Criteriums vervelen nooit Cornelissen: 'Parzival is mijn maatje' 27 woensdag 25 juli 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 Greipel wint Ronde van Stiphout, voor Sagan en Kruijswijk Peter Sagan (I) en André Greipel worden voorgaand aan de profronde van Stiphout in een cabriolet rondgereden. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Ondanks het ontbreken van de gele, witte en bolletjes trui werd de Profronde van Stiphout gisteravond een volksfeest zonder wanklan ken. door Jeroen Wolbers Geen rokend rubber en een ronkende motor op de parkeerplaats bij de sporthal van de Sint Trudoschool in Stiphout. Peter Sa gan (22) heeft zijn nieuwste speel tje thuis gelaten. De groenetruidra- ger arriveert voor aanvang van de 33ste Profronde van Stiphout zit tend op de achterbank in de ploeg leiderswagen. De Slowaak sloot voor de Tour een weddenschap af met Paolo Za- ni, de grote baas van zijn ploeg Li- quigas-Cannondale. Sagan vroeg Zani of hij een Porsche voor hem over had als hij het groene tricot wist binnen te slepen. Zani stem de daarmee in, maar met een voor waarde: hij zou ook twee ritten moeten winnen. Sagan won er drie. Het tekent de zelfbewuste renner die het groen om zijn schouders al lesbehalve als een druk lijkt te er varen. De publiekstrekker lijkt zich op zijn gemak te voelen. Met een trendy zonnebril op zijn hoofd beweegt hij zich moeiteloos van de ene naar de andere foto graaf. Iedereen mag weten dat hij er is. Mediatraining? Niet nodig. Het multitalent met de ondeugen de ogen praat zoals hij koerst. Mak kelijk en onbevangen. „Ik ben hier puur voor de firn", zegt hij bij aan komst. „Liever spaar ik mijn krach ten voor de Spelen. Ik weet dat ik bij de topfavorieten hoor, maar je hebt veel geluk nodig. Misschien kan ik in Londen nog wat teren op mijn goede conditie." Zijn belangrijkste rivaal in Stip hout, André Greipel (30), zoekt lie ver de luwte op. Zittend in het gras tuurt hij met zijn vrouw naar de verrichtingen van zijn twee dochters in de nabijgelegen speel tuin. Het Duitse sprintkanon van Lotto-Belisol heeft met zijn 1.84 cm en 74 kg exact dezelfde maat eenheden als Sagan. Ook Greipel won drie etappes in Frankrijk. Maar daar houdt de vergelijking op. De gezinsman oogt een stuk bedeesder dan zijn flamboyante tegenstrever. „Dit criterium is voor mij ideaal om in het ritme te blij ven. Ik zie de race vandaag niet als testmoment voor de Spelen. Dat ie dereen op de fiets blijft zitten, vind ik belangrijker." Steven Kruijswijk heeft even ver derop zijn bolide al ingeparkeerd. Al had de Nuenenaar in zijn thuis wedstrijd op de fiets naar Stiphout kunnen komen. „Ik moet ook nog terug en er zit geen licht op mijn wielrenfiets", pareert hij met een knipoog. De jonge renner laadt nog een paar extra banden uit zijn auto voor ploeggenoot Bram Tan kink ('knechtenwerk'), voordat hij zijn rugnummer ophaalt. Het is nummer één. Schept dat verwach tingen? „Wie weet. Ik ga mijn best doen." Dan geeft aftredend burgemeester Fons Jacobs voor de laatste keer het startschot. In de nauwe straten van Stiphout klinkt muziek en overheerst een warme deken van gezelligheid. Het is uiteindelijk Greipel die wint, voor Sagan en Kruijswijk. Heeft het publiek aan het eind van de avond toch zijn zin gekregen. Sport in het kort Kenny van Hummel kan ondanks zijn rugklachten wedstrijden blijven rijden. De wielrenner van Vacanso- leil-DCM, die aan de Ronde van Frankrijk zowel een hernia als ischias heeft overgehouden, hoeft niet te worden geopereerd en stond gisteravond alweer aan de start in het criterium van Stiphout. Tijdens de Haarlemse Honkbal- week is opnieuw een Cubaanse honkballer verdwenen. Aledmis Diaz verliet zaterdag het hotel waar de nationale ploeg verbleef en is vermoedelijk gevlucht. Hij ontbrak zondag in de finale, die Cu ba won. Diaz is niet de eerste honk baller die Cuba via Nederland ont vlucht. Aroldis Chapman (in 2009) en Gerardo Concepción Pérez (2011) gingen hem voor. Jen son But ton afgelopen zondag in de Grote Prijs van Duitsland op Hocken- heim. Topman Helmut Marko van Red Buil: „Er zit een rare bijsmaak aan. Het is alsof je de doodstraf krijgt voor het stelen van een kip." Vettel kwam bij het passeren van Button in de voorlaatste ronde bui ten de