dichtbij een unicum realisme in de sport laten zien' sport 123 i Zwemploeg slaat de openingsceremonie over 'Het is even wennen M aan de stokmaar 1 het ging lekker' MÊ donderdag 26 juli 2012 Epke Zonderland na zijn eerste training in Londen Spelen in het kort De Griekse atlete Voula Papachris- tou is gisteren uit de olympische ploeg van haar land gezet vanwege een racistisch getint bericht op Twitter. „Dit soort uitlatingen zijn onacceptabel", aldus een verkla ring van het Grieks Olympisch Co mité. Papachristou, die zou uitko men op het hink-stap-springen, had zich denigrerend uitgelaten over in Grie- Voor de persconferentie van de Nederlandse estafettezwemsters was er weinig interesse van buitenlandse media. foto Robin Utrecht/ANP LONDEN - De Nederlandse zwem mers en zwemsters gaan morgen niet naar de openingsceremonie van de Olympische Spelen. „Dat soort dingen duren vaak net iets langer dan je wilt. Het past niet in het plaatje van de zwemploeg", al dus coach Jacco Verhaeren. De Nederlandse estafettezwem sters zouden sowieso al niet gaan. Zij hopen zaterdag hun olympi sche titel op de 4x100 meter vrije slag te prolongeren. Sportkoepel NOCNSF heeft de regel dat spor ters die binnen 48 uur na de ope ningsceremonie in actie komen, de opening moeten overslaan. Ook zwemmers die pas later in ac tie komen, blijven in het olym pisch dorp achter. Verhaeren: „We zijn een team en daarom gaan we allemaal niet." De zwemmers en zwemsters wor den bij een eventuele medaille niet dezelfde dag gehuldigd in het Holland Heineken House. Dat ge beurt pas op 4 augustus, aan het einde van het zwemtoernooi. Olympische Spelen in Londen. De Marokkaanse atlete is positief ge test op een verboden middel. Selsouli won dit jaar de zilveren medaille op de 1500 meter van de WK indoor. Ze riskeert een levens lange schorsing omdat ze in 2009 ook al eens werd betrapt op het gebruik van ongeoorloofde midde len. Selsouli stond daardoor twee jaar aan de kant. I De De Ne derlandse ta feltennis sters heb ben het bij de loting voor de lan- denwed- strijd op de Olympische Spelen niet getroffen. Li Jie, Li Jiao en Elena Timina openen weliswaar op 3 augustus tegen het laag inge schaalde Egypte, maar bij winst wacht in de kwartfinale het onver slaanbaar geachte China. Oranje had eigenlijk maar één wens: in de kwartfinales China ontwijken. In dat geval gaf de equipe zich op z'n minst een kans op het behalen van een medaille. schien een totaal andere kijk op sport dan veel mensen, ik hoop dat de lezers mij dat in dank afne men", zegt Van der Weijden. „Sport wordt vaak heel sprookjes achtig afgeschilderd. Omgeven met veel heroïek. Ik wil juist het realisme in de sport laten zien. De gene die de gouden medaille wint, is niet altijd degene die dat het meeste verdient." Ook in zijn eigen gouden race was dat niet per se zo, zegt hij. „Maar ik wil nog niet alles verklappen. Het openwaterzwemmen zal in mijn verhalen natuurlijk terugko men. Wat ik wil zeggen: het is leuk voor de kijker, en soms ook voor de sporter, om te denken dat succes maakbaar is. Dat we in een maakbare wereld leven, waarin de gene die het hardste heeft ge traind, wint. Dat is begrijpelijk, want de kijker kan dat vertalen naar zijn eigen leven en het is een geruststellend idee dat je alles in ei gen hand hebt. Maar dat is niet zo. Geluk en pech spelen een veel gro tere rol dan we willen toegeven." Van der Weijden kijkt naar sport zoals hij naar het leven kijkt; zijn sportwaarnemingen komen deels overeen met het verhaal dat hij ver telde in zijn biografie 'BETER', over zijn genezing van acute lymfa tische leukemie. Nadat hij in 2008 was uitgeroepen tot sportman van het jaar, kondig de hij meteen aan te stoppen met wedstrijdzwemmen. En dus gaat een ander op vrijdag tien augustus de kroon van Maarten van der Weijden overnemen. De olym pisch kampioen van Peking is dan toeschouwer. „Tenminste, dat hoop ik, want ik heb inmiddels wel een paar kaartjes kunnen be machtigen, maar nog niet voor het openwaterzwemmen. Maar hoe ik er ook naar kijk, vanaf de tribune of voor de televisie, ik doe het met een enorm tevreden gevoel. Ik heb de juiste keuze gemaakt om te stoppen, ik heb er geen spijt van dat ik daar niet in het water lig." Ook daar zal hij uitgebreid op te rugkomen, belooft Van der Weij den. „Het leven als topsporter is ge weldig, maar het leven na de sport is dat ook." Wat hij verder nog tegenkomt in Londen, ziet hij wel. „Ik heb via Twitter gevraagd welke olympi sche onderwerpen ik moet behan delen. Ik kreeg vooral de vraag of het Olympisch Dorp nou echt zon sekstent is." Lachend: „Dat is nou juist niet wat ik wil behandelen. Maar wie weet, als ik nog een column over heb, doe ik nog een boekje open over de escapades in het Dorp." Website: www.maartenvanderweij- den.nl Twitter: @mvdweijden Maarten van der Weijden. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23