181 zeeland Schoone Waardin is perfect multifunctioneel HF T GroenLinks wil andere onderzoeksmethoden Avondmarkt almanak Bedden donderdag 26 juli 2012 De Watersport Vereniging Neusen bestaat dit jaar een halve eeuw en viert dat in september met tal van activiteiten. De PZC brengt vooruitlopend daarop een serie verhalen over leden van de vereniging en hun vaartuig. Wat betekent die boot voor hen? Vandaag: Rinus en Lydia de Jonge. De Middenstands Vereniging Sluis hield dinsdag 24 juli de eerste Avondmarkt van dit seizoen. De markt, die anders dan de naam doet vermoeden al 's middags begint, overspoelt ook de komende drie dinsdagen straten en pleinen in heel de Sluise binnenstad. Voor Rinus (66) en Lydia (65) de jonge uit Temeu- zen is de Schoone Waar din de ideale boot. Een combinatie van zeil- en motor jacht, met alle comfort die je aan boord van een pleziervaartuig kunt wensen. Grotendeels zelf aan gebracht. Rinus de Jonge is zijn gehele leven een liefhebber geweest van de wa tersport. Als kind experimenteer de hij met een oude badkuip in een vijver. Van zijn oudste broer kreeg hij een zogenaamd piraatje, een afgestompt bootje voor begin nende jonge zeilers. Hij werkte zijn hele leven aan de wal, twaalf jaar als elektromon- teur, daarna 23 jaar bij de afdeling Ontwikkeling van Philips in Ter- neuzen. De personeelsvereniging kocht een oude sleepboot om te vissen. „Daarmee heb ik van 1972 tot 1982 gevaren." Hij ontdekte in die tijd ook de sen satie van het windsurfen. Het liefst ging hij erop uit bij veel wind. Zijn vrouw Lidy wachtte dan rillend van de kou aan de wal. Nee, dat was niets voor haar. Een vaartochtje met de boot van zijn oudste broer, enkele weken op het Haringvliet, sloeg beter aan. „Toen heb ik ervaren dat zij het ook hartstikke leuk vond." In 1995 kochten zij de Everdingen, een houten tweemaster van onge veer elf meter. Die hebben ze elf jaar gehad. Uit praktische overwe ging werd besloten tot vervanging. „Het was een Spartaans schip, met de kuip tussen stuurhut en kajuit. Je moest van de kuip over een wand klimmen om in de stuurhut te komen. Dat wordt om de leef tijd te veel." De Everdingen werd verkocht. Het echtpaar zat een maand zonder boot, ging op de fiets bootjes kij ken langs de zeedijk. „Dan loopt het kwijl uit je mond, als je de an der ziet varen", vertelt Rinus. Toen kwam de Schoone Waardin op hun pad, een Gouwzee lA, met een lengte van 9,8 meter. Het mo del, echt nautisch met een grote kuip, sprak hen aan. Evenals het multifunctionele. „Tripjes maken op de motor en zeilen bij mooi weer. Ideaal." Er moest wel veel aan gebeuren, maar Rinus is een echte knutselaar. Er kwam een an dere keuken, toilet, en een zonne paneel voor de accu, waarmee de koelkast van stroom kan worden voorzien. Bij mooi weer zijn ze vrijwel dage lijks aan boord te vinden. „Dan heb ik al het vakantiegevoel van lekker buiten," verklaart Rinus. Nu hebben ze al maanden niet meer gevaren. Hun vakantie bren gen ze de komende weken door in Griekenland. Zeilen met de kinde ren en kleinkinderen. 'Tripjes maken op de motor en zeilen bij mooi weer. Ideaal.' Rinus en Lydia de Jonge op de Schoone Waardin. foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl Langzaamaan druppelen de Olympi sche sporters het dorp binnen waar ze de komende dagen tijdens de spe len gehuisvest zullen zijn. In dat Middelburgse kantoor wordt het doen en laten van de atleten op de voet gevolgd. Niets ontgaat de collega's en van al le details wordt met rode oortjes ken nis genomen. De kranten worden ge speld en de televisies staan alvast op de sportzenders aan, om toch maar niets te missen. Een van de medewerkers las dat de Nederlandse zwemploeg speciale bed den laat aanrukken. Dat bericht wek te wel enige verbazing onder de colle ga's. Totdat een van hen snedig op merkte: „Die moeten natuurlijk wa terbedden hebben." door Wout Bareman KLASSENWERK Lees alle afleveringen van de rubriek Klassenwerk op onze website: www.pzc.nl/klassenwerk VIDEO De avondmarkten in Sluis zijn elk jaar weer een succes. Kijk naar de vi deo op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl E5E35I TERNEUZEN - Met de aanwijzing van een groot aantal wijken van Temeuzen tot veiligheidsrisicoge bied worden die wijken ook direct 'verdacht' gemaakt. Het Terneuzen- se raadslid Peter Clijsen (Groen Links) protesteerde dinsdag - di rect na het bekend worden van de maatregel - in een open brief aan het college van B en W fel tegen de aanpak van illegaal wapenbezit. „Het kan niet zo zijn dat door het wangedrag van enkelen in een der gelijk groot gebied de rechten van velen die zich niet bezighouden met dit soort zaken, kunnen wor den geschonden." Clijsen wijst er op dat preventief fouilleren alleen mag als er duidelijke aanwijzingen zijn dat een verdachte gewapend rondloopt of wapens in huis heeft. „Daar hoef je geen gebieden voor aan te wijzen, want dat is overal verboden." Het raadslid pleit voor andere onderzoeksmethoden dan het aanwijzen van bepaalde wij ken als risicogebied. Clijsen begrijpt overigens niet waarom burgemeester Jan Lonink de gemeenteraad niet al in juni heeft geïnformeerd. Lonink vanaf zijn vakantieadres: „Ik heb pas op 17 juli het rapport en het advies van de politie ontvangen." Vooral kinderen genieten van het 'lopen over de Kaai' in aquaballen. Het is nog een hele kunst om overeind te blijven. foto's Peter Nicolai De leden van de 'funfare' vrolijken Sluis op met pasjes en deuntjes. De terrasjes op de Markt zitten 's middags, voordat de mosselen worden geserveerd, al bomvol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66