Fairtrade eten tijdens Culifair zeeland 119 Tom de Koning Dorpsraad verontrust over toekomst weeltje Trouwen op locatie wint aan populariteit zwemmen tussen de haaien Dode op Tholen blijkt 52-jarige man uit Bergen op Zoom te zijn jüttcgpLus Zeldzame bijensoort gevonden NEELTÏEi 1ANS f vrijdag 27 juli 2012 „Speciaal voor deze CuliFair is het personeel van de restaurants die meewer ken op kookcursus gegaan bij de Surinaams-Nederlandse televisiekok Ramon Beuk om goed te leren om te gaan met Fairtradeproducten." Bij ieder past een kunststof kozijn. Klarinetweg 5 Middelburg T 0118 - 628 707 www.alkuplus.ni THOLEN - De dode man die maan dag werd gevonden aan de Deur- looweg bij Tholen blijkt een 52-ja- rige man uit Bergen op Zoom te zijn. De politie heeft het vermoe den dat hij niet door een misdrijf om het leven is gekomen. De politie maakte dit gisteren aan het eind van de middag bekend, 's Ochtends had ze nog een bericht verspreid waarin werd gemeld dat de identiteit van de man nog onbe kend was en dat het ook onmoge- door Frank van Cooten restaurants werven, dat zijn er uit eindelijk vier geworden." Niet alle restaurants willen mee werken door de voorwaarden die aan de deelname worden gesteld. Zo moeten de restaurants zelf met gerechten komen die volledig uit Fairtrade producten bestaan en die ook nog eens de keuring van de evenementencommissie moe ten doorstaan. Daarnaast moeten ze personeel beschikbaar stellen in de toch al krappe vakantieperiode. Veflies maken de deelnemende res taurants als het goed is niet. Uit de inkomsten worden de ingekochte producten betaald. De overige winst wordt voor het volgende Fairtrade-evenement van de ge meente gebruikt. Albert Boonman is adviseur voor de werkgroep Fairtrade van de ge meente. „Middels verschillende projecten, waaronder de CuliFair, proberen we ondernemers en de gemeenschap te stimuleren om Fairtradeproducten te gebruiken. Dat doen we door testpakketten uit te delen en te bespreken wat het product is en bij welke leveran cier ze dat kunnen kopen." In het gemeentehuis is die ambitie ook doorgevoerd. De koffie die ze daar drinken, heeft namelijk een fairtra- dekeurmerk. Zijn werk is onderdeel van de am bitie van de gemeente om een Fair- tradegemeente te blijven. Dat is een titel die aangeeft dat die ge meente en de inwoners betrokken zijn bij eerlijke handel. Fairtrade betekent dat bijvoorbeeld koffie-, cacao- of bananenboeren een eer lijke prijs krijgen voor hun pro duct. Een prijs die in verhouding staat tot de werkelijk productiekos ten, en niet een prijs die wordt be paald door de verhoudingen op de internationale markt. De gemeente is al aan het naden ken over het evenement van vol gend jaar. Een keer in de vier jaar heeft de gemeente Goes een the ma waarbinnen ze evenementen organiseert. Volgend jaar is dat the ma Latijns-Amerika. „Ik hoop dan op de markt terug te keren en daar een Fairtrade Argentijnse biefstuk aan te treffen", zegt Boonman. LEWEDORP - De dorpsraad van Le- wedorp kiest geen partij in het conflict tussen Wim van de Sluis en de broers Van Stee over het weeltje aan de Postweg. „Beide par tijen zijn inwoners van ons dorp. De zaak is daarnaast nog onder de rechter. Zonder partij te kiezen on derschrijven we wel het belang van het weeltje voor het aanzien van ons dorp", zegt voorzitter Ad Lijmbach. De dorpsraad is wel blij dat Van de Sluis ondanks de ontstane com motie eind augustus gewoon be gint met de aanleg van een tweede weeltje bij het schaap. „Wij geven dit initiatief een morele ondersteu ning." Van de Sluis dacht dat hij het stukje grond aan de Postweg waarop hij een mooi stukje natuur heeft aangelegd, zonder verdere verplichtingen had gekocht van de broers. Volgens hem zegt de verko pende partij echter dat er nog pacht op zit. De koop van de grond moet nog formeel worden afgerond. Als