Goes herziet welstandsbeleid Historie Walcherse gehuchten in beeld PZC 22 Dodelijk ongeval Natte nachtmarkt Zeeuwse parochies Sponsorloop voor Shelterbox 2,-/€ 1,- korting zaterdag 28 juli 2012 A'fveHo: ZilvofeoMd GoudsMid Sirrf Jansfiaa't 32 niiddelbuiq RILLAND - Een motorrijder uit de gemeente Woensdrecht is donder dagavond om het leven gekomen op de Oesterdam. De man reed in een flauwe bocht de berm in. On danks onderzoek van de politie is de oorzaak van het ongeluk ondui delijk. MIDDELBURG - Twee weken geleden was er één, en over twee weken is er weer één. Middelburg heeft deze zomer meerdere nachtmarkten. Dus wie de nachtmarkt van gisteravond heeft gemist, kan nog in de herkansing. Dat kan trouwens ook in Vlissingen, want daar is komende vrijdagavond een nachtmarkt op de boulevard. foto Izaak Verkeste door Luc Oggel GOES - Over welstandscommissies wordt nogal eens gemopperd en meer dan eens klinkt de roep om ze af te schaffen. Ook in Goes staat het orgaan ter discussie en de ge meente wil dit jaar in elk geval het beleid versoepelen. De huidige welstandsnota van de gemeente Goes dateert van 2004 en is op basis van nieuwe inzich ten, veranderde landelijke wetge ving (de invoering van de Wet al gemene bepalingen omgevings- recht in 2010) en ervaringen uit het verleden toe aan herziening. Eind dit jaar moet er een nieuw document liggen, dat concreter, transparanter en vooral gebruiks vriendelijker moet zijn. Doel is dat iemand die iets wil bouwen meer inzicht krijgt in de onderdelen waarop wordt getoetst. Ook zullen licht bouwvergunningplichtige bouwwerken niet meer aan wel standscriteria worden getoetst en wordt het aantal vergunningvrije bouwwerken verruimd. Goes doet al enige tijd ervaring op met welstandsvrij bouwen in de wijk Mannee en dat bevalt de ge meente zelf in elk geval goed, zegt wethouder Jo-Annes de Bat. „We willen als gemeente af van regel druk, maar kunnen we ook hele maal zonder? Dat is in dit geval de vraag. Je moet wel beleid hebben op het gebied van welstand om te kunnen sturen, maar het zou zo maar kunnen dat de welstands commissie wordt afgeschaft." Het komt in Goes meer dan eens voor dat het college een negatief welstandsadvies naast zich neer legt, bijvoorbeeld als het maat schappelijk belang zwaarder weegt dan de kwaliteit van de openbare ruimte of wanneer een onderne mer dreigt af te haken. GENIET MET KORTING bij De Parel in Hof Domburg Tegen inlevering van deze coupon SAUNA INCLUSIEF GEZICHTSBEHANDELING VAN 25 MIN. normaal 49,50 p.p. NU i Keuze uit een ontspannende of een reinigende gezichts behandeling met een verfnssènd en hydroterend masker. Actie is geldig tot en met 30-seplember 2012. Graag vooral reserveren. Kuur- Beautycentrum De Parel Gekrompen dorpen zijn gehuchten die vroeger meestal beduidend groter waren en een kerk, soms zelfs een klooster, hadden. Walcheren telde rond 1300 zesendertig parochies Vaak genoemd naar de ambachtsheer of naar de heilige aan wie de dorpskerk was gewijd. De rijke historie van de Walcher se gehuchten, ooit kleine paro chies, zit vaak onder de grond verborgen. Het project Gekrom pen Dorpen van Stichting Land schapsbeheer Zeeland haalt dat verleden weer naar boven. De gehuchten Werendijke, Boude- wijnskerke en Poppekerke gaan daar nu mee aan de slag. door Annemarie Zevenbergen Een voormalig vrouwen klooster weer in beeld brengen, een wandel-of fietstocht uitzetten, infor matieborden plaatsen of een mi ni-vliedberg aanleggen. Het zijn ideeën die zijn ingestuurd voor het project Gekrompen dorpen van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ). Het project is nu zo ver gevorderd dat er een se lectie is gemaakt. Drie gehuchten kunnen aan de slag om hun plan verder uit te wer ken. In september worden de idee ën definitief beoordeeld door de SLZ en kunnen de werkgroepen aan de gang met vrij willigers om er daadwerkelijk uitvoering aan te geven. Juni volgend jaar moet alles kaar zijn. En dat binnen het bud get van 6000 euro per gehucht. Werendijke, Boudewijnskerke en Poppekerke zijn de voormalige pa rochies