Zware strijd in Aleppo 'Na de ramadan is Assad vertrokken' 81 buitenland VS willen Syrische doos van Pandora niet openen In Aleppo woedde voor de vierde dag op rij een hevig gevecht tussen rege ringsleger en rebellen van de oppositie. Straaljagers bombarderen Aleppo, meldt de BBC. Regeringsleger slaat terug in Damascus. Veel Syriërs ontvluchten de hoofdstad. Rusland tegen gebruik chemi sche wapens. ALEPPO - De burgeroorlog in Syrië is dinsdag ook in alle hevigheid los gebarsten in Aleppo. De afgelopen zestien maanden leek het politiek geweld nog voorbij te gaan aan de tweede stad van het Arabische land. Straaljagers van de Syrische lucht macht bombardeerden Aleppo. Het is voor zover bekend de eerste keer tijdens de opstand dat het re gime straaljagers inzet. Eerder voer den gevechtshelikopters wel aan vallen uit. Oostelijke wijken van de stad werden onder vuur geno men. Dat meldde een BBC-verslag- gever ter plekke. Er zijn nog geen berichten over doden. Aleppo ligt in het hoge noorden van Syrië, niet ver van de grens met Turkije. Het is een van de oudste steden in de wereld. In Da mascus sloeg het regeringsleger te rug in twee districten. Het gaat om de belangrijkste bolwerken in de stad van mensen die strijden te gen het regime van Assad. De afgelopen week waren er zwa re gevechten in de hoofdstad, waar bij de rebellen terrein hadden ge wonnen. In de nacht van maandag op dinsdag heroverde het regime weer delen van de stad op de op standelingen. Vanwege de gevech ten zijn Syriërs massaal de hoofd stad ontvlucht. Rusland, een van de laatste bond genoten van Syrië, heeft Assad na drukkelijk ontraden chemische wa pens in te zetten. Syrische rebellen maken het overwinningsgebaar op een uitgebrande tank van het Syrische leger, nabij de noordelijke stad Aleppo. foto Sinan Gul/ANP kamp zijn vrouw en vijf kinderen op te zoeken. De oplaaiende ge vechten in Damascus, in Aleppo, de verovering van drie grenspos ten door het Vrije Syrische Leger, militairen die bij bosjes deserte ren. Dit geeft de rebellen moed. „Officieren verkopen nu zelfs hun wapens aan ons. Ze willen overlo pen maar durven niet vanwege dé gevolgen voor hun familie." Hij knikt. Het is helder. Het regime wankelt en het einde van Assad na dert. „Na de ramadan is hij weg." Hajyousef is niet de enige die er zo over denkt. Ook het hoofd van de Arabische Liga, Nabil Elaraby, zei dinsdag dat de dagen van het Syri sche regime zijn geteld. Maandag avond stelde de Turkse premier Er dogan dat het Syrische volk 'dich ter dan ooit bij de overwinning is'. Volgens Erdogan is het 'paniekerig oplaaiende geweld' een voorbode van de val van het regime. Maar een paniekerige Assad is extra gevaarlijk, klinkt het aan de grens. „Hij is gek genoeg om che mische wapens te gebruiken", zegt Hajyousef. In Aleppo is de strijd voor de vierde dag opgelaaid. Het leger sloeg een opstand in de door onze correspondent Jessica Maas YAGLADAGl - Gazi Hajyousef trekt vandaag de Turks-Syrische grens weer over. Samen met tweehon derd andere rebellen van het Vrije Syrische Leger gaat de oud-ambte naar zwaar bewapend de troepen bij de grenspost Bab-Al-Salam ver sterken. Al maanden vecht de 33-jarige Hajyousef tegen het leger van president Bashar al-Assad. Er hangt nu wat anders in de lucht, zegt Hajyousef die even in Turkije is om in een vluchtelingen- grootste gevangenis van de stad met geweld neer. Vijftien gevange nen kwamen om. In het Turkse Antakya volgt de 29-jarige Muham- med Dokkak de berichten. De on