'Iedereen wil je de grens over brengen' vertrouwen in de media 'Hij wist dat dit ontzettend riskant was, maar hij vond dat iemand zaterdag28|Ul'2012 moest laten zien wat er in Syrië gebeurt' 13 Boes Hogewind dood bedreigd Correspondent Jessica Maas onderhandel de donderdag nog met 'fiksers' om de Turks-Syrische grens over te komen. Een onderneming die niet zonder gevaar is. door onze correspondent Jessica Maas Rebellen van het Vrije Syrische Leger en Syri sche vluchtelingen aan de Turkse grens smokkelen journalisten graag Syrië in. „Te gen betaling, uiteraard. De prijzen zijn de af- gelopen maanden omhoog geschoten, van een paar honderd dollar tot twee- en drieduizend dollar", zegt Memet Aksakal, een Turkse 'regelaar' aan de grens in Hatay. „Iedereen wil je hier wel de grens over bren gen-" Dat maakt de situatie extra gevaarlijk. Aksakal: „Er zijn mensen die - zonder een enkel contact aan de Syrische kant - journalisten de grens over brengen." De chaos in het grensgebied is groot. Naast de militai ren van president Bashar al-Assad, het 'oppositieleger' (het Vrije Syrische Leger) lopen er tal van lokale bewa pende bendes rond, die zelfstandig opereren. Ook klin ken er steeds meer berichten over buitenlandse jihadis- ten - uit Libië, Jordanië, Tunesië, Somalië en Tsjetsjenië - die zich in de Syrische strijd mengen. Sommigen met banden met al-Q_aeda, zoals ook de ontvoerde fotograaf Jeroen Oerlemans te horen kreeg na zijn gevangenneming. Aksakal gaat zelf de grens niet over maar brengt journa listen in contact met Syrische vluchtelingen die nauwe banden onder houden met rebellen van het Vrije Syri sche Leger. „Ze worden de grens over gesmokkeld en naar een 'safehouse' gebracht. Onder bescherming worden ze dan het gebied door gereden. Dat is relatief de meest veilige manier, maar niet de goedkoopste. Een Zweed se cameraploeg legde 2.500 euro neer om de grens over te gaan." De oplaaiende strijd trekt volgens Aksakal in Hatay veel 'avonturiers' naar het grens. „Er zijn de ervaren oorlogsjournalisten, die weten wat ze doen en de risi- >- co's inschatten. Maar zoals overal trekt de strijd ook amateurs, die hopen naam te maken en die hele dom me en gevaarlijke dingen doen en op eigen houtje de grens over gaan." Jeroen Oerlemans Jeroen Oerlemans aarzelt niet zich in het strijdgewoel te begeven. Hij maakte deze foto in september 2011 van Libische rebellen die op een aangepast voertuig ten strij de trokken. foto Jeroen Oerlemans/HH foto faceboök Beroep: Freelancefotograaf. Geboren: Vught. Werk: Oerlemans werkt onder meer voor het fotoagentschap Panos. Prijzen: In 2011 won hij een Zil veren Camera met een serie over de opstand in Libië. In 2010 kreeg hij een Zilveren Ca mera voor een reeks over Grie kenland. Opleiding: Fotojournalistiek in Londen. Internationale betrek kingen aan de Universiteit van Amsterdam. dingen zijn slecht, en de oppositiegroepen we ten soms niet wat er aan de andere kant van de heuvel gebeurt. Ook lopen er buitenlandse, jihadistische strij ders rond. De groepen zijn verenigd in hun doel: het verdrijven van Assad, maar zijn niet al lemaal even blij met journalisten in hun omge ving. Dat merkte ik tijdens mijn laatste bezoek aan Noord-Syrië. Ook al wil de oppositie graag haar versie van de strijd in de media weergeven er heerst veel wantrouwen tegenover de media. Een van de rebellen dacht zelfs dat ik een spion was, vertelde mijn tolk. De reden: ik was te ont spannen, maakte ook grappen. Dat laatste doen de Syriërs zelf ook, maar blijkbaar hadden deze rebellen wat meer gespannen journalisten ver wacht. Of zeiden ze maar wat. Ook was iedereen extreem bang voor de satel liettelefoons die journalisten bij zich dragen: de technische troepen van Assad zouden appara tuur hebben om de exacte locatie daarvan te tra ceren. Paranoia hoort bij elke burgeroorlog: wie kun je echt vertrouwen en wie hoort stiekem bij de an dere partij. Maar in Syrië is die paranoia, na tientallen jaren staatsonderdrukking, enorm. De vraag wie wel of niet te vertrouwen is, is na tuurlijk voor journalisten ook een belangrijke zorg. Dat begint al met de lokale begeleider die met je meegaat. Wie zonder visum, dus illegaal, Syrië binnen gaat heeft hulp van lokale mensen nodig, waar je ook onderdak van krijgt. Je wandelt daar niet zomaar een hotel binnen. Maar er zijn veel voor beelden van journalisten die, zoals in Irak een paar keer gebeurde, door hun eigen tolk in de val zijn gelokt: de journalist en tolk werden sa men ontvoerd, alleen de tolk kwam meteen vrij en de verslaggever moest worden vrijgekocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13