nationale sentiment? sportj 39 'Ik geniet van de j0 ambiance hier. Het is leuk, net als op een schoolreisje' g Column Goud J Kim Clijsters heeft het naar haar zin in Londen. zaterdag 28 juli 2012 Een van de grote concurrenten van de Nederlandse zwemsters, de Zweedse Therese Alshammar, heeft zich teruggetrokken voor de 100 meter vrij en de 4x100 me ter estafette vanwege een beknelde zenuw in haar nek. •5 Olympisch Wimbledon foto ANP door Maarten van der Weijden Voor de meeste sporters is olympisch goud het hoogste wat ze ooit kunnen en willen halen. Hardlopers, scher mers, zwemmers of judoka's: alle maal willen ze maar één ding. Maar het goud is schaars, en dus is de vraagprijs hoog, net als de spanning. Als je je kans voorbij laat gaan, moet je vier jaar wachten op een nieuwe. In een aantal sporten ligt het iets genuanceer der. Tennis, bijvoorbeeld, is pas sinds 1988 weer een officieel onderdeel van de Spelen. Bo vendien kreeg je tot aan de Spelen van 2004 in Athene geen punten voor de wereldranglijsten, waardoor sommige toppers het olympische toernooi links lieten liggen. Een Wimbledon- titel werd hoger aangeslagen dan een gouden medaille. Tegenwoordig zijn de Spelen bijna net zo pres tigieus geworden als in elke andere sport - ze ker nu dit jaar de banen van Wimbledon in drie weken opgeknapt zijn om de spelen te huisvesten. Het zal bijzonder zijn om de tennissers niet in witte kleren te zien op het gras. Ook voor wegwielrenners liggen de prioritei ten soms iets anders. Dit komt natuurlijk om dat er in feite twee soorten koersen zijn: de ron des en de eendagswedstrijden. Aangezien al leen die laatste categorie op het programma staat, zijn er renners voor wie bijvoorbeeld de Tour de France hoger op het lijstje staat. De wegwedstrijd voor de mannen, vandaag op het programma, is altijd een rare koers. Net als bij het WK zijn er landenploegen, maar de teams zijn veel kleiner, omdat de Olympische Spelen nu eenmaal zo wereldwijd mogelijk zijn. Maar zelfs als je uit een tak van sport komt waar andere kampioenschappen hoger worden aangeslagen, geldt: als je meedoet aan de Olym pische Spelen, is er op dat moment maar één wedstrijd het allerbelangrijkst. Vandaag begin nen meer dan tienduizend sporters aan hun wedstrijden. In totaal zijn er 302 gouden me dailles te behalen. Als je alle teams als één deel nemer beschouwt, heb je puur statistisch een kans van ruim drie procent om te winnen. Ge lukkig kun je als sporter de kansberekening een handje helpen. maartenvanderweijden.nl @mvdweijden Ranomi Kromowidjojo bereidt zich in het olympische zwembad voor op de 4x100 meter vrijeslag. Wie er de afgelopen week goed zijn ogen - door een oranje bril - de kost gaf, kon zich in de verste verte niet indenken dat Nederland financieel, organisatorisch en poli tiek in staat zal zijn de Spelen in 2028 te organiseren. Of de wereld moet er dan, in navolging van 1908 (Londen), 1928 (Amsterdam), 1948 (Londen) en 2012 weer com pleet anders uitzien. Wordt het al lemaal nog groter, dan moet Ne derland iets dergelijks echt niet willen. Dan kan de Nederlandse sport zich beter concentreren op het uitsturen van een zo goed mo gelijk geprepareerde ploeg naar een nieuwe olympische stad. Hoe ver van huis ook. Waarschijnlijk komen deze Spe len, juist wel zo dichtbij, qua sfeer in de buurt van Sydney 2000, de beste Spelen ooit. Athene (2004) en Peking (2008) konden daar niet aan tippen. Weliswaar kwamen de afgelopen dagen de nodige schoon heidsfoutjes aan de oppervlakte - er waren onder meer te weinig be wakers gerecruteerd en in het voet balstadion ontstond een diploma tieke rel na het vertonen van de Zuid-Koreaanse vlag aan de Noord-Koreaanse voetbalsters -, maar de Britten kunnen veel weg lachen. Waar in Peking 'yes, yes' vaak het foto Robin Utrecht/ANP enige antwoord op een vraag was, zijn de 70.000 vrijwilligers in Lon den de afgelopen dagen al zeer be hulpzaam gebleken. Dat zal de stemming bepalen. Het is, in een wereld waar de cijfers re geren, meer dan een prettige bij komstigheid. zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. Spelen in het kort Usain Bolt gaat bij de Olympische Spelen van Londen misschien wel voor vier keer goud. Dat zei de Ja- maicaanse topsprinter gisteren te gen de BBC. „Waarom niet? Als het nodig is voor mijn land, doe ik het. Na de 200 meter weet ik of ik ook de estafettes aankan." Bij de Holland Acht heeft de 42-ja- rige Die- derik Simon, goed voor drie olympi sche plak ken (goud en twee keer zilver), zijn promi nente posi tie op slag afgestaan aan Mitchel Steenman. De vijfvoudige olympiër begint zaterdag in Eton op de tweede positie in de boot, voor Sjoerd Hamburger, de nieuwe boegman. Het team is de afgelo pen weken gezamenlijk nog eens 25 kilo afgevallen. De afgelopen maanden moest IOC-voorzitter Jacques Rogge za kelijk naar de Spelen van Londen kijken. Op de dag van de opening, kon de Belg ook zijn sporthart to nen. Tijdens de laatste persconfe rentie voor de start van de Spelen zei Rogge dat hij uitkeek naar enke le iconische duels. „Dan heb ik het natuurlijk over de 100 meter atle tiek, maar ook over de Britse zeiler Ben Ainslie die voor de vierde keer op rij olympisch kampioen kan wor den", sprak de preses, die na 'Lon den' zal aftreden. „Maar ik droom ook van een tennisfinale tussen Ro ger Federer en Andy Murray."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39