'Het is nu Geen modderschuit maar het vlaggenschip 221 sport Britse buitenlucht bevalt Oranje hockeyers prima Fish Chips Kussen vrijdag 27 juli 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 43 Nederlandse atleten zijn van avond present bij de openingsce remonie. Net als 25 begeleiders. door Rob de Bruyn Dinsdagochtend. Tele foon. Aad van Gronin gen aan de lijn, de teammanager van de Nederlandse olympische zwem- equipe. Of ik al in Londen ben? Ik sta mijn koffer in te pakken. Of er nog iets bij kan? Wellicht ja. Marleen Veldhuis is haar hoofd kussen vergeten. Het ligt nog thuis in Eindhoven. Ze heeft het nodig, het eigen kussen is het pret tigst. De leden van de Oranje-zwem ploeg mogen in olympisch Lon den dan beschikken over gloed nieuwe kwaliteitsmatrassen, de meesten leggen 's avonds toch het liefst het vertrouwde steuntje on der hun koppie. Op het station in Eindhoven krijg ik een cilindervormige KNZB-tas, die in mijn koffer na wat duwen en wringen verandert in een plat ovaal exemplaar. Past prima. Bij de weging op Schiphol zit mijn koffer nog net aan de goede kant van de limiet. En de zak komt een halve dag later bij het Olympisch Park zonder gedoe door de 'bevei- liging-op-oorlogsniveau'. Uitstekend allemaal. Veldhuis is verheugd over het 'ca deautje'. Normaal gesproken ver geet ze nooit iets, dus Marleen is waarschijnlijk gewoon heel erg re laxed, had ik nog in Nederland al te horen gekregen. We gaan het zien. Als Veldhuis morgen goed voor de dag komt tij dens de 4 x too meter vrije slag es tafette, waarop Nederland de olympische titel verdedigt, heb ik daar een heel klein beetje aan bij gedragen. Dat maak ik althans mezelf wijs. door Rik Spekenbrink EAST GRINSTEAD - Toegegeven, het is een fraai stadje zo tussen de heu vels, East Grinstead. Nog geen uur tje buiten de hectiek van Londen, maar wel één en al rust. En dat was precies wat de Nederlandse hockeyers zochten in de week voor de start van het olympisch toernooi. Even eruit, hoofd leeg maken en dan maandag beginnen tegen India. Max Caldas, de bondscoach van de vrouwen, begreep weinig van de actie van zijn collega Paul van Ass. Waarom het olympische blauwe veld zo kort voor de Spelen gaan verruilen voor de groene mat van de East Grinstead Hockey Club. „Ik vind het niet slim", zei de Ar gentijn een paar weken geleden. „Natuurlijk, ieder moet het op zijn eigen manier doen. Maar na het trainen en spelen op een ander veld, dat toch weer net iets harder of zachter is, kunnen spelers last krijgen van hun rug of billen." Hoe logisch het betoog van Caldas ook klinkt, hij was gisteren de on gelukkige coach die een speelster kwijtraakte. Tijdens de laatste oefenwedstrijd tegen de Verenigde Staten in de olympische River- bank Arena scheurde centrale ver dedigster Willemijn Bos haar voor ste kruisband. Caldas beraadt zich nog op haar vervanging. Overigens verloor Oranje met 1-2. De mannen misten gisteren in de brandende zon van East Grinstead ook een speler: verdediger Robert van der Horst. Hij heeft last van zijn pols, maar werd vooral uit voorzorg aan de kant gehouden. Het buitenleven was Van Ass uit stekend bevallen. „Het is hier fan tastisch. We hebben een hotel met Paul van Ass foto ANP een heel fraai Engels park, waar je kunt golfen en tennissen. Heel goed om er even uit te zijn", zei hij na met 5-1 gewonnen laatste oe fenduel met Pakistan. De hockeysters waren ook een paar dagen het olympisch dorp uit geweest. Zonder stick, met alleen de loopschoenen mee. De keuze om uit te wijken naar een andere club zou Caldas nooit maken. Het is niet het enige aspect waarin de mannen van de vrouwen verschil den in aanloop naar de Spelen. De hockeysters zitten al een jaar lang drie dagen per week intern op Pa pendal. Zonder sociale afleidingen. Ze trainen al tijden op het blauwe veld van Upward in Arnhem, waar ook meerdere oefenduels werden afgewerkt. Caldas wil werkelijk niets aan het toeval overlaten. Terwijl Van Ass lange tijd bleef trainen en spelen op het traditionele groen en de spelers gewoon in hun eigen bed zijn blijven slapen. Tijdens opening Heineken Hol land House gaf chef de mission Maurits Hendriks zijn verwach tingen voor de Spelen prijs. De ambitie is méér medailles dan vier jaar terug in Peking. Toen waren het er zestien. „Ze gaan hier goed presteren." door Renze Lolkema LONDEN - De Olympische Spelen moeten Nederland het Oranje-ge voel teruggeven. Na de mislukte EK voetbal en de Tour de France snakt Nederland naar succes. „We staan aan de vooravond van zestien dagen topsport met elke dag kans op medailles", stelt Mau rits Hendriks, chef de mission van de