snel én waarom' binnenland 15 weekendcoi Onderzoek: op de A2 kan zelfs 170 km/u 'Op warme dagen teenslippers aan naar kantoor, dat kan écht niet' www.weekendcompany.rifjw vrijdag 27 juli 2012 'Bij elke snelheid hoort een boodschap. En dan bedoel ik niet de boodschap dat de politie de snelheid controleert' auto's zouden al in 2020 gebruikmaken van het verbrede stuk van de A2. Dat levert veel geluidshinder op. Maar dit aantal wordt waarschijnlijk bij lange na niet gehaald. Ad Vonk, woordvoerder ANWB AMSTERDAM - Voordat de normen van geluidshinder op de A2 tussen Amsterdam en Utrecht worden overschreden, zullen automobilis ten nog veel harder moeten rijden dan nu: 170 km per uur. Dat zeggen ingenieurs van Royal HaskoningDHV die op verzoek van dagblad Trouw onderzoek de den. Het ingenieursbureau onderzocht het plan van minister Schulz van Infrastructuur en Milieu. Zij wil de toegestane snelheid op het verbre de deel van de Ai tussen 19.00 uur en 06.00 uur wel verhogen van 100 km naar 130 km per uur. Gemeen ten langs de Ai zijn woedend van wege effecten voor lucht en geluid. Zij wijzen op het wegaanpassings- besluit uit 2009 waarin staat de maximumsnelheid 100 km zou worden. HaskoningDHV is tot 170 km per uur gekomen omdat het aantal auto's dat dagelijks de weg gebruikt is blijven steken op 136.000. Eerder was aangenomen dat het aantal snel zou stijgen naar 230.000 (2020), maar de economi sche crisis gooit roet in het eten. Als de snelheid bij 230.000 wordt verhoogd is er inderdaad een pro bleem met geluidshindemormen. In Trouw zegt Erik van Esterik, raadslid en later als wethouder van Maarssen betrokken bij de besluit vorming, dat hij de conclusies van de studie te makkelijk vindt. Een bredere Ai is volgens hem bedoeld om rekening te houden met de groei van de Utrechtse nieuwbouw wijk Leidsche Rijn. Dat de bouw- prognose verlaagd is, betekent vol gens hem niet dat de 230.000 voer tuigen er nooit komen. die een beperking tot 80 km ken nen. Een dubbele streep en een groene band maken het onder scheid. Er zijn limieten voor woonerven (30 km) en de bebouwde kom (50 km). Op sommige buitenwegen is die norm 60 km. Dan zijn er nog wegen met een zogenaamde erf- toegangsfunctie, waarbij de limiet eveneens op 60 km ligt. Dit zijn wegen die leiden naar wo ningen, kantoren, bedrijven, boer derijen en landbouwpercelen in het agrarisch gebied. Buiten de bebouwde kom ligt de maximumsnelheid doorgaans op 80 km, op autowegen op 100 km en op autosnelwegen op 120 km/u. Daarnaast zijn er uitzonde ringen op enkele snelwegen, waar in de nacht en avond 130 km/u mag worden gereden. „Het is een brij aan snelheden. Heel vaak vergeet je wat de gelden de limiet is", erkent Vonk. Zijn ANWB hoort die klacht ook van de deelnemers aan de wegbele- vingsonderzoeken. Neem de test die werd gehouden in Zuid-Holland. Resultaat: „Vijf tig van de 58 deelnemers gaven aan dat zij op één of meer locaties niet wisten wat de toegestane snel heidslimiet was." Volgens verkeers- specialist en onderzoeker Ton Hen driks van de ANWB schieten de overheden tekort, of het nu om het Rijk, de provincies of de ge meenten gaat. Zijn conclusie: „Het moet de weg gebruiker duidelijk zijn welke snel heid van hem wordt verwacht. Niet zozeer de vorm is belangrijk, als wel de duidelijkheid." Volgens zijn collega Vonk schort het aan communicatie. „Bij elke snelheid hoort een boodschap. En dan be doel ik niet de boodschap dat de politie de snelheid controleert." Op wegen verspreid over het land hebben automobilisten vaak geen idee hoe hard ze precies mogen rijden. foto Lex van Lieshout/ANP perkt moeten worden." Het begrip voor limieten is bij de Nederland se automobilisten niet bijster groot, blijkt uit onderzoeken van de ANWB. Op een vijfbaansweg zoals de Ai mag je overdag 100 kilometer, maar op een even brede en even 'groene' weg als de A4 bij Schip hol mag je wél 120. Op tweebaanswegen in grote ge deelten van ons land mag je met 120 km harder dan op de veel bre dere en veiligere Al tussen Amster dam en Utrecht. Op de Utrechtsebaan (A12) bij Den Haag mag je in de stad slechts 80 kilometer per uur rijden. De stad uit mag je 100 kilometer. Twee limieten, afhankelijk van de rijrichting, op dezelfde weg. Ver warring alom dus. Zo zijn er autowegen waar je 100 