Jf Westland leert van Zeeuws kassenproject Oude taxus gaat verder als Masai ZEEUWS-VLAANDEREN 'Eerst leegstand, dan nieuwbouw' VRIJDAG 27 juli 2012 17 Het krulbollen is van alle tijden 18 en 19 Bezoek aan opleidingscentrum glastuinbouw REUZENHOEK AXEL Motorrijder gewond Ravage na ongeluk op rotonde na aanrijding met auto or Een 35-jarige motorrijder uit Ter- neuzen is woensdagavond rond 20.20 uur gewond geraakt bij een aanrijding ter hoogte van Reuzen- hoek. De man is met onbekende verwondingen in een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Een 24-jarige automobilist uit Terneu- zen botste op de motorrijder. Hij zag hem over het hoofd, omdat hij werd verblind door de zon. Een 79-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is woensdag licht gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Axel. Hij reed rond 23.20 uur dwars over een rotonde, waar na hij in de sloot belandde. Het eenzijdige ongeluk vond plaats op de kruising tussen de Lange- weg, Kinderdijk en Provinciale- weg. De automobilist reed richting Hulst en ging door onbekende oor zaak op de rotonde rechtdoor. Hij ramde enkele verkeersborden, vloog door een bosschage in een naast de Langeweg gelegen sloot. Brandweerlieden en ambulanceper soneel werden opgeroepen voor hulp. De man zat niet bekneld en kon op eenvoudige wijze uit zijn auto worden gehaald. Hij werd met lichte verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. door Hans Tabbers TERNEUZEN - De gemeente West- land heeft in Zeeland geleerd hoe mensen kunnen worden opgeleid voor werk in kassen. Een bezoek aan het opleidingscentrum voor glastuinbouw op de Axelse Vlakte, een maand geleden, was verhelde rend voor een delegatie, vertegen woordigers van gemeente, land bouworganisatie LTO en re-inte gratiebureau Werkplein Westland. Het model van leerwerkplaatsen is het voorbeeld geworden voor het Westland. Gedacht wordt aan een variant op deze Zeeuws-Vlaamse opleiding, in kassen bij kwekers in het Westland. „Een maatjespro ject", zegt wethouder Marga de Goeij-van der Klugt (CDA). De be doeling is dat een tuinder enkele mensen onder zijn hoede neemt binnen zijn bedrijf Werkplein Westland is in onder handeling met een tuinder voor begeleiding van leerwerkplaatsen in een aantal kassen. Directeur Desiree van Yperen van Werk plein Westland verwacht daar bin nenkort meer duidelijkheid over. Een opleiding voor de kassen vergt volgens haar meer dan alleen kennis. „Het telen van tomaten vereist andere vaardigheden dan van potplanten. Maar in een simu- latiekas kun je niet leren werken, zoals in de praktijk. Je verwerft wel vaardigheden, maar het vak echt beheersen, lukt beter bij een tuinder die al om zeven uur 's mor gens begint. Dan maak je jezelf ook het werkritme eigen en de dis cipline om dagelijks te verschij nen. Dat doen wij wel in andere sectoren, maar nog niet specifiek voor het werk in de kassen." Het is nog niet helemaal duidelijk hoe de opleiding in het Westland vorm krijgt, aangezien de situatie niet met Zeeuws-Vlaanderen is te vergelijken. Het Westland heeft een enorm achterland aan kassen en een grote diversiteit aan bedrij ven. Werkzoekenden komen niet uit de directe omgeving, omdat daar voldoende werk is, maar voor al uit Rotterdam en Den Haag. De plannen worden dan ook in sa menwerking met deze gemeenten en LTO verder uitgewerkt. Het is duidelijk dat werklozen niet zonder begeleiding bij een bedrijf kunnen worden geplaatst. „Dat hebben de leerwerkplaatsen in Ter- neuzen ons laten zien," zegt wet houder De Goeij. „Samenwerking met de werkgevers is nodig om een traject te ontwikkelen." Kunstenaar Rinus Verwijs maakt samen met Piet Risseeuw van de dode taxusboom bij lunchroom De Rode Beuk twee Masai-vrouwen. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen moet eerst zorgen dat leeg staande winkelpanden weer vol ko men, voordat ze denkt aan nieuw bouw op onder meer de Kop van WBtsseBiBfSSlssBg&BSSssssKttiiis&BBeaBBMttissssssssBBBib de Noordstraat. Dat vindt 42,2 pro cent van de respondenten op een poll op de site van ondernemers- koepel CM Temeuzen. 39,8 pro cent wil al wel winkels op de Kop. maemmmmmalÉimÊaiBsmmsaamuiasseeea door Raymond de Frel TERNEUZEN - Hij moest per se be houden blijven voor de binnen stad van Terneuzen, de bijna hon derd jaar oude taxus in de tuin van lunchroom De Rode Beuk van stichting Arduin aan de Kersstraat. De boom stond in de weg bij de omvorming van de voormalige kapperszaak tot lunchroom, maar natuurliefhebbende binnenstadbe woners kregen hun zin: de boom ging niet tegen de vlakte, maar werd een stukje verplaatst. De gemeente Terneuzen nam voor ruim vierduizend euro het risico dat de taxus de verplanting niet zou overleven. Je hoefde geen kenner te zijn om te constateren dat de boom het loodje had gelegd. En dus ging-ie een paar weken geleden alsnog omver. Frealien Tak van De Rode Beuk kwam vervolgens op het idee om van een deel van de stam een sculptuur te laten maken. „Iemand van de actiegroep voor het behoud van de taxus wees mij op beeld houwers Piet Risseeuw en Rinus Verwijs. Zij konden het hout van de boom wel gebruiken. In ruil daarvoor maken zij van de taxus twee mooie Masaï-vrouwen", al dus Tak. in Bobbejaanland, 't plezantste land ter wereld! Maak je klaar voor een dag vol fun, spanning en sensatie. Op slechts 45 minuten rijden vanaf Eindhoven en 1 uurtje vanuit Tilburg en Breda. Je kan kiezen uit meer dan 50 vette attracties, daardoor zijn de wachtrijen nooit lang. Wat dacht je van Typhoon, King Kong en Banana Battle? Of Dizz, de gloednieuwe coaster 2011. Dit jaar hebben we nog 2 verrassingen voor je De nieuwe Paardenshow met musicalster Anne Van opstal Adembenemend en met te missen! En de nieuwe super leuke film YOGI BEAR in de 4D-cinerna. Waar wacht je nog op? Surf naar bobbeiaanland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55