Nederlandse ploeg die van avond meemarcheert tijdens de opening van de 27ste Zomerspe len. 43 Nederlandse atleten zullen onder aanvoering van windsurfer Dorian van Rijsselberghe het Olympisch Stadion inlopen, bijge staan door 25 begeleiders. Dat lijkt weinig, aangezien bijna Hollandse 180 sporters zich heb ben gekwalificeerd voor Londen. „Maar dat is in goed overleg ge gaan", verklaarde Hendriks. „Atle ten die binnen 48 uur na de ope ning in actie komen, mogen sowie so niet meelopen van ons. Dat is de norm. Maar goed, de organisa tie heeft er alles aangedaan de cere monie zo kort mogelijk te houden voor de adeten. Moesten ze vroe ger wel zes tot zeven uur wachten, nu zal het niet langer dan drie uur duren, is de verwachting." Nederland wil in Londen een me daille meer winnen dan in Peking tijdens de vorige Olympische Zo merspelen. Dat waren er in 2008 16. Of daarmee het oranjegevoel is hersteld, na de afgang van het na tionale voetbalelftal en de valpartij en van de Nederlandse Tour-fiet sers eerder deze sportzomer? Hen driks: „De adeten die hier zijn heb ben duizenden uren getraind om Londen te halen, om hier goed te zijn. Ik heb ze gezegd, doe ge woon, niets meer en niets minder. En ik weet zeker, de sporters gaan hier sowieso goed presteren." Hendriks wil graag een stapje te rugdoen. „Het is nu aan de spor ters en de coaches om in de schijn werpers te staan." Hendriks loopt al twee weken in de Britse hoofd- door Peter van der Meeren ETON - Een andere coach, een nieu we boot en op de valreep ook nog een gewijzigde opstelling. Maar on rust aan boord van de Holland Acht? Welnee, bezweren de be trokkenen. Ze mogen morgenochtend hun ge lijk bewijzen. De zogeheten priori teitsboot van de historisch grote roeiselectie komt dan in actie op de baan van Eton College, een uur rijden van het olympisch dorp. Acht achten strijden in twee series om twee finaleplaatsen, waarna de overgebleven zes in de herkansing (maandag) om de vier resterende tickets voor de eindstrijd (woens dag) knokken. Het wordt dringen, beseft René Mijnders. „Van de acht teams den ken er zeven dat ze medaillekan sen hebben." Ja, zegt de coach - vanwege zijn kalmte en kennis door de roeiers zeer gewaardeerd - „daar zitten wij ook bij." Waarop hij dat optimisme baseert? „De ploeg is een eenheid geworden. Het besef is er nu dat we het sa men moeten doen." Die woorden geven aan dat de 'baasjes' van de Holland Acht tot het aantreden van Mijnders drie maanden geleden geen hecht col lectief vormden. „Het is geen moei lijke groep, maar het 'spatte' inder daad wel eens", aldus Sjoerd Ham burger. De 29-jarige. roeier roemt de inbreng van Mijnders. „René heeft op natuurlijke wijze de lei ding genomen, waardoor we ons nu echt op de hoofdzaken richten. Wij vertrouwen de leidinggeven de. De twijfels zijn weg en het 'ha nige' is er bij de jongens ook wel uit." Mijnders en Hamburger kunnen zich wel voorstellen dat de buiten wacht onderhand een beeld heeft van de Holland Acht als zijnde een uit het roer gelopen boot, waarbij het wachten is op de schip breuk. De kalme Mijnders is in eens fel. „We zijn verdorie een modderschuit genoemd. Dat heeft me geraakt. Ik vind dat we nog al tijd het vlaggenschip zijn." „Er heerst absoluut rust", vindt ook Hamburger. „Maar na deze Spelen zal blijken of alle gemaakte beslissingen juist zijn geweest." Hij doelt hierbij ook op het vervangen van de met enige bombarie geïn troduceerde oranje 'DSM-boot' én de wijzigingen in de opstelling. Zo is Hamburger vanuit het mid den (het 'powerhouse') beland op de belangrijke boegpositie, voorin. „Als we goud winnen, kan ik als eerste juichen", zegt hij lachend. Hamburger is tot 'bowman' geko zen vanwege zijn goede techniek. Als geen ander kan hij de boot recht houden en laat hij zich niet afleiden door alle mannen voor zich. „Je moet een ijskonijn zijn", zegt Hamburger. Hij nam de plaats over van Rogier Blink. „Ik zag het bootritme verbeteren toen we Sjoerd op boeg probeerden", al dus Mijnders. Hamburger: „Een goeie boeg is een goeie ploeg, zeg gen ze." Maar zijn de late omzettin gen geen tekenen van onzeker heid? „Nee", meent Mijnders. „Er was weer rust en dan kun je wat proberen. Alle jongens voelen zich nu goed. Maar eerlijk is eerlijk: ik had wel iets meer tijd willen heb ben." Over de late bootwissel is volgens de betrokkenen genoeg gezegd en geschreven. „Geen issue meer", zegt Hamburger. „Deze boot is niet duizend keer sneller dan de vorige en de DSM-boot was abso luut niet slecht. Het zat in kleine aanpassingen, waardoor we ons nu comfortabeler voelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60