x Zonderland worden NikI Terpstra is een grote meneer geworden sport25 'Sfeer in olympisch dorp lijkt op Sydney' vrijdag 27 juli 2012 Zwemlegende Michael Phelps 10.00-12.00 uur: handboogschieten, kwalifica tie mannen 14.00-16.00 uur: handboogschieten, kwalifica tie vrouwen 22.00-23.30 uur: openingsceremonie LONDEN - De ene sporter zit rustig op het balkon van zijn apparte ment, de ander doet op een van de grasvelden wat loopoefeningen. De sfeer in het olympische dorp, waar de deelnemers aan de Olym pische Spelen de komende weken verblijven, oogt donderdag ont spannen en relaxed. Zwemcoach Jacco Verhaeren vindt dat de entourage wel wat weg heeft van Sydney, waar het groot ste sportevenement ter wereld in 2000 plaatsvond. „Dit zijn mijn vijfde Olympische Spelen", zegt Verhaeren, rondkijkend. „Het is al lemaal heel professioneel, maar toch relaxed en ontspannen. Het voelt goed. Het is wat dat betreft: het beste te vergelijken met Syd ney in 2000." Het enorme appartementencom plex van de atleten in het olym pisch dorp wordt goed bewaakt, dat is aan alles te merken. Voordat je de tijdelijke woonomgeving van de olympiërs binnen bent, ga je eerst twee keer uitgebreid door de scan. Toch is de beveiliging in het dorp zelf niet op een vervelende en nadrukkelijke manier aanwezig, net als op de andere olympische terreinen in Londen trouwens. Epke Zonderland: „Ik sta er nu veel beter voor dan vier jaar geleden. foto Robin Utrecht/ANP door Patrick Delait BOX HILL - Wielerbondscoach Leo van Vliet rekent vooral op Niki Terpstra (28) om de Nederlandse eer morgen hoog te houden tij dens de olympische wegrace in Londen. „Ik heb Niki de voorbije dagen niet één keer horen twijfe len." Van Vliet is lyrisch over het schilderachtige landschap rond Box Hill, de helling die tijdens de olympische wegrace voor mannen negen keer moet worden beklom men. „Ik ben vanochtend vroeg naar boven gefietst. Zo mooi, joh. Dit is echt genieten." Het enthousiasme van de voorma lige prof is niet gespeeld. Van Vliet heeft het naar zijn zin in Londen. Hoewel de voorbereiding van de vijfkoppige Nederlandse equipe be paald niet zorgeloos verliep, legt hij zich niet al bij voorbaat neer bij een figurantenrol. Robert Ge- sink en Lieuwe Westra zijn vol gens de bondscoach opgeknapt van de blessures die hen tot opga ve dwongen in de Tour. De pijn lijke rug van Sebastian Langeveld is intensief behandeld en ook van Lars Boom heeft Van Vliet de voor bije dagen alleen maar positieve signalen gekregen. De renner die de bondscoach het meest heeft verbaasd, is Niki Terp stra. Van Vliet ziet in de Neder lands kampioen van Omega Phar- ma-Quick Step de onbetwiste lei der die vorig jaar bij het WK in Ko penhagen nog node werd gemist. „We rijden niet met een kopman, maar Niki is wel onze wegkapi tein. De manier waarop hij dit jaar heeft gekoerst, heeft hem veel res pect opgeleverd. Ik merk dat Niki ook voor de andere jongens een grote meneer is geworden." Het natuurlijke overwicht dat Terpstra uitstraalt, is een zegen voor de sfeer binnen de Neder landse equipe, meent Van Vliet. Was er voorafgaand aan het WK veel onrust, de olympische missie in Londen wordt vooral geken merkt door saamhorigheid. „De sfeer binnen de ploeg is tien keer beter dan in Kopenhagen. Ik voel de me op het WK een beetje zoals Bert van Marwijk. Je grijpt overal naar, maar komt overal te laat." Het optimisme van de bonds coach laat onverlet dat Oranje tij dens de 250 kilometer lange weg race zal moeten optornen tegen het Britse 'dream team', dat voluit de kaart trekt van sprinter Mark Cavendish. Het vertrouwen in 'Cav' lijkt meer dan gerechtvaar digd. Met twee spectaculaire sprintzeges in de slotweek van de Tour gaf de wereldkampioen een waarschuwing af. Net als de Britten zullen ook de Duitsers (Andre Greipel) en de Au straliërs (Matthew Goss) aanstu ren op een massasprint. „Wij hebben geen sprinter, dus moeten we aanvallen", riposteert Van Vliet. Niki Terpstra foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33