Zelfstandig en op vakantie werken j 29 zaterdag 28 juii 2012 De groeiende groep zzp'ers hoeft geen vakantiedagen op te nemen, maar krijgt ook geen vakantiegeld. Hoe regelen zelfstandige ondernemers hun vakantie? door Frank van Alpfoen illustratie Job van Gelder GELDEN WERK ONLINE zie onze website :geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diver se columns en rubrieken treft u op één overzichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlij ke financiën en het werk te maken heeft. Lenneke Overmaat combineerde haar werk als coach de afgelopen jaren met zeiltochten van bijna twee maan den. De ene keer ging ze met haar partner naar Engeland. Een volgende keer legde ze hun 10 meter lange aluminium zeil boot aan in Sint Petersburg. Is twee maanden niet een beetje lang voor een zzp'er? Overmaat, die al sinds 1992 als zelfstandige aan de slag is, vindt van niet. „Ik pas me aan aan mijn opdrachtgevers. Trainingen geven en voorzitterschappen bij inspraakavonden komen haast niet voor in de zomermaanden", zegt Overmaat. Soms wilde een gemeente of andere op drachtgever dat Overmaat eind juni nog een training kwam geven. „Als ik dan zeg dat ik niet kan, is dat meestal geen probleem. Dat soort zaken zijn zonder problemen uit te stellen. Dit jaar gaat ze geen twee maanden varen: ze is bezig samen met haar tweeling zus een boek over multifocussen (een me thode waarbij je leert zaken te bekijken van uit diverse perspectieven) af te ronden. Of zzp'ers langer of minder lang vakantie vieren dan werknemers in loondienst, is niet bekend. Een kleine niet representatieve steekproef leert dat hun vakantiepatroon niet wezenlijk afwijkt van de gewoontes van de gemiddelde werknemer. Bovendien moeten veel zzp'ers ook rekening houden met schoolvakanties, de vakantiedagen van hun partner en hun portefeuille. In een grijs verleden heeft FNV Zelfstandi gen eens een onderzoek gedaan naar de va kantiemores van eenpitters. Daaruit bleek dat acht op de tien zelfstandigen zich netjes afmelden bij hun belangrijkste opdrachtge vers. Slechts een kleine minderheid laat zijn klanten in het ongewisse over zijn verblijf plaats. Dit beeld wordt bevestigd door opdrachtge vers die veel te maken hebben met freelance medewerkers. „Mijn ervaring is dat de mees te zzp'ers laten weten wanneer ze met va kantie zijn", zegt Cindy Castricum, hoofdre dacteur van diverse uitgaves van de SDU. Onno Aerden, voormalig hoofdredacteur van Miljonair en diverse andere glossy maga zines bevestigt dat. „Maar er zijn ook een paar auteurs die ineens reisverhalen probe ren te slijten. Die zijn dan kennelijk met va kantie", aldus Aerden. Maar de gemiddelde zzp'er gedraagt zich 'Als je wilt ontspannen is het goed een tijdje nauwelijks bereikbaar te zijn' net als zijn collega met een vaste baan en twintig doorbetaalde vakantiedagen. „In ze kere zin gaan zzp'ers meer en meer lijken op werknemers in loondienst", zegt Tijs van den Boomen, auteur van ZZP 2012, een handboek voor zelfstandige ondernemers. „Ze houden, zeker nu het crisis is, meer re kening met hun opdrachtgevers. Vijfjaar ge leden kon je nog een klus laten lopen om dat je op reis ging. Nu zul je dat niet zo snel meer doen." Het Platform Zelfstandig Ondernemers (PZO) raadt zelfstandigen aan de vakantie melding te zien als een nuttig contactmo ment. „Je laat aan je opdrachtgevers weten dat je bestaat en stuurt een aardige mail waarin je je vakantie aankondigt", zegt Sabi ne Verschoor van PZO. „In een moeite door wijs je erop dat je na de vakantie weer be schikbaar bent. Het is een mooie manier om even van je te laten horen. Datzelfde kun je doen als je terug bent." Ook Van den Boomen ziet de vakantieperio de als een kans voor sommige freelancers. „Het is afhankelijk van de branche waarin je werkt. Een metselaar zit waarschijnlijk vast aan de bouwvak. Maar andere zelfstan digen zoals journalisten, kunnen juist extra klussen binnenslepen, omdat de vaste redac teuren met vakantie zijn", zegt Van den Boomen. Timmerman Ruuis van Bakel houdt zich juist helemaal niet aan de bouwvak omdat het dan te druk is in Zuid-Europa. „Boven dien is het hier dan vaak goed weer. Ik heb wel minder werk in de vakantieperiode om dat veel klanten dan weg zijn. Als ik geen klussen heb, ga aan de slag met mijn eigen huis." Van den Boomen en andere adviseurs ra den zelfstandigen aan echt vakantie te ne men en niet altijd bereikbaar te zijn. „De va kantie is er om bij te tanken, nieuwe ideeën op te doen, aandacht aan je gezin te geven en inspirerende boeken te lezen. Investeer in jezelf Dan kun je er daarna weer flink te genaan", is het advies van Myler, een plat form voor zzp'ers. De auteur van het handboek voor zelfstandi gen waarschuwt voor te grote bereikbaar heid. „Als je wilt ontspannen is het goed een tijdje nauwelijks bereikbaar te zijn. Ik heb de indruk dat de meeste zelfstandigen die grenzen goed kunnen bewaken. Soms nog beter dan werknemers in loondienst: die hebben tegenwoordig het gevoel dat ze altijd bereikbaar moeten zijn omdat ze een iPhone hebben gekregen van hun baas." Volgens Van den Boomen doet een goede af wezigheidsmelding in de mail wonderen. „Laat even weten dat je met vakantie bent en dus je mail niet dagelijks controleert. Zet erbij dat bij dringende zaken een sms vol doet." reageren? geld@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29