Met een Segway over de atletiekbaan Te veel gebouwd voor de eeuwigheid De beste Spelen, niet de beste erfenis mmmë 'Als nalatigheid een olympische sport was, 27^,2012 dan zou Griekenland kampioen zijn' 11 msimm ïmmmhMimzmmsmêzi Britse journalist na zijn bezoek aan het olympische complex in Athene Peking 2008~] Athene 20041 Het eerstvolgende grote sportevene ment in het stadion staat pas voor 2015 op de agenda: het WK atletiek. Naast het stadion staat nog steeds het spectaculai re olympische zwembad. Het is omge bouwd tot waterpretpark, dat bijna een miljoen euro per jaar verlies lijdt. Voor het WK zwemmen, dat vorig jaar in Chi na plaatsvond, werden gloednieuwe ba den gebouwd in Shanghai. De grootste positieve erfenis van de Spe len is dat eindelijk werk werd gemaakt van het metronet van Peking. In 2001, toen China de Spelen kreeg toegewezen, had de stad zestig kilometer onder gronds spoor. Dat was in 2008 tweehon derd kilometer en inmiddels zelfs 372 ki lometer. Omdat de stad nog steeds ver stopt zit, komt er in de komende twee jaar nog driehonderd kilometer metro- spoor bij. foto AFP Wegwezen, je mag hier niet ko men. De Spelen zijn gesloten. Voorgoed!', kreeg een Britse journalist te horen toen hij in 2008 de olympische locaties van Athene nog eens wilde bekijken. De verslaggever zag kans de bewakers te omzeilen en alsnog het Helliniko Olympische Complex, waar in 2004 de olympische successen werden gevierd, binnen te dringen. Hij wist niet wat hij zag. Onder de roestende schijnwerpers open baarde zich een woestenij en lagen de ooit glorieuze olympische tribunes er compleet verwaarloosd bij. Graffiti zat overal. Liefst 21 van de 22 olympische lo caties waren aan hun lot overgelaten. 'Als nalatigheid een olympische sport was, dan zou Griekenland kampioen zijn', concludeerde de journalist bitter. Dat was in 2008. In mei van dit jaar keer de een collega-journalist terug naar het olympische dorp aan de voet van de Acropolis. In eerste instantie was ze niet onverdeeld negatief: mannen en vrou wen waren aan het joggen onder de sta len metaalbogen van het Olympisch Sta dion, atleten liepen in en uit en wielren ners reden hun rondjes. Maar bij nadere inspectie viel toch ook haar op, dat roest en onkruid overal woekerden. Hoe heeft Griekenland het zover kun nen laten komen? Volgens Dïmitris Evangelopoulos, de Griekse atletiek- coach in 2004, is er in de vreugde over de 'thuiskomst' van de Spelen grof met geld gesmeten. „Er zijn te veel perman- tente stadions gebouwd in plaats van het voorbeeld van Sydney te volgen en tijdelijke constructies op te richten", zei Evangelopoulos in The Guardian. Hoeveel geld er was gemoeid met de Spe len in Athene, is nooit bekend gewor den, maar schattingen lopen uiteen van 11 miljard tot 37 miljard euro. Geld dat over een lange termijn niet altijd effi ciënt werd besteed, waardoor de kosten onnodig opliepen. Sommigen zeggen zelfs dat de verspilling de lont in het kruitvat was van de huidige Griekse schuldencrisis. Spyros Kapralos, voorzitter van het Griekse Olympisch Comité brengt daar in The Guardian tegenin dat de infra structuur blijvend is verbeterd. „Grieken land leeft van het toerisme en Athene heeft een nieuw vliegveld, nieuwe ring wegen, een nieuwe metro, een nieuw tramsysteem, nieuwe bussen, een nieuw telecommunicatienetwerk en nieuwe energiecentrales. De levenskwaliteit in de stad is immens verbeterd." Maar één ding zegt misschien alles: Griekse atleten, de verpaupering van de sportcomplexen beu, zijn inmiddels uit geweken naar Cyprus om te trainen. Sydney 2000] De spectaculaire stadions die Chi na bouwde in Peking staan er nog steeds en ze zijn beschik baar. Want sinds het olympisch vuur er doofde, zijn ze nauwelijks meer ge bruikt. Het Olympisch Stadion, bijgenaamd 'het