die zijn uitgekozen om de dorpsgeschiedenis nieuw leven in te blazen. Oud-Vlissingen staat op een reserveplaats, mocht één van de drie uitgekozen plannen niet te rêaliseren zijn. Oud-Vlissingen lag ooit waar nu de Badhuistraat en de Koudekerkseweg in Vlissingen zijn. Werkgroepen uit de verschillende gehuchten zijn de afgelopen maan den aan de slag gegaan met plan nen voor hun dorpen. Dat resul teerde in zeven inzendingen uit evenzoveel dorpen. Via de website van SLZ kon daarop gestemd wor den. Werendijke kreeg uiteindelijk de meeste stemmen. De drie 'winnaars' krijgen ieder dus 6000 euro voor de uitvoering van hun plannen. Om dat geld zo efficiënt mogelijk te spenderen, wordt alles door vrijwilligers ge daan. Dat was ook een voorwaar de. Er zijn nu al gesprekken gaan de tussen de drie gehuchten om te kijken waar samengewerkt kan worden. Het opzetten van een wandel-fietsroute tussen Werendij ke, Boudewijnskerke en Poppeker ke is daar een voorbeeld van. En waar de één misschien geld over houdt, kan de ander daar z'n voor deel mee doen. Want niet alle plannen zijn even groots van op zet. De werkgroep van Werendijke heeft al geopperd één pot te ma ken waaruit de plannen van de drie winnende dorpen betaald kunnen worden. Boudewijnskerke wil op plexiglas panelen langs het gerestaureerde kerkepad de contouren van het oude dorp weer zichtbaar maken. Daarbij kan een korte uitleg staan over over het gehucht QR-codes verwijzen naar een website of web pagina met extra informatie. Als het budget het toelaat, zouden bor den met codes op meerdere plaat sen in Boudewijnskerke geplaatst worden. Poppekerke heeft onder meer een afgevlakte mini-vliedberg met een bankje voor ogen. Die zou op de driesprong van de Poppekerkse- weg met de Schoutsweg kunnen komen. Een informatiepaneel, eventueel van natuursteen kan daar ook een plekje vinden. Projectcoördinator Sandra Dobbe laar van SLZ: „We willen sowieso informatievoorzieningen bij alle gehuchten realiseren. Daar is geld Project Gekrompen dorpen 9 Walcheren telde rond het jaar 1300 zesendertig parochies. Met het project Gekrompen dor pen van SLZ krijgt de rijke histo rie van die voormalige parochies weer een gezicht. De gehuchten zijn in archeolo gisch, cultuurhistorisch en land schappelijk opzicht van groot be lang voor Zeeland. Hét project is een samenwerkings verband tussen SLZ, de gemeen ten Veere, Vlissingen en Middel burg, de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland en de Walcherse Ar cheologische Dienst De gemeente Veere steekt 25.000 euro in het project. De totale kos ten bedragen ruim een ton. Veere heeft tien gekrompen dor pen binnen haar gemeentegren zen: Boudewijnskerke, Buttinge, Hoogelande, Sint janskerke, Krom- mênhoeke, Mariekerke, Poppeker ke, Poppendamme, Werendijke en Zanddijk. inmiddels zijn drie gehuchten uit gekozen om hun plannen te verwe zenlijken. Werendijke, Boude wijnskerke en Poppekerke krijgen ieder zesduizend euro om de idee ën uit te voeren. In september moeten die plannen definitief zijn. In juni 2013 moet het project uit gevoerd zijn. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl www.beautycentrumdeparel.nl OOSTKAPELLE - De campings Ons Buiten, De Pekelinge en In de Bon gerd in Oostkapelle houden met Rotaryclub Walcheren en Inner Wheel afdeling Walcheren maan dag een sponsorloop voor Shelter- box. Shelterboxen worden ingezet in rampgebieden en bevatten een familietent waarin tien mensen 180 dagen kunnen overleven. De sponsorloop begint gelijktijdig bij de drie campings. Ook andere be langstellenden kunnen meedoen. De route voert langs de campings. Voor elke ronde doneren zij per deelnemer twee euro. Het in schrijfgeld voor de deelnemers is drie euro. De start is om 18.30 uur, om 21.00 uur wordt op Ons Bui ten de opbrengst bekendgemaakt. Tegen inlevering van deze (originele) adv.: Dagkaart 3e klasse vo'll. traject: Voiw. 9,- i.p.v. 11,-, kind (4-12) 4,50 i.p.v. 5,50. Max. 4 pers. per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2012. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22