teeland 3 Gezocht: negentiei geniale puzzelaars Middelburger moet voor jaar naar inrichting wegens bedreigingen Sjors van Lieshout, medisch manager acute as ADRZ commentaar Spoedgevallen Zes Zeeuwse CIÖOO's naar Ahold en Coop vrijdag 27 juli 2012 'De spoedeisende hulp is altijd het ondergeschoven kindje geweest in de geneeskunde. Nu is acute geneeskunde een apart specialisme. SEH-artsen hebben een beschermde profielregistratie van het KNMG. Hier bij het ADRZ behoren ze tot de medische staf.' Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis te Goes en Vlissingen zet zwaar in op de kwaliteit van de spoedeisende hulp. Het ADRZ wil achttien speciaal opgeleide artsen voor dit werk. Dat is ongekend veel. Het ADRZ kiest dus voor kwali teit aan het begin van de behan- delketen van de acute zorg. Het ligt voor de hand dat die acht tien artsen een flinke invloed zullen krijgen op de gang zaken in het hele ziekenhuis. Deze aanpak lijkt nuttiger voor de Zeeuwse bevolking dan de ontwikkeling van specialismen die alleen kunnen blijven draaien als er veel patiënten van buiten de provincie op af komen. Ook ZorgSaam in Terneuzen be steedt aandacht aan de verbete ring van de spoedeisende hulp, zij het veel minder ambitieus. Als het beide ziekenhuizen lukt hun plannen hard te maken, hoeft niemand meer bang te zijn dat in Zeeland een te groe ne arts zich over een spoedge val moet buigen. Bij de afdeling Spoedeisende Hulp in Goes belanden jaar lijks zo'n 21.000 patiënten. Nog eens 7000 kloppen voor hulp aan in Vlissingen, met klachten die variëren van verstuikte enkels tot levensbedreigende zaken. Vaak ook is het volstrekt onduidelijk wat er precies aan de hand is: dat mag de dienstdoende arts uitzoe ken. Voor artsen in opleiding is werken op een afdeling Spoedeisende Hulp een intense ervaring, die de kans biedt in korte tijd enorm veel te leren. Maar voor de patiënten zelf, oordeelde de Inspectie voor GRENSGEVAL Nieuw-Namen en omgeving vormen boeiend grensgeval. Lees verhaal op www.pzc.nl/monnikenwerk de Gezondheidszorg (IGZ) een paar jaar geleden, zou het beter kunnen. Want de patiënten kwa men feitelijk terecht bij de 'jongste bedienden' van het ziekenhuis. Met een beetje pech, bij iemand die net een week ervoor zijn bul gehaald had. In 2009 kwam een kritisch rap port uit van de IGZ, waarin onder meer stond dat arts-assistenten in geen enkel ziekenhuis vóórdat ze ingezet werden een 'ABCDE-trai- ning' aangeboden kregen. Dat is een werkwijze waarbij hulp wordt verleend volgens het principe 'be handel het meest levensbedreigen de probleem het eerst'. Voor een SEH-arts is die methode een van zelfsprekendheid. Hij werkt vol gens een strak protocol. Als gespe cialiseerde generalist ('van alle markten thuis' als het om ziekte beelden gaat) beheerst hij alle fa cetten van de spoedeisende genees kunde tot een bepaald niveau. Hij mag en kan de patiënt zelf behan delen, maar weet ook wanneer het beter is om de patiënt over te dra gen aan een specialist (een cardio loog of longarts bijvoorbeeld). Als onduidelijk is wat er aan de hand is, is een goede SEH-arts op zijn best: denk aan de tv-hitserie 'House, M.D.', waarin een geniale arts er telkens weer in slaagt een medisch raadsel op te lossen. Daar toe is hij in staat omdat hij dankzij zijn kennis van verschillende spe cialismen over de muurtjes heen kan kijken en overal een puzzel stukje kan pakken. Tegelijkertijd weet hij nooit zoveel van een spe cialisme als de specialist zelf, en hij zal indien nodig dus ook door verwijzen. Straks moeten er in Zeeland ne gentien geniale puzzelaars, type dr. House (maar wel wat socialer!) rondlopen: één bij ZorgSaam, de rest bij het ADRZ. KB!ï®^.SSa3^SK55SS55SSS«Sfi95SiSSSS5SifiSSSSfiaSS25»Ei§SSSS MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 30-jarige Middelburger ontslagen van rechtsvervolging. Wel moet de man voor de periode van een jaar worden opgenomen in een psy chiatrische instelling. De Middel burger wordt door de deskundi gen volledig ontoerekeningsvat baar geacht. Het vonnis was con form de eis. De man werd er onder meer van verdacht vorig jaar zowel zijn bege leidster als agenten en bezoekers van het politiebureau te hebben bedreigd door onder meer te refe reren aan de schietpartij in Al phen aan de Rijn. Daarbij kwa men zeven mensen om, inclusief de schutter. Tegen zijn begeleid ster zou hij hebben gezegd dat hij zich afvroeg hoe het zou voelen wanneer je been werd afgehakt. De vrouw voelde zich daardoor be dreigd. Volgens de Middelburger waren zijn opmerkingen volledig uit hun verband gerukt en was de opmerking over het afhakken iets dat hij had gelezen in een boek over Klaas Bruinsma. Dat hij agen ten en bezoekers van het politiebu reau had bedreigd, achtte de recht bank overigens niet bewezen. MIDDELBURG - De Ciooo-super- markten in Domburg, Kamper land, Kapelle en Tholen komen on der de vlag van supermarktcon cern Ahold. Die in Hoek en IJzen- dijke gaan over naar Coop. Deze winkels verliezen de merknaam C1000. De Nederlandse Mededingingauto riteit (NMa) stemt in met de over names. De Ciooo-supermarkten zijn nu nog in handen van Jumbo. Die supermarktketen nam eerder de Ciooo-supermarkten over. In Zeeland blijven door de overna mes nog maar negen Ciooo-super- markten over: Aardenburg, Bres- kens, Hulst, Krabbend ijke, Nieu- werkerk, Sint-Annaland, Renesse, Terneuzen en Vlissingen. Jumbo kondigde in april aan 136 fi lialen te willen verkopen aan zijn concurrenten Ahold en Coop. Het gaat om zes Jumbo's in de provin cies Noord-Brabant en Overrijssel en 130 Ciooo-winkels, waarvan zes in Zeeland. De achttien win kels die Jumbo van de NMa moest verkopen om C1000 te kunnen in lijven, maken deel uit van de over names. Ahold betaalt voor de win kels 290 miljoen euro. Coop wilt niet zeggen hoeveel het neertelt voor de 54 winkels. Volgens de NMa zal de overgang van de Ciooo's naar Ahold de loka le markten niet verstoren. Het marktaandeel van de Ciooo's ligt in geen enkele plaats boven de vijf tig procent (op basis van omzet of vloeroppervlakte van een winkel). Ook zijn er voldoende concurren ten actief, zodat geen sprake is van marktdominantie door Ahold. Het werkterrein van de SEH-arts is de hectische afdeling Spoedeisende Hulp en de Intensive Care. Hij is de spil en voert de regie. foto's Mechteld Jansen In de iPad App: Elke dag om 12.00 uur een nieuwe aflevering van de videoserie 'Mag ik even binnenkomen?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3