Ju m ma-mm 'Heelblad werd tegen dysenterie gebruikt9 18 Honderd jaar actief en sociaal betrokken Westland leert van Zeeuws kassenproject Kruiwagens, trappen, betonmolens volop voorradig Schrale grond zorgt voor variatie ICSaas Hendrikse praat over geloof in Aardenburg Tot 70% korting op alles! iirairiEtnsi Op pad in hef donker of met de imker vrijdag 27 juli 2012 Mevrouw Van der Lijcke-Goossen is donderdag honderd geworden. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Een gezin, heel veel hobby's en maatschappelijk zeer betrokken. In honderd jaar kun je veel doen en bereiken. Het leven de bewijs is mevrouw Van der Lijcke-Goossen. Donderdag vierde ze haar honderdste verjaardag. Als geboren Cadzandse kwam ze na haar huwelijk in 1929 in Vlissin- gen wonen. Met haar man, die bij De Schelde werkte als calculator, kreeg ze drie zonen. Inmiddels heeft zij ook twee kleinzonen, vier achterkleinkinderen en twee Am- bonese 'pleegzonen'. Mevrouw Van der Lijcke ging veer tig jaar met de collectebus rond voor onder meer de Zonnebloem, het Rode Kruis, de blindenbond en het Kankerfonds. Politiek is ze nog steeds betrokken, als trouwe PvdA-aanhanger. Zingen en volks dansen deed ze graag. En naaien; ook voor anderen. Ze heeft zeker tien trouwjurken gemaakt. Tot een paar jaar geleden woonde mevrouw Van der Lijcke zelfstan dig, maar ze voelt zich tegenwoor dig erg thuis in Ter Reede. Als lief hebber van lekker eten was ze al tijd een trouw bezoeker van het restaurant in het zorgcentrum. TERNEUZEN - De gemeente West- land heeft in Zeeland geleerd hoe mensen kunnen worden opgeleid voor werk in kassen, een delegatie van gemeente, landbouworganisa tie LTO en re-integratiebureau Werkplein Westland bezochten het opleidingscentrum voor glas tuinbouw op de Axelse Vlakte. Het model van leerwerkplaatsen is het voorbeeld geworden voor het Westland. Gedacht wordt aan een variant op deze Zeeuws-Vlaamse opleiding, in kassen bij kwekers in het Westland. De bedoeling is dat een tuinder enkele mensen onder zijn hoede neemt binnen zijn be drijf Werkplein Westland is in on derhandeling met een tuinder voor begeleiding van leerwerk plaatsen in een aantal kassen. Het is nog niet helemaal duidelijk hoe de opleiding in het Wesdand vorm krijgt, aangezien de situatie niet met Zeeuws-Vlaanderen is te vergelijken. Het Westland heeft een enorm achterland aan kassen en een grote diversiteit aan bedrij ven. Werkzoekenden komen niet uit de directe omgeving, omdat daar voldoende werk is, maar voor al uit Rotterdam en Den Haag. Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 08.00 en 17.00 uur BOUWMATERIALEN ALLES VOOR DE BOUWKLUS ONDER ÉÉN DAK! Van Wamelweg 4 A/C 4612 PW Bergen op Zoom Tel: 0164-242 096 Industrieweg 11 4632 NA Vlissingen Tel: 0118-410 444 Livingstoneweg 40 4460 AA Goes Tel: 0113-246 690 info@jagertolhoek.nl www.jagertolhoek.nl 'In de berm is een mooi ecologisch evenwicht ontstaan. Het is bijzonder om dat zo in een woonwijk te vinden'. Amateur-bioloog Henk Remijn, Oostkapelle door Annemarie Zevenbergen Henk Remijn zit dage lijks in de bakkerij. Als banketbakker heeft het maken van zoete zaligheden voor hem geen geheimen meer. Maar ook de natuur is voor hem een open boek. In zijn vrije uur tjes is hij meestal buiten te vinden. Als amateur-bioloog heeft hij zijn sporen verdiend. Paddestoelenex cursies, determinaties of publica ties in vakbladen; hij draait er z'n hand niet voor om. Maar praten over zijn passie, och.... Hij gaat lie ver op pad. Zoals naar de ecologi sche berm aan de Eikenlaan in Oostkapelle. Hij maakte een inven tarisatie van wat daar groeit en bloeit. „Bijzonder voor zo'n gewo ne woonwijk", constateert hij. De Oostkapellenaar wandelt door de berm alsof het zijn eigen achter tuin is. Niets ontgaat zijn geoefend oog. Ziet hij daar niet een oranje zandoogje fladderen? En kijk; een heelblaadje. „Ja, met een h. Dat le vert nog al eens wat verwarring op in Zeeland. Want die plant heeft gele bloemetjes, dus men denkt vaak dat ik geelblaadje zeg. Op z'n Zeeuws. Maar het is toch echt met een h. De Pulicaria dysenterica werd vroeger gebruikt als middel tegen dysenterie. Vandaar ook de benaming heelblaadje." De berm is door de gemeente Veere zo'n tien jaar geleden inge richt naar aanleiding van klachten over wateroverlast in de bomen- buurt. Zo'n 