jeugdboek bezingt ook lof van het Zwin zeeland 19 15 Zwingodin is ook te bellen Anne Mannaerts verhuist naar Terneuzen met heleboel plannen spectaculair Bluereef aquarium woensdag 25 juli 2012 j (k ^<®,'i"'iss8>3?iss5'ü bb •j'z euro kost Zeeuwse Jongens. Marie Louise Osté hoopt dat het boek begin vol gende week in de winkels ligt Het is ook te bestellen via www.zwingodin.nl of ISBN 978-94-6203-097-8. Het jeugdboek Zeeuwse Jon gens is van de persen gerold. Schrijfster Marie Louise Osté is ook schepper van de Zwingodin. En hoewel het boek niet over haar gaat, is er natuurlijk wel een rolletje weggelegd voor de 'verslaggeefster uit het Zwin'. door René Hoonhorst Haar zonen Raphael en Isaac krijgen geen cre dits in het boek ge noemd. Maar de in breng van de jongens (11 en 10 jaar) bij het schrijven van Zeeuwse Jongens mag niet worden onder schat, geeft Marie Louise Osté - on der gehoor van Isaac - grif toe. De Zeeuwse Jongens, drie jongens en twee meiden, vieren vakantie in West-Zeeuws-Vlaanderen. Ze hebben een 'geheime duinhut' in het Zwin en kunnen zwemmen, zeilen, surfen en kiten in zee en op het strand. Deze keer worden Tot nu toe luistert de Zwin godin vooral naar anderen. Vanaf haar plek aan de rand van het Zwin bij strandpaviljoen de Zeemeeuw hoort zij alles wat badgasten en strandwandelaars te berde brengen. Ze pikt het op met haar I-phone en belt, mailt en twittert het door naar allerlei sociale media. Op haar site www.zwingodin.nl komt alle informatie samen. Maar de Zwingodin wordt steeds menselij ker en toeschietelijker. Ze legt haar oor niet alleen meer te luister bij anderen, maar geeft zelf ook ge dachten en gedichten prijs. Ze ze echter ook bezig gehouden door de ontvoering van Steven, een vriend van één van de vijf Ste ven is nogal een nerd, die altijd achter de computer is te vinden. Hij was bezig met het ontwerpen van een game (een computerspel) over de Zwingodin en een schat. Die schat zit in een zwarte doos. Een aantal zware criminelen blijkt ook op zoek naar een zwarte doos in het Zwin, maar wel één met een geheel andere inhoud. Meer over het plot wil de schrijf ster niet kwijt, hoewel ze op de achterflap al laat weten dat de Zeeuwse jongens en meisjes het raadsel samen oplossen. Het ver haal heeft Marie Louise - met de Zwingodin - zelf verzonnen. Maar zoon Raphael legde uit wat er komt kijken bij de bouw van een 'Zeeuwse Jongens is een jeugdboek, maar ik hoop dat ook veel ouderen er plezier aan beleven' heeft daarvoor sinds kort een ei gen nummer waarop ze gebeld kan worden: 0900-7776665 toestel 9336. Het nummer is bedoeld voor iedereen die 'een praatje met de zwingodin' wil maken, werft ze zelf op de site. Echt een praatje maken, doet ze overigens niet. Ze vertelt een verhaaltje of reclameert een ge dicht dat haar tot denken aanzet, vrolijk of melancholiek maakt. Luisteraars die haar iets willen vertellen, krijgen de gelegenheid in te spreken. Een reactie kunnen ze met een beetje geluk later tegemoet zien op de site of duinhut. Isaac, een tienjarig lees- wonder, las het manuscript kri tisch door en liet ma weten wan neer de jonge helden te moeilijke woorden gebruikten voor hun leef tijd. Ook droeg hij een paar grap pen en uitdrukkingen aan. De vijf kinderen - geïnspireerd op de Vijf van Enid Blyton, die Marie Louise vroeger zelf zo graag las - en de Zwingodin spelen hoofdrol len in Zeeuwse Jongens, maar de allergrootste rol is voor Zeeuws- Vlaanderen. De duinpannen van het Zwin, de rommelmarkt en de wallen van Retranchement en dor pen als Sint Kruis en Waterland kerkje komen in Zeeuwse Jongens aan bod. Ook enkele Zeeuws-Vla mingen hebben - onder andere na men - een rol in het boek. Osté: „Ik heb wat kenmerken en karak tertrekken gebruikt, maar geen complete beelden van mensen ge schetst. Als schrijver wil ik een dui delijk verhaal vertellen, maar niet alles benoemen: elke lezer moet een eigen beeld van personages en situaties kunnen opbouwen." tijdens een volgend 'gesprek'. Hoewel ze er niet over opschept, is de Zwingodin vereerd dat ze voorkomt in het jeugdboek Zeeuw se Jongens. Dat pubers van 12 tot 15 haar een rol laten spelen in een game voor computers en playsta- tions doet ook een goddelijke da me nog wel wat. Het boek is be doeld voor kinderen vanaf tien jaar, maar schrijfster Marie Louise Osté hoopt dat ook veel ouderen er lol aan beleven. Zeeuwse