'Assad staat op punt van vertrek' buitenland 19 gelijkgestemden Smeltende ijslaag in Groenland heeft gevolgen voor hele wereld uum K--MI KRA5.NL vrijdag 27 juli 2012 Partijen in Syrië maken zich op voor slag om Aleppo Vrees voor grote veldslag in Aleppo, vandaag of morgen. Frankrijk roept VN-Veiligheids- raad op om bloedbad te voor komen. Turkse premier spreekt van voorbereidingen op 'nieuw tijdperk'. ALEPPO - De Syrische president Bashar al-Assad en zijn naasten staan op het punt het land te verla ten. Dat heeft de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan donderdag gezegd. Volgens Erdogan worden er voorbereidingen getroffen voor een 'nieuw tijdperk'. De positie van Assad lijkt steeds wankeler te worden, nu meerdere kopstukken van zijn regime zijn omgekomen bij aanslagen. Sinds de protesten tegen Assad in maart 2011 begonnen, heeft Turkije alle diplomatieke en handelsrelaties met Syrië stopgezet. Erdogan zei gisteren ook dat Tur kije bereid is stappen te onderne men tegen 'terroristische' groepen in het noorden van Syrië. Daar mee verwees hij naar Koerdische militanten die in het buurland ver blijven. Syrische opstandelingen en het re geringsleger waren gisteren druk bezig met de verdere opbouw van hun troepen in en rond de stad Aleppo voor wat een beslissende veldslag wordt genoemd. Legereen heden en tanks groepeerden zich aan de rand van de stad voor het tegenoffensief dat vandaag of mor gen mogelijk plaatsvindt. De op standelingen in de stad legden voorraden munitie en medicamen ten aan en stuurden ook verster kingen. De regeringsgezinde krant al-Watan opende gisteren met de kop: Aleppo, de moeder aller veld slagen. Frankrijk riep de VN-Veiligheids- raad op om een bloedbad in Alep po te voorkomen. „De permanen te leden van de VN-Veiligheids- raad moeten samenkomen en hun verantwoordelijkheden nemen", aldus de Franse minister Laurent Fabius (Buitenlandse Zaken). Met een verwijzing naar Rusland en China zei hij: „We hopen dat zij uiteindelijk de smeekbede horen, niet alleen van de mensen in Sy rië, maar ook van de rest van de wereld en de Arabische landen om een einde te maken aan dit bloed bad." China en Rusland waren tot dusver altijd gekant tegen ingrij pen in Syrië. Ook VN-chef Ban Ki-moon riep op een einde te ma ken aan het bloedvergieten in Sy rië. In Aleppo wordt sinds enkele da gen hevig gevochten, nadat opstan delingen een offensief waren be gonnen om deze stad in handen te krijgen. Intussen gingen gisteren de gevechten in Aleppo en in ande re steden door. Volgens het Syri sche Observatorium voor de Men senrechten zijn hierbij in totaal ze ker honderd mensen omgekomen. De positie van de Syrische presi dent Bashar al-Assad lijkt steeds wankeler te worden. Een aantal kopstukken van zijn regime is om gekomen en veel legerofficieren zijn gevlucht. De regering in Da mascus bevestigde gisteren dat drie diplomaten zijn overgelopen. Washington noemde dit een be-' wijs dat de dagen van Assad zijn geteld. so dat na de dood van Evita in 1952 zou worden uitgegeven. Door de coup tegen haar man hebben de Ar gentijnen nooit met met het biljet kunnen betalen. Perón, die Argenti nië als een dictator regeerde, werd in 1955 afgezet, maar werd in okto ber 1973 als president gekozen. Hij overleed nog geen jaar later. foto Sergio Goya/AP conservatieve politieke partij Fremskrittspartiet, waarvan Brei- vik enige tijd lid was. Het online zetten van de speech duidt vol gens advocaat Yvonne Larsen op minachting van de rechtbank. De Noorse rechtbank zint nu op maatregelen. Breivik wilde Noorwegen met de aanslagen naar eigen zeggen be schermen tegen de islam. Hij liet op 22 juli 2011 een bom ontploffen in het regeringscentrum van Oslo. Acht mensen kwamen daardoor om het leven. Daarna