iang voor donder en bliksem swteidealj.nl binnenland j 7 30-kilometerzone lijkt veiliger geworden Tussen de 200.000 tot 250.000 Nederlanders zijn extreem bang voor onweer. Therapie kan uitkomst bieden. ureau.n Volg ons op ©twitter en /facebook vrijdag 27 juli 2012 'Ik zat constant op buienradar te kijken, is het er al, is het nog ver weg, wordt het hevig?' 'Soms vragen we mensen geregeld thuis een cd op te zetten met het geluid van donder' Therapeut Jan van den Berg Afgelopen weken vaak onweer Angst voor onweer kan ie mands dag compleet verpes ten. In acht tot twaalf ses sies slaagt angstbehandelcen- trum IPZO er meestal in daar iets aan te doen. door Sandra Donker Zo'n dag als vandaag was voor Chantal Blom (29) tot drie jaar geleden een hele zware. Onweer voorspeld voor het einde van de middag. Dan kreeg zé 's ochtends al buikpijn. „Ik zat constant op buienradar te kijken, is het er al, is het nog ver weg, wordt het he vig?" Ze was de hele dag ziek van de ze nuwen. En kwam het tot een on weersbui, dan gingen in haar huis in Vleuten alle lichten en de tv aan, werd echtgenoot wakker ge maakt, of mochten de kinderen niet meer in bad. Toen de klach ten steeds erger werden, besloot ze in therapie te gaan. „Ik wilde de angst niet overbrengen op mijn kinderen. Het werd obsessief Ik zat mezelf gewoon gek te maken." Naar schatting 1 tot 1,5 procent van de bevolking is er fobisch Bliksemschichten verlichten de lucht boven Rotterdam in de nacht van maandag op dinsdag, foto Marco de Swart/ANP voor, dat zijn 200.000 tot 250.000 mensen. Het angstbehandelcentrum IPZO krijgt jaarlijks zo'n tien personen met een onweerfobie over de vloer. Soms worden mensen ex treem angstig omdat ze een inslag hebben meegemaakt, anderen ra ken in paniek omdat ze bijvoor beeld als kind 'besmet' zijn ge raakt door bange personen. „Extre me angst voor onweer is heel be perkend voor je doen en laten, ze ker in de zomer, als het relatief vaak onweert", zegt hoofdbehan delaar Jan van den Berg. Sommige mensen breekt het angstzweet al uit als onweer alleen maar ter spra ke komt. Volgens de therapeut schamen velen zich. „Onweer wordt toch gezien als iets waar kleine kinderen bang voor zijn, waar je overeen moet groeien." Ge middeld kost het acht tot twaalf sessies om de angst te bezweren. Hoe de behandeling precies ver loopt, hangt deels af van de oor sprong van"de kwaal. Is de angst ontstaan door een traumatische ge beurtenis, dan is het 'neutraal' ma ken van de herinnering de eerste stap. Bij een fobie voor harde don derslagen, wordt de patiënt gecon fronteerd met knallen. Van den Berg: „Soms vragen we mensen geregeld thuis een cd op te zetten met het geluid van don der, zodat ze er aan gewend ra ken." Ook bij angst voor bliksem wordt de confrontatie gezocht. Niet weg kijken, maar juist wennen aan de flits is het devies. Verder wordt cursisten geleerd weer controle over hun lichaam te krijgen. „Vluchten bij gevaar is op zich een goede reactie, maar het moet wel functioneel zijn. Anders wordt het ongezond." Bij Chantal Blom waren vier ses sies voldoende om haar angst on der controle te brengen. O De afgelopen weken was er volop onweer boven Nederland. Van 26 juni tot 26 juli bliksemde het op ze ventien dagen wel ergens, blijkt uit registratie van het KNMI. Ook voor de komende dagen worden weer onweersbuien verwacht. Dat heeft te maken met het wissel vallige weer. In de overgangszone tussen koele en warme lucht is er meer kans op onweer. Nederland bevond zich de afgelopen Weken vaak in zo'n grensgebied. Of het tegenwoordig vaker on weert dan vroeger, kan het KNMI niet met zekerheid zeggen. De schade door onweer is de laat ste vijfjaar met 40 procent toege nomen, aldus verzekeraar Nationa le Nederlanden. De oorzaak ligt deels in de toename van de schade aan elektronica als computers en tabiets. Een blikseminslag kan zor gen voor een plotse verhoging van de netspanning, waardoor verbin dingen kunnen doorbranden. DEN HAAG - De zones in de be bouwde kom waar niet harder dan 30 kilometer per uur mag worden gereden, zijn volgens het ministe rie van Justitie veiliger geworden. In de eerste vier maanden van dit jaar reden in die straten aanzien lijk minder mensen te hard dan in dezelfde periode van vorig jaar. Volgens cijfers die staatssecretaris Fred Teeven van Justitie deze week heeft gepubliceerd, is het aantal overtreders per uur tot nu toe vijf In 2011 waren dat er nog vijftien. Dat komt volgens het ministerie onder meer doordat de boete voor te hard rijden in deze zones flink is verhoogd. Ook hebben alle poli tiekorpsen inmiddels zogenoemde handhavingsteams. Er kan nu vaker en intensiever worden gecontroleerd in de zones. In die gebieden staan relatief veel huizen en spelen veel kinderen op straat. In februari dit jaar was het beeld overigens aanzienlijk minder roos kleurig. Volgens een onderzoek van het AD hield toen vrijwel nie mand zich aan de maximum snel heid. Metingen op veertien plek ken in het land wezen uit dat 92 procent van de gecontroleerde voertuigen te hard reed in 30 kilo- meter-gebieden. Onderdeel van W6G0N6R Media Zeeland J Geniet van een super 4-gangen keuzemenu bij Eetkaffee Den Fantast in Middelburg voor 2 personen! Vrijdag 27 juli Eetkaffee Den Fantast is anders dan anders. Dit eetcafé staat voor goe eten en een lekkere pint mee veel humor en ambiance... Het is het beste Vlaamsch Bourgondische Eetkaffee van Middelburg en ver daarbuiten! €40,00 „amjaagsj, VAH:€85,«S KOtrtWt; 53% ®S|gg|W ©SWEETDEALZEELHD /SWEETDEAL.ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7