km mag rijden, maar weer andere door Ans Bouwmans DEN HAAG - Flipflop, flipflop, daar komt weer een collega langs op teenslippers. En daar, jakkes, een korte broek met harige benen er onder. Bijna net zo erg als dat bloesje met te wijde armsgaten of het haltertopje met diep decolleté. Als het buiten 28 graden is, wordt de verleiding om luchtig gekleed naar het werk te gaan groot. Het is een van de jaarlijks weerkerende ergernissen op kantoor. Monsterboard onderzocht het vo rig jaar nog. Teenslippers, een kor te broek of T-shirt op het werk, nee dat kan echt niet, oordeelde een op de twee werknemers in de peiling. Dat zal nu niet anders zijn, verwacht Hugo Stienstra van de carrièresite. FNV Bondgenoten heeft dezelfde ervaring. Blote buiken - bij man nen én vrouwen - en slippers, daar gruwen de meesten van. Dat bleek uit hun enquête uit 2007. „Het is iets dat leeft", zegt woord voerder Marco van Moort. Wie te rade gaat bij de kledingadvi- seurs op internet krijgt het ook in gepeperd: te bloot is nooit goed, slippers zijn alleen voor het strand. Wie professioneel wil over komen draagt geen sandalen, dat zegt Trendystyle.net. De rok moet tot op de knieën reiken, en de be nen moeten dan 'perfect verzorgd zijn'. Een driekwart broek 'maakt niemand mooi', luidt de stijltip van weekblad Elsevier. Strikt zijn de regels niet overal. Bij een trendy bedrijf in webdesign is het allemaal wat relaxter dan bij een bank. Personeel van internet bedrijf Google mag rustig op flip flops door de kantoortuin darte len. „Wat wel en niet kan, ligt voor al aan de bedrijfscultuur", zegt Gertjan van Oldenborgh, carrière- coach bij Monsterboard. 'Denk je veel commentaar te krijgen, dan kan het dus niet', is zijn vuistregel. „Zelf zou ik nooit in korte broek naar het werk gaan. Maar als je geen publieke functie hebt, en je collega's vinden het oké, wie houdt je dan tegen?" Maar wat als je nog niet weet wat de mores op de werkplek zijn? „Toevallig kreeg ik net een vraag van iemand die ging solliciteren en bang was enorm te zullen zwe ten in zijn nette pak", zegt Van Ol denborgh. „Mijn advies: hou het zo luchtig mogelijk. Een over hemd met korte mouwen onder een blazer. Wel mét stropdas, dat zou je normaal ook doen. Je moet je niet te veel laten afleiden door wat er met het weer gebeurt. Dat komt niet professioneel over." ■■■■■■■umaBBgBBMHHNVHaanHaBm DEN HAAG Bevolking neemt toe in westen en Brabant In meer dan de helft van de Neder landse gemeenten (57 procent) neemt het aantal inwoners de ko mende dertig jaar toe, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De grootste groei verwacht het in stituut in West-Nederland, Flevo land en de Brabantse steden. Neder land telt nu bijna 16.744.000 inwo ners, in 2040 is dat 1 miljoen meer. SREBRENICA Graf gevonden op basis Dutchbat Op het oude legerkamp van Dutch bat in het Bosnische Srebrenica is een graf gevonden, meldt IKV Pax Christi. DNA-onderzoek moet de identiteit van het slachtoffer vast stellen. Mogelijk gaat het om ie mand die na de val van de moslim enclave in juli 1995 is overleden. Het bataljon Dutchbat moest Srebr enica toen beschermen, maar kon dat niet. Bosnische Serviërs ver moordden meer dan 8000 moslim mannen en -jongens uit Srebrenica. ROTTERDAM Alcohol en drugs in het spel bij rellen De jongeren die in de nacht van woensdag op donderdag betrokken waren bij de rellen op en rond het Stadhuisplein in Rotterdam, waren zichtbaar onder invloed van alco hol en drugs. Volgens de politie werd haar werk daardoor 'ernstig bemoeilijkt'. De politie verrichtte zes aanhoudingen wegens vecht partijen en vernielingen na een feest in de Baja Beachclub. LEEK Politie vindt 3100 kilo illegaal vuurwerk In een loods in het Groningse Leek heeft de politie 3100 kilo illegaal en gevaarlijk vuurwerk gevonden. Het was verpakt in honderden karton nen dozen. Agenten gingen woens dag poolshoogte nemen na een melding van inbraak. Daarvan bleek geen sprake. In het pand wa ren twee mannen uit Polen aanwe zig. Zij zijn aangehouden. 130 beschikbaar! OP=OP Ml Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 -16.00 uur 2-psrsoonsbazelllng en excl reserveringskosten 12,50 per boeking. Kl|k voor de volledige vo. Let op! Alleen op 27 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5