zeeland j 25 ROC: 'Geen risico met leningen' GERARD *4 XTC winst oAa Limagrain oogst moet terug proefveldjes Zeevonk laat het strand stralen BDMDNT zaterdag 28 juli 2012 verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl MIDDELBURG - Crisis of niet, een 49-jarige Terneuzense zal het be drag dat zij in de jaren 2005 tot en met begin maart 2008 heeft ver diend met haar handel in speed en XTC moeten ophoesten. De recht bank in Middelburg heeft dat be drag vastgesteld op 54.980 euro. Een 56-jarige Terneuzenaar en een 29-jarige plaatsgenote werden aan geslagen voor 7.125, respectievelijk 5.000 euro. De 49-jarige Terneu zense werd eind september 2008 voor haar handel en bezit van de verdovende middelen door de Mid delburgse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van dertig maan den. De 29-jarige vrouw kreeg een taakstraf van 240 uur en de man moet twee jaar achter de tralies. RILLAND - De komende weken gaat veredelaar Limagrain rond Rilland en Heerle (West-Brabant) onge veer 13.000 proefveldjes winter- en zomergerst, wintertarwe, peul vruchten en vlas oogsten. Limagrain test jaarlijks vele duizen den lijnen en kruisingen onder ty pische Nederlandse omstandighe den. Deze velden liggen rond het Benelux-kantoor in Rilland en bij Heerle en zijn deels eigendom en deels gehuurd. Voor de oogst gé bruikt het kweekbedrijf een tien tal op maat gemaakte dorsmachi nes met een bek van één meter breed. Al deze inspanningen resul teren jaarlijks in enkele nieuwe ras sen die bestemd zijn voor de Ne derlandse markt. NEELTJE JANS - „Het leek wel of een tanker met 'glow in the dark' verf was gezonken." Jan Koeman uit Kloetinge was in de nacht van donderdag op vrijdag getuige van een bijzonder natuurverschijnsel. In de vluchthaven op Neeltje Jans (Noord zeekant) zag hij een lichtspektakel in de kabbelende bran ding: zeevonk. „Overal waar je je voeten neerzette, lichtte het zand op. Heel bijzonder." Zeevonk is zeldzaam en komt soms voor op warme, zonnige en windstille zomeravonden in juni en juli. Dan plant het beestje zich zeer snel voort. Zee vonk (Noctiluca scintillans) is een eencellig beestje, een zoge heten zweephaardiertje, dat algen eet. Het heeft een lichtge vend enzym dat actief wordt bij beweging door bijvoorbeeld golfslag of in het kielzog van een boot. Zeevonk is niet ge vaarlijk. Je kunt rustig gaan zwemmen, ook dan licht het op. foto's Jan Koeman TERNEUZEN - Het Zeeuwse regiona le opleidingencentrum Scalda heeft geen risicovolle renteverzeke ringen afgesloten. Dat zegt Gertjan van der Brugge, lid van het Colle ge van Bestuur van Scalda (voor heen ROC Zeeland en ROC Wes- terschelde). „Wij zijn financieel ge zond. Het ministerie heeft dit jaar nog haar vertrouwen in onze fi nanciële situatie uitgesproken." Uit onderzoek van de Telegraaf bleek gisteren dat vier mbo-scho- len - waaronder ROC West-Bra bant - zich de afgelopen jaren ver zekerd hebben tegen rentestijgin gen op leningen, door middel van zogeheten derivaten. Deze roc's on dervinden daar nu financieel na deel van, omdat de rente de afgelo pen jaren gedaald is. Als de scho len in financiële moeilijkheden ko men, dan moeten de renteverzeke ringen afgekocht worden bij de bank. Volgens de Telegraaf zouden de scholen in totaal 17,7 miljoen eu ro kunnen mislopen. Volgens Van der Brugge hebben het voormalige ROC Zeeland en ROC Westerschelde destijds wel nagedacht over derivaten. „Ik ga niet oordelen over andere roc's, maar wij vinden: schoenmaker blijf bij je leest, en doe geen inge wikkelde dingen met leningen." Minister Mar ja van Bijsterveldt van Onderwijs liet weten dat de re gels rond het financieel beleid van mbo-scholen en roc's verder moe ten worden aangescherpt, als blijkt dat de instellingen onverantwoor de risico's hebben genomen. De minister verwijst in haar reactie vrijdag naar onderzoek dat al eer der in gang is gezet. Volgens de mi nister moet het geld „daar besteed worden waar het voor bedoeld is, namelijk voor goed onderwijs". gen bij bdmdnt dp dr jaars collectie Tommy Hilfiger, eeddes Gillmore, Polo, McGregor, Gant Geisha. www.bdmdnt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25