121 jeroen oerlemans In Syrië bestaat geen Fotograaf Jeroen 1 Oerlemans werd in Syrië gevangengeno men om losgeld te kunnen eisen. Een week zat hij vast. Oerlemans' vrouw Boes Hogewind en hijzelf vertellen over de ontvoering en de angsten die ze moesten door staan. zaterdag 28 juli 2012 turkije Amtakya Aleppo Latakla Hamah Midd, Homs SYRIË Zee lib. irak Damascus ISRAËL 100 km JORDANIË SAUDI-ARABIË zie onze website:binnenland Bekijk de videobeelden van fotograaf Jeroen Oerlemans door Rob Rombouts Om hem het vluchten te beletten, werd hij in Syrië in zijn heup geschoten door strijders die zeiden van al-Qaeda te zijn. Fotograaf Jeroen Oerlemans (42) lag dagenlang gekneveld op zijn buik, geblinddoekt, zijn gezicht op de grond. Hij stond doodsangsten uit, maar de fotograaf werd donderdag bevrijd door (waarschijnlijk) strijders van het Vrije Syrische Leger, een week nadat hij vanuit Turkije de grens met Syrië was Overgegaan. Tegenover Radioi verklaarde Oerlemans gisteren dat hij het goed maakt. „Ik loop alweer als voorheen." Hij belde meteen met zijn vrouw Boes Hogewind. Een bevrijdend telefoontje na dagen van onzekerheid. Hij komt zo snel mogelijk thuis. Oerlemans vertelde haar dat hij zijn kogelvrije vest aan zijn bevrijders heeft ge schonken met de mededeling dat hij nooit meer naar een oorlogsgebied ging. Was hij niet bevrijd, dan was hij van de aardbodem verdwenen of doorverkocht aan ande re groepen omdat hij losgeld waard was, denkt hij. „Ze dachten aanvankelijk dat we CIA-agenten waren, me de omdat we die vesten droegen. We vertrouwden erop dat ze ons wel zouden laten gaan, zodra ze zouden uit vinden dat we werkelijk journalisten waren. Maar ineens wilden ze losgeld voor ons. Toen besloten we te vluch ten, omdat we niet op YouTube door een al-Qaeda-ach- tig clubje afgemaakt wilden worden", aldus Oerlemans. De fotograaf, die eerder werkte in Afghanistan, Irak, Su dan en Libië, vertrok vorige week woensdag naar Tur kije. Met een gids, 'een fikser', stak hij samen met de Brit se journalist John Cantlie de grens over. Amper in Syrië viel hij in handen van wat hij zelf'jihadisten' noemt. „Iedereen in Syrië die tegen Assad vecht is een jihadist, maar dit waren echte extremisten, buitenlandse strijders: Afrikanen, Pakistanen, Bengalezen en mogelijk Tsjetsje- nen." 'Elk telefoontje kon goed óf slecht nieuws zijn. Jeroen zat ergens in Syrië, maar waar?' Oerlemans kreeg klappen en ze deden hem een blind doek en boeien om. Zondag kreeg Hogewind telefoon van Oerlemans' fotoagentschap Panos: Jeroen was niet aangekomen op de afgesproken plek. Boes Hogewind: „Ik leefde op adrenaline. Ik wist niet waar ik het zoeken moest. Elk telefoontje kon goed óf slecht nieuws zijn. Jeroen zat ergens in Syrië, maar waar?" En hoe was hij eraan toe? Werken lukte niet, net als de zorg voor hun kinderen van vier jaar, drie jaar en negen maanden. „Er was sprake van het inzetten van professionele onderhandelaars. Niet van de Nederlandse overheid, want die maakte vanaf het begin duidelijk dat er geen losgeld werd betaald." Oerlemans vertelde gisteren over zijn ontsnappingspo ging: „Het ging fout. De eerste driehonderd meter kwa men we ongezien weg. Daarna zagen ze ons rennen en gierden de kogels ons om de oren. Ik werd neergescho ten en met John weer teruggevoerd naar het kamp." Na zeven dagen kwam de verlossing. Oerlemans: „Schreeuwende mannen kwamen de tent in, ze kaffer den iedereen uit. Ze vroegen hoe lang wij al werden vast gehouden en zeiden dat dat schandalig was. 'Jullie moe ten nu weg!', riepen ze. Schietend en de jihadisten be dreigend, namen ze ons mee en gooiden ons in een au to. Het waren imposant uitziende mannen. Ik vermoed dat het strijders van het Vrije Syrische Leger waren. Maar het ging allemaal zo snel, dat ik er de vinger niet op heb kunnen leggen." Oerlemans heeft tijdens de gijzeling voldoende eten en drinken gekregen, maar hij is wel doorlopend bedreigd. Hij is 'door een soort dokter' behandeld aan zijn schot wond. De kogel was door zijn lichaam gegaan. Zijn vrouw moet nog maar zien of Oerlemans de oor logsverslaggeving echt voor gezien houdt. Hogewind: „Ik vraag me af hoe hij er over een tijdje over denkt. Ik weet niet wat de ontvoering met hem doet. Hij wist dat dit ontzettend riskant was, maar hij vond dat ie mand moest laten zien wat er in Syrië gebeurt." Hogewind zal niet aandringen op stoppen. „Dat is zijn ei gen beslissing." Verslaggever Hans Jaap Melis sen kreeg een verzoek om te helpen bij het opsporen van Oerlemans. Hij was zelf al in Syrië en kent de fotograaf uit andere oorlogsgebieden. door Hams Jaap Melissen "TT ournalisten houden niet graag nieuws 'on- I der de pet.' Maar toen ik deze week werd I gebeld over de verdwijning van Jeroen Oer- I lemans in Syrië was het niet moeilijk om J* aan het verzoek tot geheimhouding te vol doen. De familie, in overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken, vond mediastilte voor lopig verstandiger, en gelukkig hield iedereen zich daaraan. Aan het andere verzoek, om assistentie en infor matie, probeerde ik te voldoen door contacten ter plekke te bellen. Die brachten mij helaas niet dichterbij Jeroen, die ik ken als een vast on derdeel van het rondreizende gezelschap van oorlogsjournalisten dat opduikt in de brand haarden van deze wereld. Of het nu Libanon is, Haïti, Afghanistan, Libië of, nu dus, Syrië. Bellen met bekenden in Syrië is lastig. Verbin- Continu met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12