io olympische spelen Vandaag worden de Olympische Spelen in Londen feestelijk geopend. Maar wat blijft er over van de sportlocaties nadat straks het vuur uitgaat? Londen belooft veel, maar een rondgang langs de eerdere olympische steden stemt niet hoopvol. vrijdag 27 juli 2012 Zigeuners bevolken inmiddels de omgeving van het Faliro Olympisch Complex in Athene. In 2004 werd er onder meer beachvolleybal gespeeld. Belofte maakt schuld door Joost Bosman Het moet het schrik beeld zijn van de Londense burge meester Boris Johnson: wegroes- tende hekken, smerige stoeltjes, afbladderende verf en een jarenlang leegstaand zwembad, waar de wind vuile stukken papier en verdroogde bla deren doorheen blaast. Toen Londen in juli 2005 de Spe len kreeg toegewezen, beloofde de toenmalige regering East End - een van de stads meest verpauper de buurten - te revitaliseren. Mooie woorden, maar de Daily Mail concludeerde drie jaar later al dat de projectkosten zodanig wa ren opgelopen, dat de beloften van het kabinet niet meer dan holle frasen waren. Volgens het dagblad hadden veel experts al toegegeven dat alleen de grote bedrijven profi teren van '2012' en niet het berooi de volksdeel van Londen. 'De armere gemeenschappen van de wijk (East End), wier menin gen grotendeels worden gene geerd, zullen worden vertrapt en achtergelaten met weinig meer dan verlaten, met afval bezaaide stadions', beet de Daily Mail de or ganisatie van de Spelen toe. De denktank New Economics Foundation voegde daaraan toe dat vooral de big business zijn zak ken zou vullen en er maar heel weinig zou neerdruppelen op de nooddruftige bevolking. Ziezo, daar kon Londen het mee doen. Maar de afgelopen vier jaar lijken de Britse autoriteiten geleerd te hebben van Sydney en vooral Athene. Waar de Australiërs het niet aandurfden permanente sport complexen op te trekken en de Grieken niet eens een plan had den voor het behoud van de olym pische infrastructuur na de Spe len, lag in de aanloop naar Londen 2012 het woord 'nalatenschap' ie dereen in de mond bestorven. Gis teren nog verklaarde de Engelse premier David Cameron tegen over de BBC dat niet alleen Lon den, maar heel het Verenigd Ko ninkrijk zou profiteren van de Olympische Spelen. Onder meer door het olympische toerisme zou den de Britten zo'n 13 miljard pond (ruim 16,5 miljard euro) over houden aan het sportfeest, ver klaarde de premier. Maar dat was niet eens het belang rijkste. Ook Cameron begon weer over de 'nalatenschap' van Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10