Natuur Braakman nog toegankelijker Strandje is net op tijd weer open BÊêèêêÈË Goedkeuring uitbreiding van Zwin ZEEUWS-VLAANDEREN Vechtpartij na overgeven op terras WOENSDAG 25 juli 2012 17 Jeugdboek bezingt ook lof van het Zwin 18 en 19 Nieuw informatiecentrum elke zondagmiddag open voor knutselende kinderen en excursies door René Hoonhorst BIERVLIET - Het nieuwe informatie centrum van Staatsbosbeheer heeft deze maand haar deuren voorzichtig geopend. Vanaf het na jaar moet het centrum elke zondag middag fungeren als dé uitvalsba sis voor een bezoek aan de nieuwe natuur in Braakman-Noord en als knutselhoek voor de jeugd. Staatsbosbeheer betrok eind vorig jaar de Braakmanboerderij. In de voormalige landbouwschuur aan het eind van de, intussen, doodlo pende Braakmanweg houden bos wachters en terreinbeheerders kan toor. Maar de schuur, die deze we ken van binnen wordt heringe richt, krijgt ook een taak als infor matiecentrum. In dat cenrum is plaats voor een permanente ten toonstelling over de natuur, de ré- creatie- en speelmogelijkheden in de Braakman. Deelnemers aan excursies in het nieuwe natuurgebied vertrekken ook vanaf het informatiecentrum. Staatsbosbeheer wil in ieder geval op zondagmiddagen de natuur in trekken. De afgelopen drie weken heeft een beperkt aantal bezoekers al kennis gemaakt met de nieuwe natuur. „Ik wist niet dat het hier om de hoek zo mooi was", zeiden mensen uit Sas van Gent en Ter- neuzen tegen gids Tom Kos. Bezoekers zijn vooral verrast dat ze overal mogen komen. Mensen denken toch vaak dat natuurgebie den hermetisch zijn afgesloten. „Het prikkeldraad in de Braakman dient om koeien binnen te hou den, niet om mensen buiten te sluiten", zegt Kos. Boswachter Ma rijke Lieman vult aan dat Staats bosbeheer mensen juist wil laten genieten van ruige struinnatuur. „Hoge schoenen of laarzen aan en velden moeraswespenorchissen be kijken bijvoorbeeld. Vooral rond de westgeul is het prachtig." Lieman benadrukt dat ook men sen die niet door hoog gras of doornstruiken willen worstelen in de Braakman aan hun trekken ko men. Er zijn ruiter-, fiets- en wan delroutes en tochtjes die geschikt zijn voor rolstoelers en wandelwa gens. Het speelbos, inclusief nieu we waterpomp, heeft in de om trek al enige bekendheid, maar biedt ruimte voor meer bezoekers. Zondag 28 september is de offi ciële opening van het informatie centrum voorzien. Als er voldoen de vrijwilligers te vinden zijn, zal het centrum op termijn ook op za terdag- en/of woensdagmiddagen open kunnen. HmaBRBBBSHKisa door Romain van Damme OSSENISSE - Een betere timing was niet mogelijk. Uitgerekend op het moment dat de zon met een krachtig optreden donkere regen wolken verjaagt, zijn de hekken op de dijk bij Ossenisse verdwe nen. Het Puttenstrandje dat sinds men- senheugnis bron van vertier is voor de Snissenaren en buurtbe woners uit de wijde omtrek, is weer onbeperkt bereikbaar. Met dank aan de Raad van State die voor de Dorpsraad van Osse nisse en brede aanhang de sleutel was om de hekken te openen. Het waterschap plaatste de hekken in 2009 na het uitvoeren van een dijkverzwaring. In de toen beno digde Natuurbeschermingsvergun ning was als voorwaarde opgeno men dat het strandje na het werk afgesloten zou worden. Om de vog- gels niet te storen. Ossenisse en omgeving reageerde boos en de hekken verdwenen weer. Dat schoot de Vogelbescher ming in het verkeerde keelgat. Uit eindelijk moest de Raad van State er aan te pas komen om een eind te maken aan het al jaren durend gedoe met de hekken. Nu is het Puttenstrandje weer goed bereik baar en kan er naar hartelust ge spetterd worden. De zon speelt mee. SgsSSgKBg'ZMg ffSSqxcg&ffi Ouderen fietsen de dijk op en vlijen zich neer in het gras en de jeugd neemt een frisse duik. Alles is weer bij het oude op en Ossenisse. om de Scheldedijk bij foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Op de Markt in Ter- neuzen zijn maandagmiddag twee Fransen aangehouden in verband met een vechtpartij. Die ontstond rond 16.15 uur, nadat een man op een terras had overge geven in een tas. Nadat hij had ge braakt, gooide hij de tas, met in houd, op een ander terrastafeltje. Daardoor vielen er glazen om. Dat leidde tot een woordenwisseling, die escaleerde in een vechtpartij. Bij de schermutselingen raakten drie mensen gewond. Een 47-jarige Terneuzenaar moest naar het ziekenhuis voor verdere behandeling. Een 19-jarige Terneu zenaar en een 28-jarige man uit Sluiskil liepen lichte verwondin gen op. De twee Franse mannen, 32 en 42 jaar oud, die betrokken waren bij de vechtpartij, zijn aangehouden en in verzekering gesteld. door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - De Vlaamse rege ring heeft het ruimtelijk uitvoe ringsplan voor het Zwingebied goedgekeurd. Daarin is uitbreiding van het natuurgebied met 120 hec tare (Willem-Leopoldpolder) vast gelegd. Het gemeentebestuur van Knokke en betrokken landbouwers, die 90 hectare grond moeten inleveren, hebben daar grote bezwaren te gen. De vrees voor verzilting van omliggende polders speelt daarbij een belangrijke rol. De verwach ting is dat ze in de periode van het zogenoemde openbaar onderzoek - van 31 augustus tot 29 oktober - collectief bezwaar aantekenen. In het plan wordt ook de herontwik keling van het provinciaal natuur park het Zwin geregeld. Er worden nieuwe dijken rond het gebied aangelegd met, op verzoek van buurgemeenten Knokke en Sluis, fiets- en wandelpaden en uit kijkpunten. Natuurpark het Zwin krijgt een nieuw bezoekerscen trum dat in 2015 de deuren opent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61