ging hij naar een zomerkamp van de jongeren van de Arbeiderspartij waar hij 69 mensen doodschoot. De sociaalde mocraten staan volgens Breivik een te soft migratiebeleid voor. De Noor zit nu vast in afwachting van het vonnis dat de rechters op vrijdag 24 augustus over hem vel len. zie onze website :buitenland Luister naar het fragment met het laatste woord van Breivik door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Son Nghiem is niet ie mand die snel van zijn stuk wordt gebracht, maar toen deze Nasa- wetenschapper de satellietlcaarten van Groenland met de gebruikelij ke twee dagen vertraging op zijn computerscherm verschenen dacht hij: 'Wat?!' En daarna: 'Dit moet een fout zijn'. Maar het was geen fout. Tussen 8 en 12 juli - in vier luttele dagen - was bijna het hele ijsoppervlak van Groenland gaan smelten. De drie kilometer dikke ijslaag dooit in de zomer altijd wel: soms 40 procent of een uitschieter naar 55 procent. Maar 97 procent? Dat hadden onderzoekers in de dertig jaar dat ze satellietbeelden bekijken nog nooit gezien. Zelfs op de koudste plek van Groenland trad de dooi in, voor het eerst sinds 1889. Het hoofdkwartier van Nasa belde met de vraag of Nghiem-opvallen de zaken op Groenland had waar genomen, aangezien recent een stuk ter grootte van zo'n 120 vier kante kilometer van de Peter- mann-gletsjer was afgebroken. De opmerkelijke dooi bleek samen te hangen met twee periodes van uit zonderlijke warmte op het door gaans koude eiland (2.175.600 km2 groot, 52.000 inwoners). Nghiem wil opwarming van de aarde niet direct de schuld geven. „Bij klimaatverandering kijken we naar langetermijn-gemiddelden. In die gemiddelden kun je ex treem hete dagen of extreem kou de dagen hebben zonder dat dat iets zegt over het klimaat op lange termijn. Dit is een uitschieter. Pas over tientallen jaren kunnen we zeggen of dit te maken had met de opwarming van de aarde." Hoewel het merendeel van het ge-1 smolten ijs inmiddels weer is be vroren, blijft Nghiem de gevolgen onderzoeken. Wat in het dunbe volkte Groenland gebeurt, blijft na melijk niet beperkt tot Groenland. „Het land is onderdeel van het arc tisch gebied. Alle veranderingen in het poolgebied hebben door veran deringen in de atmosfeer hun weerslag op de rest van de wereld. Nu zie je al dat rivieren in Groen land overstromen. Als de dooi doorzet, kan dat bijdragen aan de stijging van de zeespiegel. Ik zie dit als een 'wake-up call', maar het zal nog jaren duren voordat we we ten wat de gevolgen van deze dooi zijn." 8- t/m 12-daagse vlieg^/rondfteizen ,oordeUg! ROME, SORRENTO CAPRI Vertrek: van 5/9 t/m 17/10 verlenging in Sorrento mogelijk! van Rome. ROME TOTAAL Vertrek: van 1/9 t/m 27/10 uitgebreide stadstours met o.a. de Trevifontein, Vaticaanstad en het Colosseum o.l.v. een Rome-kenner incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en t Zie www.kras.nl/38425 rnt IIJ:Idl»lllh ggn Vertrek: 29/9 met o.a. Caserta, Napels, Pompei, Sorrento, de Etna-vulkaan, Taormina, Syracuse, Agrigento en Palermo incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleïding en excursies Zie www.kras.nl/38154 ITALIA GRANDIOSA Vertrek: van 5/91/m 31/10 laatste plaatsen september! met o.a. Venetië, Cinque Terre, Rome, Assisi, Pompei en Florence incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 9 x diner, 5 NL-sprekende reisleiding en excursies - Zie www.kras.nl/38307 BELLA ITALIA Vertrek: 11/9 van t/m 9/10 laatste plaatsen september! Vertrek: van 5/9 t/m 17/iu altijd gegarandeerd vertrek! met o.a. Cefalü, Palermo, Segesta, Agrigento, Syracuse en Taormina Ipteincl. vlucht, verblijf, ontbijt, 2 x diner, ctr*ï' NL-sprekende reisleiding en excursies BOEK ONLINE of bel 0900-9697 16cPm waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9