goud blinkende Queen Victoria Memorial, voor Buckingham Palace. Aan de ande re kant van de brede laan, die on geveer een kilometer lang is, lig gen de Admiralty Arch en Trafalgar Square. Meer Londen kun je niet krijgen voor je geld. Het wegdek heeft een opvallend rode gloed. Dit is niet toevallig. Door het toevoegen van ijzeroxide aan het asfalt werd de weg ge kleurd. Het lijkt alsof er een rode loper is uitgerold vanuit het Buckingham Palace. Bij staatsbe zoeken en koninklijke festiviteiten speelt The Mali altijd een promi nente rol, Queen Elizabeth is er tal loze malen voetstaps in een koets over heen en weer gereden. Caven dish neemt daar de tijd niet voor, hij hoopt er nog één koninklijke sprint af te leveren. De London Marathon finisht overigens ook sinds jaar en dag op The Mali. LONDEN - Jeroen Mooren gaat van ochtend als eerste Nederlandse ju doka de mat op. Hij ziet zichzelf als outsider voor een medaille in de klasse tot 60 kilogram. „Om een medaille te verwachten, is een groot woord. Er zijn een aantal topfavorieten, daar hoor ik niet bij. Ik denk dat ik een outsider ben, want op een goede dag kan ik wel een van de topfavorieten ver slaan", aldus Mooren. De Nijmegenaar maakt in Londen zijn olympische debuut. Hij kijkt vooral uit naar zijn eigen optre den. „Ik wil daar staan en ik wil winnen. Dat is waar ik zin in heb." Mooren neemt het in zijn eerste partij op tegen Artiom Arshanski uit Israël.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40