56x80 Mijlpalen in emancipatie 2ÓI SB Saudische judoka ttJ1 J 1 r1 1 in actie zonder Harder lopen door benen ar te bmden hoofddoek vrijdag 27 juli 2012 De repetities van de afgelopen dagen in Londen gaven al een klein voorproefje van de openingsceremonie van vanavond. L'Equipe maakte een speciale olympi sche editie met een afmeting van 56 bij 80 centimeter, de grootste ooit. De vrouwenemancipatie lijkt steeds vastere voet in de sportwereld te krijgen. Op dat gebied worden de Spelen van Londen histori sche Spelen. door Marco Knippen De 27ste Zomerspelen in Londen worden in emancipatorische zin door drie mijlpalen ge markeerd. Voor het eerst in de olympische historie hebben alle deelnemende landen vrouwelijke deelnemers af gevaardigd. Dat de Amerikaanse en Russische ploegen meer vrouwelijke dan mannelijke sporters herbergen, is eveneens een primeur. En met de toevoeging van vrou- wenboksen aan het huidige pro gramma is bewerkstelligd dat vrou wen voortaan in elke olympisch sport een gooi naar eeuwige roem kunnen doen. Voor het IOC, de organisator van 's werelds grootste sportevene ment gelden de grensverleggingen als een triomf Niet alleen ziet de zelfbenoemde voorvechter van ge lijke behandeling met de omme zwaai van Saoedi-Arabië, Qatar en Brunei de agressieve campagne om dat af te dwingen na vele vruchteloze pogingen eindelijk be loond. Ook kan er nu worden ge pronkt met het gegeven dat er tus sen de beide seksen geen enkele ongelijkheid meer bestaat. Althans, in de olympische prak tijk. De dagelijkse realiteit in voor al de islamitische culturen schetst een heel ander beeld. Vrouwen emancipatie en -participatie in de sport geldt dan slechts als symbool politiek. Dat vrouwen niettemin met een olympische inhaalslag bezig zijn, bewijzen de deelnemerspercenta ges. In 'Londen 1908' was slechts 1,8 procent vrouw, in 1948 was dat percentage opgeschroefd tot 9,5 en anno 2012 is er nagenoeg sprake van een evenwicht. De Nederlands olympische ploeg vormt op die trend geen uitzonde ring. De mannen zijn in de 178 koppen tellende formatie welis waar nog licht in de meerderheid, maar worden op de huid gezeten door de vrouwen. 'Rio 2016' zou kunnen resulteren in de 'machts overname' die zich inmiddels dus bij de traditionele grootmachten Verenigde Staten en Rusland heeft voltrokken. In prestatieve zin zijn de Neder landse mannen al overvleugeld door hun landgenotes. Van de 23 behaalde gouden medailles bij de laatste drie Zomerspelen werden er zestien door vrouwen opgeëist. In 2008 was de verdeling zes om één, vier jaar eerder drie om één en in het topjaar 2000 zeven om vijf. Bovendien is zwemster Inge de Bruijn met acht keer eremetaal de meest succesvolle Nederlandse olympiër ooit, terwijl atlete Fanny Blankers-Koen de enige Nederlan der is die in één editie voor vier gouden plakken tekende. Ook voor de aflevering die van avond officieel wordt geopend, lij ken de beste papieren voor de oranjevrouwen te zijn. Om de uit gesproken ambitie (structureel in de top tien van het medailleklasse ment) na te jagen, is nadrukkelijk investeren in deze doelgroep der halve een pre. Of het in de komen de olympische cyclus daadwerke lijk tot positieve discriminatie in de Nederlandse topsport zal ko men, is echter maar de vraag. Het 'old boys'-netwerk dat de bestuur slaag vormt, lijkt daarvoor nog niet rijp. LONDEN - De Saudische vrouwelij ke judoka Wodjan Ali Seraj Abdul- rahim Shaherkani zal tijdens de Olympische Spelen zonder hoofd doek op de mat verschijnen. Shaherkani, die volgende week vrij dag uitkomt bij de zwaargewich ten, is een van de twee vrouwen die namens het islamitische Sau- di-Arabië in Londen is. „Ze zal vechten volgens de princi pes en in de geest van judo", zei de voorzitter van de internationale ju do federatie gisteren. „Dat betekent dus zonder hijab." In het conservatieve Arabische land wordt het vrouwen ontmoe digd om de sporten, omdat het te gen hun natuur in zou gaan. NIJMEGEN - Hardlopers die hun be nen verschillende malen korte tijd afbinden, zodat er een zuurstofte kort ontstaat, komen vlak daarna tot betere sportprestaties. Hetzelf de geldt voor zwemmers die hun armen afbinden. Dat melden onderzoekers van de John Moores University in Liver pool, onder leiding van de Nij meegse bewegingswetenschapper Dick Thijssen. Zo hebben ze bij dertien goed ge trainde amateurlopers vier keer ge durende steeds vijf minuten de bloedtoevoer naar de benen afge sloten. Gemiddeld liepen ze daar na de vijf kilometer 34 seconden (2,3 procent) sneller dan normaal. Vergelijkbare resultaten werden ge boekt bij sprintende rugbyspelers en bij zwemmers bij wie niet de benen, maar alleen de armen wa ren afgebonden. Het onderzoek werd financieel ge steund door de Britse sportkoepel UK Sport. Het is dan ook niet uit te sluiten dat Britse deelnemers aan de Olympische Spelen gebruik maken van de techniek. „Wat ik weet is dat een aantal sporters van Team GB, (het Britse Olympische team, red.), de methode afgelopen jaar in training heeft toegepast. Ik weet niet wie en in welke sporten en ook niet welke status het had. Ook in Canada hebben sporters het in training uitgeprobeerd", al dus Thijssen. De vrij spectaculaire resultaten van het onderzoek hadden betrek king op vrijwilligers die hardlopen als hobby. Te verwachten valt dat de winst bij goed getrainde top sporters flink kleiner is. De nieuwe techniek zou in theorie bestempeld kunnen worden als doping Uit vervolgonderzoek is inmiddels gebleken dat de spieren bij inspan ning minder verzuren nadat ze een poosje afgebonden zijn ge weest. Hoewel de techniek onder deskundige begeleiding niet gevaar lijk is en te vergelijken is met afbin den voor het meten van de bloed druk, raadt Thijssen sporters af om zelf te gaan experimenteren. „De techniek is nog onvoldoende uitontwikkeld. Bovendien is het schadelijk om een lichaamsdeel te lang af te binden." De techniek zou in theorie als do ping bestempeld kunnen worden. Volgens de antidopingsorganisatie WADA kan doping zowel betrek king hebben op ingenomen midde len als op toegepaste methoden. „Maar het zou mij verbazen als dit verboden zou worden," zegt Thijs sen. „Je stelt je lichaam bloot aan omstandigheden die het lichaam prikkelen, zoals bij bijvoorbeeld een hoogtestage." Inge de Bruijn is de meest succesvolle Nederlandse sporter bij de Olympische Spelen ooit. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34