de pacht er niet af gaat, pachten de broers de grond van Van de Sluis. Dat wil hij ech ter helemaal niet. Beide partijen zagen elkaar vorige week voor de rechter. Als hij de zaak verliest en de koop dus niet doorgaat, is dat volgens Van de Sluis desastreus voor het weeltje. Zonder onderhoud zal de natuur grotendeels verdwijnen. Ook de dorpsraad is daar veront- door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het trouwen op locatie wint aan populariteit in de gemeente Borsele. Afgelopen jaar zijn drie echtparen op drie verschillende locaties in de echt verbonden. Deze huwelijken vonden plaats in de Wandelkerk in Nisse, in een voormalige kerk in Baarland en in een restaurant in Heinkenszand. Op dit moment staan nog twee hu welijken op locatie in de planning. Sinds augustus vorig jaar is het mo gelijk om in Borsele op een zelfge kozen locatie te trouwen. Een be oogde trouwlocatie moet wel vol doen aan een aantal eisen. Een van die eisen is bijvoorbeeld dat de locatie voor iedereen toeganke lijk moet zijn. Als de locatie voldoet aan een aan tal voorwaarden, wordt deze voor een dag aangewezen als 'huis der gemeente'. Dat is een vereiste om een huwelijk te laten voltrekken of een partnerschap te laten registre ren. Om tijdig te kunnen beoordelen of een locatie geschikt is, moet de aanvraag minimaal drie maanden voor de datum van de huwelijks voltrekking worden ingediend. WISSENKERKE - Albert de Wilde fo tografeerde deze week in Wissen- kerke de zeldzame Roodrandzand- bij. Vroeger kwam deze bijensoort veel voor in Nederland, maar hij was tot voor kort nagenoeg ver dwenen. Alleen in de Biesbosch was nog een grote populatie te vin den. Bijen zijn kwetsbaarder dan veel andere dieren omdat ze stren ge eisen stellen aan zowel hun nestplaats als hun voedsel. De Roodrandzandbij is grotendeels af hankelijk van wilgen. Van de ruim driehonderd bijensoorten in Ne derland staat ongeveer 55 procent op de Rode Lijst. De oorzaak is waarschijnlijk een complex van fac toren die het geschikte leefgebied beperken. Het jaar 2012 is uitgeroe pen tot het Jaar van de Bij omdat het zo slecht gaat met bijen. lijk was om de doodsoorzaak vast te stellen. Het achterhalen van de identiteit van de man, zo werd ge meld, zou nog een hele klus wor den, omdat het lichaam zich in ver re staat van ontbinding bevond. Toch werd in de loop van de dag duidelijk om wie het ging. Op ba sis daarvan concludeerde de poli tie dat van een misdijf waarschijn lijk geen sprake is. Er wordt nog wel nader onderzoek verricht naar de toedracht van het overlijden. De gemeente Goes wil het ge bruik van Fairtradeproducten middels projecten zoals de Culi Fair stimuleren. Vier restaurants werken samen om een eerlijk etentje te verzorgen. door Tom Kiel Op de Grote Markt stond donder dag een grote tent met enkele tien tallen tafels waaraan bezoekers konden lunchen en dineren. Alle geserveerde gerechten en produc ten zijn Fairtrade, uit de omgeving of biologisch. Vier restaurants, Het Binnenhof, Amuz eten drinken, Binnen en Buiten en restaurant Margarita, werkten dit jaar mee. Naast de eetgelegenheid onder de tent stonden op de markt een aan tal kraampjes met Fairtradeproduc ten. Bezoekers konden er deerlijke producten ervaren en kopen. Tom de Koning is de coördinator van het evenement. Hij begon vo rig jaar met verschillende restau rants in Goes af te gaan om te vra gen of ze mee wilden werken aan de CuliFair. „Eigenlijk wilde ik zes Bezoekers proeven het eerlijk ver kregen eten tijdens de CuliFair in Goes. Voor 27,50 euro konden ze genieten van een driegangenmaal- tijd. foto Willem Mieras "Meet the Sharks!" bij Deltapark Neeltje Jans tijdens het zwemmen met echte haaien in het RA Bluereef Aquarium Zeeland. Kijk voor meer informatie op www.neeltjejans.nl D£lTAPASK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53