baan terecht. De wedstrijd leiding zag er onreglementair voor deel in en gaf de Duitser na de ra ce een tijdstraf van 20 seconden. Vettel zakte daardoor van plaats twee naar vijf en leverde daarmee 8 WK-punten in. „Er was helemaal geen voordeel", vond Marko. UITSLAGEN WÊÊtHÊm TENNIS Oberstaufen, Challengertoernooi. Mannen. Eerste ronde: Thomas Schoorel (Ned) - Ivan Navarro 6-4 3-6 6-3. Jesse Huta Galung (Ned) - Adrian Menendez-Maceiras (Spa) 2-6 6-7 (7). VOETBAL Champions league, tweede voorronde Karagandy (Kaz) - Liberec (Tsj)* 0-1 (eerste duel 1-1), Ventspils (Let) - Molde FK (Noo)* 0-3 (1-1), RB Salzburg (Oos) - Dudelange (Lux)* 4-3 (0-1), Kiryat S (Isr)* - MSK Zilina (Slw) 0-1 (2-0), FK Ekranas (Li)* - Shamrock Rovers (Ier) 2-1 (0-0), Zestafoni (Geo) - Nefci FK (Azb)* 0-3 (2-2), Sheriff (Mol)* - Ulisses (Arm) 1-0m (1-0), FC Basel (Zwi)* - Flora Tallin (Est) 2-0 (3-0), Debreceni (Hon)* - Skenderbau (Alb) 0-1 (3-0), FK Partizan (Ser)* - Valetta FC (Mal) 4-1 (3-1) WIELRENNEN Ronde van Wallonië, vierde etappe: Hoei - Oreye. 1. Napolitano (Ita) 207 km in 5.15.6, 2. Appol- lonio (Ita), 3. Lodewyck (Bel), 49. Ligthart, 74. Honig, 77. Lammertink, 93. Dekker, 95. Van Leijen 96. Terpstra. Algemeen klassement: 1, Nizzolo (Ita) 19.09.36, 2. Ligthart (Ned) 0.01, 3. Ignatijev (Rus) 0.02, 48. Lammertink 4.57, 66. Terpstra, 67. Dekker, 69. Van Leijen 12,45. door Jaap van Brummelen NIJKERK - Het statige hek met de lange oprijlaan is een passende en tree van het idyllische en lommer rijke Landgoed Balkenschoten. Een walm van dampend persvoer heet de bezoeker een passend wel kom in wat een eldorado voor de paardensporter moet zijn. Twee jaar geleden verhuisde Adel- inde Cornelissen van Beilen naar Balkenschoten. Een superaccom modatie, zoals ze het zelf zegt, voor een superamazone. 'De nieu we Anky van Grunsven', zo wordt de huidige nummer van de we reldranglijst gezien. 'Anky is Anky en ik ben ik' reageerde ze pinnig bij de Drentse sportverkiezingen. „Ik heb respect voor iedereen, in het bijzonder voor Anky. Met drie keer olympisch goud heeft ze een geweldige staat van dienst. Maar ik heb geen voorbeeld gehad, mijn droom is het nooit geweest om Spelen te rijden. Van huis uit heb ik dit niet meegekregen." Ze had het geluk dat Parzival haar pad kruiste. De band, die ze in tien jaar met het dier heeft opge bouwd, is zo hecht dat ze het voor geen schip met goud zou verko pen. „Hij volgt mij vanuit zijn stal overal. Er komt misschien een dag dat Galahad hogere scores haalt dan Parzival. Als het zo ver is krijgt Parzival braaf z'n mooie ouwe dag. Hij is mijn maatje. Ik zal hem nooit wegdoen. Ik vind het fijn als paarden een beetje heet zijn, dat ze graag willen wer ken. Parzival is zo'n type en qua bouw zit ie goed in elkaar. Je moet er in geloven, maar het was met hem wel een kwestie van 100.000 keer vallen en opstaan." Een probleem was dat Parzival bang was voor andere paarden. „Hij hoefde voor een wedstrijd bij het inrijden maar iemand half te gen te komen of het was helemaal mis. Dan zag hij achter elke deken een spook. Om hem er van af te helpen heb ik de buitenbak rond om versierd met paraplu's, span doeken en stukken plastic. Net zo lang tot hij er op vertrouwde dat zij, die op zijn rug zat en zei dat hij er langs kon, het bij het rechte eind had. Vroeger werd hij heel klein van angst, nu wordt hij heel groot als hij in het middelpunt van de belangstelling staat. Parzi val is veel stabieler geworden." Als nummer van de wereld is Cornelissen met Parzival in Lon den een van de favorieten voor goud. Die wetenschap zorgt niet voor extra druk bij haar. „Ik hou me vooral met mezelf bezig. Enge land heeft een goed team voor de landenwedstrijd, de Zweden zijn ook goed en Duitsland mag je nooit uitvlakken. Maar wij bren- gen ook een goed team op de been. Ik ben blij dat Anky daar deel van uit maakt. Zij heeft erva ring die ons nog goed van pas kan komen." De Italiaan Danilo Na politano heeft giste ren de vier de etappe in de Ronde van Wallo nië gewon nen. Hij was na 207 kilo meter de snelste in de massasprint. Giacomo Nizzolo blijft leider. Pim Ligthart is op de tweede plaats de beste Ne derlander. Hij heeft slechts één se conde achterstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67