Jongens Het geheim van de Zwarte Doos; Marie Louise Osté; uitgeverij Springtij; ISBN 978-94-6203-097-8; 15 euro. CADZAND Fietstocht met gids door Land Cadzand De Stichting Cadzand Cultureel houdt donderdag een fietstocht door het Land van Cadzand. Dat ge beurt onder begeleiding van een gids, strekkenner Fred RabouL De tocht leidt onder meer door Cad zand zelf en Retranchement Het vertrek is om 10.00 uur vanaf ca fé-restaurant In de Buitenlust te genover de molen van Cadzand. BRESKENS Toeristentreintje rijdt rond in vissersdorp Breskens Actief verzorgt maandag een tochtje met het toeristentrein tje door Breskens. Onderweg wordt halt gehouden bij de Sint Barbarakerk van emeritus-ories- ter-beeldhouwer Omer Gielliet. Een gids vertelt bijzonderheden over hem én het vissersdorp. Het treintje vertrekt om 13.00 uur van af het Oranjeplein. AXEL Nieuwe leuning voor vernield bruggetje Het bruggetje aan de Van Middel- hovenstraat in Axel is gerepareerd. Dat melden B en W van Terneuzen in antwoord op (herhaalde) vragen van PvdA-raadslid Jack d'Hooghe. De staat van het bruggetje baarde hem al langer zorgen. Vandalen hadden de brugleuning vernield en die is nu hersteld. AARDENBURG Concert De Ministers voor zevende keer De Ministers brengen zondagmid dag folkpop in galeRichel in Aar denburg. Het is de zevende keer dat Tim Driessen (zang/gitaar) en Joop Leemans (elektrisch gitaar/zang) naar Aardenburg ko men. Deze keer met sfeervolle luis terliedjes. Het optreden is in de beeldentuin en bij slecht weer bin nen. Aanvang: 14.00 uur. NIEUWVLIET ZomerZangAvond geestelijke liederen De VEG Nieuwvliet organiseert evenals voorgaande jaren weer een aantal ZomerZangAvonden. Een uur lang zingen we een variatie van bekende traditionele en moder ne geestelijke liederen. Er wordt een liederenblad gemaak. De derde in deze serie is zondag 5 augustus. Aanvang 20.00 uur in het gebouw van de VEG kerk in Nieuwvliet. WESTDORPE Alzheimercafé gaat kassen bekijken De vaste bezoekers van het Alzhei mercafé in Terneuzen gaan maan dag 6 augustus een kijkje nemen in het kassencomplex aan de Smits- schorreweg bij Westdorpe. Dat ge beurt vanaf 14.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij aanZ en de welzijnsstichtingen in Hulst en West-Zeeuws-Vlaanderen. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Haar leeftijdgenoten zijn al met pensioen, maar Anne Mannaerts weet van geen wijken. Zij zit boordevol plannen om op nieuw te beginnen met iets kunst zinnigs in Terneuzen. Ze verlaat Westdorpe, waar ze in 15 jaar tijd een pand met een grote tuin aan de Molenkreek omtover de tot een mooie galerie met een grote beeldentuin. Galerie 45 was tot over de grens bekend en toch vindt Anne het tijd om met iets nieuws te beginnen. „Eerlijk ge zegd stopte ik teveel energie in de tuin. Ik word straks 66 jaar en dan moet je zuinig zijn op je gezond heid. Ik wil nu mijn energie stop pen in het beeldhouwen, mijn ate lier en de galerie." Ze ging op zoek naar een groot pand, waarin ze die plannen kon verwezenlijken en vond dat in Nieuwstraat 54 in Ter neuzen. „Ja, ik houd het bij de 4 en de 5." Haar galerie in Westdor pe was snel verkocht. Het wordt een Bed8cBreakfast. Anne is volop aan het verhuizen. Na de nodige voorbereidingen opent ze in het voorjaar van 2013 haar eerste expo sitie." Anne Mannaerts wil eventueel een kunstcafé beginnen, maar dan wel volledig in functie van de gale rie. „Ik denk ook aan lezingen en andere culturele activiteiten. Ik ga eerst eens neuzen in het culturele leven van Terneuzen en na die oriëntatie neem ik beslissingen." Mannaerts blijft overigens een beetje aanwezig in Westdorpe. Bij de nieuwbouw van zorgcentrum 't Verlaet staat immers haar beeld van Graaf Jan. „Ik ben heel tevre den met dit beeld en op die ma nier blijf er toch nog een band." Terneuzen krijgt er een nieuwe ga lerie bij en bovendien een kunst zinnige duizendpoot die nog vol plannen zit en haar steentje aan het culturele leven van de haven stad wil bijdragen. Anne Mannaerts bij één van haar creaties in de tuin aan de Molenkreek. Ze verhuist naar Terneuzen. foto Camile Schelstraete Kom nu naar Deltapark Neeltje Jans en sta oog in oog met echte haaien in het Bluereef Aquarium Zeeland. Kijk voor meer deltapark informatie op www.neeltjejans.nl CE. 1.1 JCV 2ANSt£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63