derwijzer die zich op internet ne gatief over Assad had uitgelaten zat er zes maanden vast. Hij laat zijn hand zien. Een nagel werd uit getrokken. „Als Hitier nog zou le ven, zou hij wat martelen betreft bij Assad in de leer kunnen." zie onze website:buiteniand Bekijk de videobeelden van mensen die op de vlucht zijn woensdag 25 juli 2012 'Paniekerig oplaaiend geweld' is een voorbode van de val van het regime. Turkse premier Erdogan door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - De Verenigde Staten kunnen niet daadkrachtig optre den in Syrië en blijkt tot nu toe machteloos in het omver werpen van het regime van Bashar al-As sad. Volgens de Washington Post slaagt inlichtingendienst CIA er niet in om voldoende betrouwba re informatie te verzamelen over de regering van Assad en de ver schillende oppositiegroepen. Voor David Lesch, hoogleraar ge schiedenis van het Midden-Oos ten aan Trinity University in Texas, is dat geen verrassing. „De meeste informatie komt uit de der de hand, via de inlichtingendien sten van Israël, Jordanië en Tur kije", aldus Lesch, wiens boek over het Amerikaanse beleid rond Syrië in augustus uitkomt. Het maakt het voor de Amerikaanse regering moeilijk om oppositiegroepen te steunen met bijvoorbeeld wapens. „We willen niet dat die in de ver keerde handen terechtkomen, zo als gebeurde toen de VS in de ja ren tachtig milities in Afghanistan bewapende. Die milities groeiden uit tot terreurgroep al-Qaeda." De VS worstelen al maanden met Syrië. Enerzijds wil men dolgraag af van Assad, omdat zijn regime de grootste bondgenoot is van Iran en een tegenstander van Is raël. Aan de andere kant is zijn re gime zo verweven met alle aspec ten van het openbaar leven, dat de vrees is dat het land compleet uit eenvalt als Assad wegvalt. De Ame rikanen zitten niet te wachten op een humanitair drama of een land 'Obama handelt niet op basis van emotie, maar op de ratio. Dat is verstandig' dat ten prooi valt aan al-Qaeda. Toch stelt Lesch dat Obama de si tuatie niet slecht aanpakt. „De re gering is terughoudend en handelt niet op basis van emotie, maar op de ratio. Dat is verstandig." Lesch noemt dat de officieuze Oba- ma-doctrine, waarin het buiten lands beleid wordt afgestemd op de Amerikaanse vermogens. „Ac tieve inmenging van de VS kan meer problemen veroorzaken dan het oplost. Vergeet niet dat de VS al actief zijn in Afghanistan en Irak en dat Obama niet zit te wach ten op nog een land in het Mid den-Oosten waar de bevolking zich tegen ons kan keren. Dat is vaak de indruk die de VS wekken: ergens met gestrekt been ingaan zonder toereikend inzicht in waar ze zich in mengen. Dan openen ze - net als in Afghanistan en Irak - een doos van Pandora, waar nog veel meer ellende in zit." Volgens Lesch willen de VS omwille van de stabiliteit in de regio geen machtsvacuüm, zoals in Irak ont stond na de val van Saddam Hoes sein, die het land net als Assad met harde hand leidde. Er moet een verenigde oppositie zijn die de macht kan overnemen, die brede steun geniet bij het volk. Dat moet ook een acceptabele groep zijn voor de VS. „Conservatieve mos lims hoeven geen probleem te zijn, maar het mogen geen jihadis- ten zijn", aldus de hoogleraar. De VS zullen alleen ingrijpen als Syrië chemische wapens inzet te gen de eigen burgers, denkt Lesch, anders niet. „Obama zal niet uit het oog verliezen dat het een ver kiezingsjaar is en dat zijn volk mor dicus tegen een nieuwe oorlog is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8