Vogelnest', zou het thuishonk worden van de hoofdstedelijke voetbalclub Guo' an. De club, die per thuiswedstrijd nog geen tienduizend toeschouwers trekt, zag echter af van het stadion met tachtig duizend stoelen. Het maakt van het sta dion niet meer dan een toeristenattrac tie, waar de verf van afbladdert en die elk jaar minder mensen trekt. Voor een tientje kun je nog wel met een Segway over de baan rijden waar Usain Bolt in 2008 het wereldrecord op de hon derd meter liep. Vandaag, de openingsdag voor London 2012, spelen uitgerekend de Britse clubs Manchester United en Arsenal in het sta dion de enige wedstrijd om de eerste China Cup. Het beach-volleybalstadion in Peking ligt er verloren bij in het centrum van de stad die in 2008 de Spelen hield. foto RTR 2012. Aquatics Centre, het zwem bad, zou volgens de berekeningen van de regering jaarlijks zo'n 800.000 bezoekers gaan trekken. Het kon ook geen toeval zijn dat uitgerekend gisteren de plannen werden gepresenteerd voor de rest van de olympische locatie. Tussen het Aquatics, het stadion en de Ar- celorMittal Orbit (een 114,5 meter hoge uitzichttoren) wordt een park aangelegd van 28 hectare. Er komt een fontein, een reuzenrad, een toneel en een speelplaats met een klimmuur. In 2016 nog maar eens kijken. Bijdragen: Remco Tanis (China) en Robert Portier (Australië) zie onze website:buitenland Premier Cameron praat over de kosten en inzet van het leger Wie Homebush voor het eerst bezoekt, raakt onder de in druk van dit voormalig olym pisch complex uit 2000 in het Australi sche Sydney. De stadions liggen er keu rig bij. Het Homebush Stadium heet te genwoordig ANZ-stadium en vormt het decor voor 'footy' of voetbalwedstrijden. De voetballers van Sydney FC trappen er regelmatig af, net als rugbyclub Sydney Roosters en de Swans, die Australian football spelen. In 2000 vormde de frêle gestalte van Ca thy Freeman de apotheose van de ope ning. Onder een klaterende waterval ont stak ze het olympische vuur. Die fontein staat nu net buiten het stadion en regel matig gaan er mensen onder staan. De magie van 'de beste Spelen uit de ge schiedenis' is nog niet verdwenen. Maar die beste Spelen hebben niet geleid tot de beste erfenis. Toen de stad zich twee jaar geleden opmaakte om het eerste de cennium na de Spelen te vieren, was er forse kritiek. Sydney was er niet in ge slaagd om ten volle te profiteren van haar moment in de schijnwerpers. „Je kunt er niet van uitgaan dat toeristen en beurzen automatisch voor jouw stad Vüëlcöme To Sydney Showgrounds - Dirk Kuijt in het Sydney Olympic Pare, waar Nederland in 2009 een oefenwed strijd tegen Australië speelde. foto ANP kiezen nadat je de Spelen hebt georgani seerd", klaagde John Coates, in 2000 chef van het Australisch Olympisch Co mité. Die Spelen kostten Sydney en de staat New South Wales uiteindelijk meer dan twee miljard Australische dol lar (destijds 1,2 miljard euro). Hoewel het aantal inwoners na de Spe len snel steeg van 4,1 naar 4,5 miljoen, bleef de infrastructuur vrijwel ongewij zigd. Er werd evenmin geïnvesteerd in accommodaties en conventiecentra, die daardoor snel verouderden. Recordin komsten uit het toerisme kalfden af toen Sydney te maken kreeg met de ster ke Australische dollar en groeiende con currentie van andere locaties. Homebush is niet het centrum gewor den waarop men had gehoopt. Het open baar vervoer is terug bij het niveau van voor de Spelen. „De fout die Sydney heeft gemaakt, is dat het dacht dat de klus voorbij was toen de vlam werd ge doofd", zei een toerisme-expert in 2010. Die kritiek werd gedeeld door Sandy Hollway. „De Spelen zelf waren triple A, maar de erfenis komt niet verder dan een B", aldus de voormalige baas van het organiserend comité.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11