Het krulbollen is van alle tijden 181 zeeland Bezwaar van dominee in Hoek is ongegrond Preventieve fouilleeractie in Terneuzen zorgt voor gemengde gevoelens Bibliotheek van Breskens verhuist almanak Ondertitels Het krulbollen aast op een plekje op de werelderfgoedlijst. De oude volkssport hangt van traditie en cultuur aan elkaar. vrijdag 27 juli 2012 webwijs Hf door Raymond de Frel Burgemeester jan Lonink besloot zowat de hele stad Terneuzen tot veilig heidsrisicogebied uit te roepen, omdat er sinds januari maar liefst tien schietincidenten plaatsvonden. Lonink refereert daarbij aan twee groepen jonge ren, die elkaar al tijden bestrijden. Tot eind oktober mag de politie in Terneuzen daarom mensen pre ventief fouilleren. Ook auto's en bagage mogen, als de politie ver moedt dat er wapens verborgen zijn, worden doorzocht. Lonink handelt op verzoek van de politie, die stelt dat de reguliere onder zoeksmethoden tekortschoten. De maatregel is van krachtin de Binnenstad, Java, Noordpolder, Serlïppenspolder, Lievenspolder, Bomenbuurt, Oude Vaart, Zuider park, Zuidpolder, Oudelandse Hoeve en Katspolder. Op de website van de PZC lopen de meningen van reageerders op deze maatregel behoorlijk uiteen. Ze zijn te verdelen in twee kam pen: voor of tegen. Neem bijvoor beeld 'big city, laat me niet la-- chen'. Die vindt de maatregel pri ma. „Maar ik heb ook niets te vrezen. Waar ik wel van baal is dat deze actie voortvloeit uit meerdere in cidenten... Het gaat om een zeer beperkte groep medelanders, die al langere tijd met elkaar in de clinch liggen. Echt aanpakken ge beurt niet. Angst? Het riekt ernaar dat alle goede inwoners het moe ten bekopen voor die paar slechte losers. Zo krijgen zij wel erg veel macht." Het is maar hoe je het bekijkt Rea- geerder 'N.N' ziet helemaal niets kwaads in de maatregel. „Hier kunnen alleen criminelen met wa- BRESKENS - Vanaf maandag is de bi bliotheek in Breskens te bezoeken op het nieuwe adres. Het huidige uitleencentrum maakt plaats voor de nieuwe brede school, een com plex waarvan de bibliotheek on derdeel gaat uitmaken. Tot die tijd is de uitleencollectie ondergebracht in basisschool De Golfbreker (Dorpsstraat 82a), in het gedeelte waarin eerder de bui tenschoolse opvang gevestigd was. De openingstijden op maandag-, woensdag- en donderdagmiddag, Hij gebruikt de service met enige re gelmaat; ondertiteling op televisie bij Nederlandstalige programma's. Burengerucht valt zo te vermijden zonder datje wegens mompelende geïnterviewden de helft van de in houd mist. Dat de ondertitelaars ook geluiden omschrijven ('krakende vloerplan ken, baby brabbelt iets onverstaan baars') voegt een dimensie toe. Ook als muziek klinkt komen de onderti telaars in actie en krijg je ondertitels als 'spannend muziekje' of soms titel én uitvoerende. Laatst liet een van de ondertitelaars zich meeslepen. Tij dens een documentaire klonk klassie ke muziek. Op het scherm verscheen prompt de ondertiteling: 'Goddelijk stukje Bach'. keer alweer heeft bolclub Molen- zicht uit IJzendijke de organisatie van het Mauritstoernooi in handen. pens bezwaar tegen hebben. Nor male burgers niet." Daar denkt 'De Egel' heel anders over. Hij stelt dat dit soort maatregelen aan tonen dat de politie tekortschiet. „De burger wordt tot universele verdachte gebombardeerd en elke bromsnor mag strakjes je vrouw of jou gaan betasten, je auto bin nenstebuiten keren en wat al niet meer. Wanneer ik strakjes in mijn motorjack met donkere bril in Ter neuzen rondloop, ben ik kandi daat. Gefeliciteerd. Met dank aan burgervader Lonink." 'Frank' is op zijn beurt weer vol lof over de actie van Lonink. „Elk mens met een beetje normaal ver stand kan hier niet op tegen zijn, als blijkt dat dit de veiligheid ten goede komt." 'Peter' sluit zich in andere bewoordingen bij hem aan. „Als er iemand wordt neerge schoten, roepen we zeker alle maal waarom er niet preventief werd gefouilleerd?" 'Terneuzense' probeert de gemoe deren tussen voor- en tegenstan ders te sussen. „Ook de politie heeft zich te houden aan de wetge ving, daarom moet er toestem ming worden gegeven door de Of ficier van Justitie voor preventie ve fouilleeractïes. Als je niets te verbergen hebt, kun je je rustig la ten fouilleren. Als je maar be denkt dat het wordt gedaan om onze veiligheid op te vijzelen. En wat er verder wordt gesugge reerd, over je vrouw betasten en zo, dat is gelul. Als ze niets doen is het niet goed, als ze wel wat doen is het ook niet goed." Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage on deraan een bericht. Krulbollen is van alle tijden. Een echte volkssport. Bert van Gelder knoopt het he den aan het verleden. door Romaim van Damme Natuurlijk heeft hij wel eens gebold, of beter ge- krulbold. Bij krulbolver- eniging Molenzicht in zijn woonplaats IJzendijke. Maar een echte boller zal Bert van Gel der niet worden. Liever duikt hij in de geschiedenis van het spel dat nog altijd met overgave gespeeld wordt in Zeeuws-Vlaanderen en het Belgische Meetjesland. „Er is meer dan genoeg te vinden over deze oude volkssport", zegt Van Gelder, die komend weekend onder anderen Ineke Strouken tekst en uitleg geeft tijdens het Mauritstoernooi, dat komend weekend in IJzendijke gehouden wordt. Strouken, directeur van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed, komt kij ken of krulbollen een plekje op de werelderfgoedlijst kan krijgen. „Zou mooi zijn", zegt Van Gelder in zijn woonkamer waar de tafel bezaaid is met boeken en geprinte artikelen over het krulbollen. Niet veel later tovert Van Gelder tientallen illustraties en artikelen over het bollen op zijn computer. „Dit heb ik net gevonden. Een se rie tekeningen over het leven in Brussel en Franstalig Brabant. Ge maakt door Amedeé-Ernest Ley- nep. En wat zie je: een tekening waarop mannen aan het bollen zijn. Gemaakt in 1897." Maar bóllen is veel en veel ouder. Er is een afbeelding uit het Manes- sische Liederhandschrift, gemaakt in Zürich. Tussen 1304 en 1340. Daarop gooien jongemannen hou ten schijven naar een doel. Onmis kenbaar bollen. Van Gelder: „Het is een sport waarvoor je weinig no dig hebt. Een mooie boom waar je een plak kunt uithalen. Die hou ten plak slijp je dan mooi rond en je kunt aan de slag. Dat is uiter-, aard niet van de laatste tijd. Dat wisten ze veel vroeger ook al." Vermoedelijk komt het spel uit China, waar de soldaten van kei zer Huang-Ti een spel speelden dat Tsüh küh heette. Van Gelder: zijn onveranderd. Klanten kunnen overigens ook buiten openingstij den gebruikmaken van biblio theekdiensten. Via de online-catalogus kunnen 24 uur per dag titels worden opge zocht, kunnen boeken worden be steld of kan de uitleentijd worden verlengd. Materialen ophalen kan bij een Zeeuwse bibliotheek naar keuze. Inleveren kan ook bij iedere bibliotheek. Meer informatie is te vinden op www.bibliotheekzeeuws- vlaanderen.nl Tip? redactie@pzc.nl David Teniers de Jonge schilderde dit tafereel. Onmiskenbaar een bolling. door Raymond de Frel HOEK - Het beroep dat dominee Marien van Manen aantekende te gen het besluit dat hij niet langer zijn ambt mag uitoefenen in de Protestantse kerk in Hoek, is onge grond verklaard. Van Manen vocht een besluit van het landelijk kerkbestuur aan, dat niet meer met hem verder wilde omdat 'de spanningen in de ge meente dusdanig ernstig waren dat er duidelijkheid moest worden geboden'. Er was sprake van een onwerkbare verhouding tussen de predikant en de kerkenraad. Van Manen werkte sinds 2006 in „Dat was een balspel. Maar aange nomen wordt dat het gebruik van een krulbol een late variant is van een kegelspel." Op het computerscherm klikt hij een afbeelding van een soort clave- cimbel aan. „Kijk, aan de binnen kant van de klep van het instru ment staat een afbeelding waarop mannen aan het bollen zijn. Uit 1650. Die afbeelding is te zien in Het Vleeschhuys in Antwerpen." In zijn zoektocht vond Van Gelder verder een boldiploma dat in 1900 bij wedstrijden in Gent werd uitge reikt aan de deelnemers en vond hij in een boekje over oude volks sporten een fraai lied dat gemaakt werd in 1918. Van Gelder: „Mooi verhaal. In 1918 probeerde België Zeeuws-Vlaande ren te annexeren. Dat ging uitein delijk niet door en toen dat be kendgemaakt werd, barstte er een feest los. Er werd onder andere ge zongen: Op d'Ee, op d'Ee, speelt ie der mee, op 't biljartspel; En 't bollen gaat zeer wel; de toneelmaatschappij is de best van ver en bij, op d'Ee, op d'Ee, speelt ieder mee. Je ziet dat het bollen op veel plekken opduikt." Hij is nog lang niet klaar met zijn zoektocht naar de oorsprong van het bollen dat, stelt Van Gelder, vooral door oud-directeur M. Aal- bregtse van het VW Oostburg na de Tweede Wereldoorlog nieuw le ven werd ingeblazen. „Die man heeft er veel voor gedaan. Hij heeft de spelregels voor Zeeuws-Vlaan- deren op papier gezet. Dankzij hem is de bolsport weer gaan bloeien." Van Gelder pakt nog een Vlaams boekje en laat wat illustra ties zien. „In Vlaanderen werd er op verschillende manieren gebold. In sommige gemeenten werd er een ladder op de grond gelegd en dan moest je met een bol vanaf acht meter tussen de twee stokken over de sporten gooien. Zo ontdek je telkens wat niéuws." fp»zr www.pzc.nl Hoek, maar na vier a vijf jaar ging het volgens kerkenraadvoorzitter Henk Siersema mis. Van Manen legde de situatie voor aan het Generale College voor de behandeling van Bezwaren en Ge schillen. Dit college stelde hem in het ongelijk. Dat betekent dat Van Manen vanaf 1 september officieel afzwaait in Hoek. Op 1 december moet de pastorie zijn verlaten. De gemeente in Hoek en de classis Zeeuws-Vlaanderen hoeven zich nu ook niet bezig te houden met een nieuwe gemeente voor Van Manen. De kerkenraad bekijkt hoe op waardige wijze van Van Manen afscheid kan worden genomen. MOLEN Kijk naar foto's in en bij de molen van Spui op de website van de PZC. www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen MEEST GELEZEN 1. Hennepkwekerij in Zaamslag. 2. Avondmarkten Sluis groot succes. 3. Ravage na ongeluk op rotonde. TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56