1400 planten kregen er destijds een plekje. Gemeente- opzichter Frans Jonkers vertelt dat er daar nu nog zo'n 100 van over zijn gebleven. Henk Remijn fietst regelmatig door de Eikenlaan en zijn oog viel op een gegeven moment op de berm. „Het verbaasde me dat ik er blaassilene en glad walstro zag staan. Ik heb toen contact gezocht met de gemeente en gezegd dat ik graag een inventarisatie van die berm wilde maken. Dat leverde uit eindelijk een heel aardige sorte ring van planten op, zeker voor zo'n woonomgeving." Hij vond er 69 verschillende soor ten. Maar na de wandeling met Re mijn en Jonkers door de berm de ze week, zijn er nog twee bijgeko men. Remijn: „Als je goed wilt in ventariseren, moet je dat drie keer per jaar doen. In het vroege voor jaar, in de zomer en in het najaar. De soortenrijkdom onstond om dat de gemeente destijds drainage- zand (rivierzand) door de grond mengde. Daardoor werd de bo dem schraler en kregen andere planten dan alleen gras een kans. Beide mannen voelen, kijken en voelen nog eens. „Morgenster?" aarzelt Frans. Henk kijkt nog eens goed: „Biggekruid, dat zie je aan de bladrozet", beslist hij. Even ver der zijn ze eensgezind over het Sint Jacobskruid, duizendblad en marjolein. Henk is blij met dit stukje berm. „Er is een mooi ecologische even wicht ontstaan. Het bodemleven is ook heel boeiend. Niet alleen de planten hebben hier baat bij, ook de insecten en vogels. Als je die verbanden ziet, bekijk je dit toch anders. Het is anders dan anders." Een bewoonster van de Eikenlaan komt aanlopen. Ze moet niets van 'die rotzooi' hebben. „Ik hou van mooi en strak. Dat heb ik in mijn tuin en iedereen vindt die prach tig." Na de uitleg van Henk stelt ze haar menig toch iets bij. De ecologische berm is alles behalve strak gemaaid gras. De gemeente Veere voert er een ander maairegime dan bij het 'gewone' groen. Daar wordt meerdere keren per jaar per jaar geklepeld. Hooguit twee maai- beurten per jaar moeten de be groeiing van de berm in toom hou den. Het maaisel wordt direct afge voerd om de bodem schraal te houden. Daardoor ontstaat een meer gevarieerde plantengroei. Op een rijke bodem voert gras de bo ventoon, op schrale grond krijgen andere plantensoorten meer kans. AARDENBURG - Dominee Klaas Hendrikse geeft op zondag 5 au gustus een lezing over kerk, geloof en ongeloof in het Herenhuis (voorheen de Gereformeerde Ont- moetingskerk) aan de Sassenstraat 3 in Aardenburg. Hendrikse, predi kant in Middelburg en Zierikzee, verwierf landelijke bekendheid als 'de atheïstische dominee'. Zijn boek 'Geloven in een God die niet bestaat' (2007) is inmiddels toe aan de zestiende druk. In oktober 2011 verscheen zijn tweede boek 'God bestaat niet en Jezus is zijn zoon'. De lezing gaat vooral over dit boek. Hendrikse begint om 14.00 uur. Entree: 5 euro. Ecologisch bermbeheer wordt nog niet op grote schaal toegepast in Veere. Het is duurder omdat het maaisel wordt afgevoerd. Volgens Lucien Calle van Stichting Het Zeeuwse Landschap is dit in feite een ouderwetse manier van bermbeheer. „Zo werd het vroeger gedaan. Toen het afvoeren van het maaisel te duur werd, ging men over op klepelen en het laten lig gen van het maaisel. Je ziet wel dat hier en daar ecologisch bermbe heer wordt gevoerd, maar ik denk dat negentig procent van onze ber men nog wordt geklepeld." Orchidee Verbouwingsuitverkoop LOGUSGOES.NL %S66>JO&im%Sf56£ OOSTKAPELLE - Wie een avondwan deling in het donker door de Man teling te eng vindt, kan ook over dag op pad met de imker - of om gekeerd. Terra Maris in Oostkapel le biedt dit weekeinde beide activi teiten aan. De nachtwandeling - met een gids van Staatsbosbeheer - is zaterdag van 22.30 uur tot mid dernacht en vertrekt bij Terra Ma- ris, Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. De kosten zijn 5 euro voor volwas senen, 2,50 euro voor kinderen. Zondagochtend neemt de imker van 10.30 tot 12.00 uur maximaal twintig mensen mee op een zoek tocht naar bijen in de landschaps tuin van Terra Maris. Draag goed gesloten kleren met lange mou wen, lange broek en sokken. Kin deren worden verkleed als echte imkers. Deelname: volwassenen 7 euro, kinderen 4,50 euro. Aanmelden voor beide activiteiten moet via 0118-582620 of reserverin- gen@terramaris.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26